WIG20 – aktualizacja wykresu (osiągnięcie uprzednio wyznaczonej strefy zakupowej)

Posted by Marek | Posted in indeksy | Posted on 05-12-2015 12:49 pm

22

W poprzednim wpisie dotyczącym naszego flagowego indeksu pisałem, że „po długim oczekiwaniu powoli należy szykować gotówkę, gdyż przed nami czas promocji” i podałem zasięg strefy zakupowej. Wystarczyło poczekać nieco ponad tydzień i zgodnie z naszym planem osiągnęliśmy wytypowaną strefę.

WIG20 - interwał dzienny

Liczyłem co prawda, że w panice notowania indeksu zejdą nieco niżej, a do paniki zagrzewały nam jeszcze pewne (znane nam dobrze z robienia idiotów ze swoich czytelników) kłamliwe media strasząc rzekomymi tragicznymi konsekwencjami podatku bankowego, jakby taki podatek miał być wprowadzony po raz pierwszy na świecie, a przecież już od dawna tego typu podatki są na Węgrzech, a także w Wielkiej Brytanii, Słowacji, Słowenii, Rumunii, Portugalii oraz intensywne prace nad nim prowadzą Niemcy.

Niemniej jednak owe media dobrze musiały nastraszyć swoich odbiorców, skoro bezkrytycznie wyprzedawali papiery instytucji finansowych, które potem duży kapitał hurtowo zbierał korzystając z promocji, co było bardzo widoczne w końcówce sesji.

Wracając jednak do meritum, osiągnęliśmy wytypowany uprzednio rejon zakupowy i do tego utworzyła się formacja świecowa, która na Wikipedii jest opisana następująco:

Młot (formacja młota) – formacja świecowa występująca w japońskich wykresach świecowych składającą się z jednej świecy, posiadająca długi dolny cień przy cenie zamknięcia bliskiej lub takiej samej co cena maksymalna. Formacja jest ważna kiedy następuje po zniżce, młot może zapowiadać wtedy odwrócenie trendu.

Nazwa tej formacji odnosi się do uformowanej przez rynek bazy, która jest tak mocna, że nie można jej rozbić nawet młotem.”

Decyzję o jakichkolwiek działaniach pozostawiam każdemu do przemyślenia i pamiętajcie o SL, gdyż to rynek zawsze rozdaje karty 🙂

Komentarze 22 komentarze

Obserwowałem wczorajszą sesję „na żywo”. Mistrzostwo świata w odleszczaniu walorów. Jak spadło poniżej 3% to wydawało się, że chyba jakiś kataklizm nam zagraża 🙂 Przesilenie wisiało w powietrzu i oczywiście zaraz pojawił się zwrot o 180% Dodatkowo całość sesji na bardzo dużym wolumenie. Pytanie tylko co najlepiej zassać z komponentów WIG20 jeżeli nie gra się na kontraktach?

Miało być 180 stopni oczywiście 😉

Niesamowite…

Nie handluję na kontraktach, ale z ogromną fascynacją i wielką przyjemnością oglądało mi się ostatnią godzinę wczorajszej sesji 🙂

chapeau bas Marku.

Pozdrawiam

Dzięki 🙂

Pozdrawiam również 🙂

Dawno nie było tak oczywistego cynku na blogu 🙂

Zawsze może też spaść niżej, ale zysk jest premią za ryzyko. Grunt by stop loss pilnował kapitału i niech rynek ocenia.

Nie trzeba być rynkowym wyjadaczem aby z takiej świecy/sesji wróżyć wzrosty 🙂

Shaqall, ale żeby z dwutygodniowym wyprzedzeniem wskazać gdzie go trzeba szukać? 😛

Mam znajomych co brali w listopadzie longi po 2060, bo „świeca wzrostowa i taniej już nie będzie” 🙂

Hehe, no to jeśli grasz na podstawie samych świec, to gratuluję 😉

Czasy są zbyt niestabilne na kupno akcji. W czwartek zleciłem konwersję z funduszy akcyjnych na obligacyjne i gotówkowe. Lepiej poczekać na lepszy okres.

Witam Panowie,
Obstawiam w przyszłosci benefity z symbiozy Energetyki i Gornictwa. Tani wegiel pod drozejący prąd i jednoczesnie oczyszczenie sytuacji a „cjrymi” zwiazkami zawod. Oczywiscie w tym rownaniu jest wiecej zmiennych, ale przyjmijmy takie uproszczenie.
Co wy na to?
Licze na konstrukeywny komentarz .

Marku, jakieś spostrzeżenia na rynku ropy? 🙂

Ładnie spada 🙂

Witaj Marku,
czy przypadkiem formacja młota nie była fałszywa? kurs został podbity na fixingu,
podtrzymujesz cynka na zakupy?

W ostatnim zdaniu we wpisie jest ujęte wszystko co ważne 🙂 Sytuacja była do własnych przemyśleń i podjęcia suwerennej decyzji.

Zysk jest premią za ryzyko. Nie istnieje coś takiego jak zysk bez ryzyka. Sytuacja na indeksie jest ciekawa, będzie zysk albo strata i tyle.

Jak mawia klasyk, gramy to co widzimy. Ocenia rynek i z nim nie da się podyskutować 🙂 Ja tam zachowawczo nie mam jeszcze pozycji. Jak dzisiaj pójdzie do góry powyżej młota to się otworzy buy. Jak spadnie poniżej młota to pomyśle o sell z targetem na 1500 🙂

Dzisiaj otworzyła się jednak pozycja na S. Zobaczymy co z tego wyniknie.

Patrząc na wykres historyczny, podobna sytuacja była w 2008.10.10 gdzie tez był młot ze stosunkowo większym wolumenem. Wprawdzie młot był czarny, lecz 4 miesiące później zaliczyliśmy dno na ~1250. Taki rejon indeksu uważam za bardzo atrakcyjny do zakupów. Poczekamy, zobaczymy 🙂

Pozdro.

Młot zrównano z ziemią, stopy pocięte, ale jest też dobra strona medalu. Szykuje się naprawdę rewelacyjna wyprzedaż 🙂

Panowie ponawiam pytanie o Energetyke z WIG20.
Na ostatnim radzie chyba ona najbardziej sie wykrwawiła, lecz czy zasięg min juz został osiągniety?

Marku moze jakis powazniejszy dyskurs w tym temacie okiem speca od giełdy?

Jestem od lat w branzy i wiem z pierwszej reki jakie sa zyski i jakie kwoty $ przewidziane sa na inwestycje w sektorze w latach 2014 -2022 oraz jakie modele biznesowe przewidziane sa na najbliższe lata.

Marku jesli miałbys ochote porozmawiac o Energetyce nie tylko tej opartej na paliwach kopalnych, lecz tez o OZE to zaprasza jak bedziesz kiedyś w Krakowie.

Dziś postaram się zrobić wpis aktualizujący sytuację. Zasięg spadków z formacji został uprzednio ustalony na szeroką strefę, gdyż jest wiele metod pomiaru. Jedna z nich dawała zakres 1750, czyli póki co jest on jeszcze przed nami (może dziś tam dojdzie?).

Na temat OZE chętnie poszerzyłbym wiedzę. Możesz proszę polecić jakieś ciekawe artykuły, strony, literaturę?

Brut$ . Informacje o których piszesz nie są tajne? Jeśli masz informacje o zyskach i planach inwestycyjnych na najbliższe lata to na tej podstawie możesz ułożyć plan ile i kiedy onwestować, jak tylko skończą się spadki 🙂 . A spadki skończa się wraz z publikacją informacji o zyskach i nowych inwestycjach 🙂 . Nie chcę snuć teorii spiskowych, poprostu ktoś chce kupić tanio akcje :). Tylko czy już jest tanio ?

Polska energetyka oparta na węglu a patrząc za mediami to mamy informacje:
– kasy ledwie starcza na wypłaty dla górników, w tym miesiącu jest w kolejnym….
– w przyszłym roku nie będą wypłacane „barbórki”
– tegoroczna „barbórka” jest byc może ostatnią
– rząd mówi o „wyciszaniu” czyli likwidacji niektórych kopalń
– pakiety ograniczania emisji CO2 – jakoś nie widać żebyśmy mieli pomysł na poradzenie sobie z tym problemem
– dla odbiorców prywatnych taniej wychodzi wegiel importowany niż lokalny
– elektrownie zakupują wegiel z polskich kopalni pomimo, że jest droższy (wpływ na koszt energii)
– rząd dokonuje teraz zakupu interwencyjnego węgla – jak długo będzie mógł dokonywac takich zakupów i co z nimi zrobi, co na takie interwencje EU ?
– wykup przez elektrownie kopalni po zawyżonych cenach… czyli przesunięcie problemu na spółki energetyczne
– tania ropa (nie wiem na ile to szkodzi węglowi) ale pewnie nie pomaga

To są doniesienia medialne. Nie dyskuuję tutaj o ich wartości merytorycznej tylko co nam jest aplikowane 🙂

Jakby nie patrzeć to powodów do spadków dla przysłowiowego inwestora Kowalskiego jest sporo 🙂 więc na koniec wywalamy wszystkie do kosza i wykres prawde Ci powie i pokaże sygnał czy to już, bo rynek dyskontuje wszystkie informacje 🙂

Energa wygląda bardzo ciekawie, wypłaca dużą dywidende i jest chyba najlepszą spółką energetyczną fundamentalnie.

Verified by MonsterInsights