WIG20 – spadek zgodny z przedstawioną projekcją, ale polityka komplikuje sytuację

Posted by Marek | Posted in indeksy | Posted on 02-02-2018 11:20 am

11

Przy poprzednim wpisie dotyczącym indeksu WIG20 w jednym z komentarzy umieściłem projekcję jaka miała miejsce kilka lat temu na S&P500. Wtedy po wybiciu górnej linii trójkąta rozszerzającego, nastąpiło powrotne jej przebicie i ruch w dół, po czym po ok. 5% spadku nastąpił znowu ruch w górę.

Tego samego mogliśmy się spodziewać i u nas, co było niezbyt lubianą sytuacją, gdyż raz wzrost, raz spadek, pasuje do strategii rzutu monetą, a nie do gry pozycyjnej, gdzie raz zajętą pozycję można przez długi czas prowadzić profitującym SL i spijać regularnie śmietankę.

Wykres umieściłem 23 stycznia, kiedy ustanowiliśmy nowy szczyt, także wtedy ta prognoza wydawała się zapewne dla wielu nieprawdopodobna, ale już dwa dni później linia trójkąta została przełamana od góry i przedstawiony scenariusz zaczął się realizować.

Można powiedzieć, że perfekcyjnie idzie wszystko zgodnie z projekcją i niebawem powinniśmy się spodziewać utworzenia lokalnego dołka, by wykonać ponowny ruch do górnej granicy, tak jak miało to miejsce na S&P500 w analogicznej sytuacji.

Jednak sytuację skomplikowało zamieszanie związane z pielęgnowaniem prawdy o tym, kto był oprawcą, a kto krajem okupowanym. Działanie z ustawą było oczywiście ze wszech miar zasadne, ale w wykonaniu czegoś zabrakło, przez co nadepnęliśmy na odcisk najpotężniejszemu krajowi (w kontekście koneksji w świecie finansjery), co spotkało się także z „reprymendą” ze strony USA: „Departamentu Stanu zaapelował w środę do Polski o ponowne przeanalizowanie ustawy o IPN z punktu widzenia jej potencjalnego wpływu na zasady wolności słowa i „naszej zdolności do pozostania realnymi partnerami„.

Prawdopodobnie zabrakło szeroko zakrojonej akcji edukacyjnej w USA, najlepiej prezentowanej na planszach pokazujących ówczesne mapy polityczne Europy, gdyż nasz kraj był pod okupacją.

Wymowny byłby też obraz z bramą niemieckiego obozu, gdyż już sam napis „Arbeit Macht Frei” jest klarowny (choć i pewnie znajdą się takie tumany, co będą myśleć, że jest to napisane po polsku). Ciekawą inicjatywą jest Trasa „German Death Camps” w USA. Miejmy nadzieję, że owa wyprawa wyda odpowiednie owoce 🙂

Wracając jednak do sedna sprawy, powstały konflikt polityczny, może krótkoterminowo wpłynąć na sentyment na naszej giełdzie i projekcja może się obecnie co nieco „rozsynchronizować”.

 

Komentarze 11 komentarzy

Czy uwazasz ze mozliwa jest hossa na EM wraz ze stagnacja/spadkami na rynkach rozwinietych w dluzszym horyzoncie czasowym? Jak zaslyszalem w Bloombergu 'Amerykanskie akcje odlecialy na ksiezyc’ 🙂 wiec raczej jestesmy blizej konca wzrostow nic poczatku a WIG20 grzeznie na poziomiach sprzed 7 lat.. co nie przeszkadza mi byc mocno na longach na tym indeksie
Pozdrawiam,
Daniel

W dłuższym horyzoncie nie ma na to szans 🙂 W średnim i krótkim może się takie coś wydarzyć.

Marku, czy w takim razie uważasz, że bardziej prawdopodobne będzie krótkoterminowe pogłebienie spadków, aż do dolnej linii w trójkącie?

Pozdrawiam,
Wojte

Jeśli otoczenie okołorynkowe będzie negatywne, to taki wariant ma szansę na realizację.

od kilku dni mam Ske na SP500, wystarczyło pociągnąć dwie kreski (może to przypadek, może myślenie życzeniowe) ale póki co dały radę.
No i jeszcze ta koncentracja :O
http://snalaska.com/cot/current/charts/SP.png

Trochę strach

Na naszej mailingowej grupie dyskusyjnej dla Absolwentów Przemek wrzucił to już półtorej tygodnia temu i reakcja indeksu nie jest żadnym zaskoczeniem 🙂

Pewnie, gdybym wyrysował te kreski tydzień wcześniej mój komfort psychiczny poszedłby do góry i nie byłbym zaskoczony ruchem ale jako, że zobaczyłem to na tzw „już” to do góry jedynie poszedł stan mojego portfela 🙂 ale zagranie zacne, gdyby nie Twoje nauki to nie byłoby tej eski

Witam serdecznie autora i czytelników – wszystkie gazety tw i fora internetowe zapowiadają już bessę i krach. A wy czemu nie?

Na czym zapowiadają? Mam longi na CHF/PLN i tam póki co rośnie 🙂 Zawsze jest gdzieś hossa i zawsze jest gdzieś bessa. Trzeba wiedzieć jaki walor wybrać i jak na nim zagrać. Jest sygnał kupna, kupujemy. Jest sygnał sprzedaży, sprzedajemy i tyle 🙂 Tego też uczę na swoich szkoleniach, pokazując jak wybierać odpowiednie walory, by trend był po naszej stronie 😉

Czyżby nasz WIG20 miał pogłębić spadek mimo lepszych nastrojów na giełdach?.

Trzeba się szybko pogodzić z krajem, który trzyma w garści świat finansjery, bo ostatnio zbyt dużo napięć, które są hamulcem dla naszego grajdołka.