Inflacja – przykład Argentyny – cz. 2

Posted by Marek | Posted in Edukacja finansowa | Posted on 17-01-2024 6:14 pm

21

Ostatnio tyle się działo, że nie było nawet kiedy na spokojnie siąść, by zrobić nowy wpis, także najwyższy czas to nadrobić.

Zaczniemy od kontynuacji wpisu dotyczącego walki Argentyny z inflacją: https://www.technikaichimoku.pl/2023/12/inflacja-czym-jest-jak-powstaje-i-jak-sobie-z-nia-poradzic-cz-1-argentyna/

Dla przypomnienia wybory w Argentynie wygrał Javierowi Milei, który jest określany jako argentyński odpowiednik Janusza Korwin-Mikkego. Warto śledzić rozwój tamtejszych wydarzeń, by zobaczyć jak to wszystko się zakończy.

Wyzwanie jest ogromne, gdyż inflacja za 2023 jak podano w ubiegły tygodniu wyniosła bagatela 211%, a skala ubóstwa pośród dzieci i młodzieży 62,9% (dane Instytutu Socjologii UCA).

Reformy zapowiadają się burzliwe, a na pewno beneficjenci starego układu będą ostro walczyć o zachowanie swojego sielankowego życia. Już pojawiają się problemy. Argentyńska Izba Pracy odrzuciła to i owo, co próbował przeforsować dekretem. Z rzeczy, które się udało zrobić, to urealnienie kursu wymiany peso do dolara do wartości jakie obowiązywały na czarnym rynku. Aż strach pomyśleć jaką to musiało spowodować wściekłość u tych, którzy mieli dostęp do rządowych dolarów po cenie urzędowej i upłynniali je na czarnym rynku. Oby ochrona argentyńskiego prezydenta była silna. 😉

Reasumując, inflacja ponad dwieście procent, prawie 2/3 dzieci żyjące w ubóstwie i silny aparat socjalistyczny, który nowy prezydent próbuje rozmontować. Warto śledzić rozwój wydarzeń, bo jeśli mu się uda, to będzie to wzór do naśladowania, a jeśli nie uda, to będzie możliwość do nauki na cudzych błędach, a nie własnych.

Za rok sprawdzimy na jakim poziomie będzie inflacja i ocenimy czy dane działania idą w dobrym kierunku.

PS U nas na GPW całkiem sporo się dzieje. Co wolicie w kolejnym wpisie: przeciek z naszej grupy dyskusyjnej dla posiadaczy wędek, czy bym pokazał screen z mojego portela i ujawnił jedną z posiadanych pozycji?

Komentarze 21 komentarzy

Proponuję panu nie wchodzić na takim czerwonym rynku wszystko wali w dół dzień w dzień od początku roku to się rzadko zdarza.
Pytanie czy duży kapitał nas porzuca czy giełda wyceniła zmianę władzy … Ja rozumiem że różne fundusze muszą na koniec roku trochę podciągnąć kursy i podciągnęli ale to wyglądało jak wyciąganie za uszy i pompowanie na maksa praktycznie wszystko rosło każde badziewie i każda świetna spółka. A teraz ostry zjazd.

Pozycje mam zawarte na pewnej parze walutowej. Pozycje związane z akcjami z GPW, tak jak też pisałem na początku stycznia na blogu, pozamykałem z zyskiem. Teraz na akcjach czekam na niższe ceny, a w między czasie można korzystać z ruchów na innych rynkach: walutowym czy surowcowym. 🙂

to moze portfel w ramach edukacji z krotkim komentarzem dlaczego akurat to 😉 ryba z forum nie duzo pomoze na przyszlosc choc pozwolilaby sie najesc na chwile 😉

Przecieki są dla żebraków. Proszę.o jakiś wątek edukacyjny, jak ten powyzszy

pozycja

przeciek i ujawnienie pozycji

Dzięki za wpis.
Poproszę o przeciek i ujawnienie pozycji.

przydałaby sie edukacja dla tych, którzy pewnie nigdy nie pojawią się na szkoleniu ale chcą wzrastać

Dobry wieczór,
Jeśli chodzi o Argentynę to bardzo ciekawy wątek, bo wygląda na ostrą potyczkę i kwestia jakie na prawdę są intencje i jeśli głoszone przez nowego wybrańca teorie będą wdrażane i wypalą to myślę będzie to dobry impuls dla innych Państw.
Co do kolejnego wpisu to zachłanność moja chce jedno i drugie.
Ale bardziej przydałby się jakiś przeciek, bo ktoś tak nie zaawansowany jak ja jeśli będą spadki to nie bardzo ma co grać. Waluty i surowce to już w ogóle odpadają, więc został mi tylko etc na WIG20…

Wszystkiego dobrego i fajnie że nie porzuciłeś bloga bo zaglądam tu regularnie!

Czasu na blog jest coraz mniej, bo co nieco podróży jest w planach, a i pisanie książek trochę czasu zabiera. 🙂

Ujawnienie pozycji:)

Sam jestem ciekawy co będzie z Argentyną. Byłem tam w marcu 2023 i kurs „blue dollara” był po 375 peso przy 190 oficjalnym. 21 listopada za 1 USD płacono już 1000 ARS. Kraj pełen absurdów, który przez ostatnie 200 lat kilka razy bankrutował pomimo, że ma ogromny potencjał (złoża ropy naftowej, gazu, litu, miedzi, srebra, złota, piękne turystyczne regiony, steki, dobre wina, piłka nożna, tango …). Na forach ludzie piszą, że jeśli Milei dożyje do końca marca to jest szansa, że uda się coś z tym krajem zrobić 😛 Warto będzie wrócić do tego tematu po czasie.

Ja też mam nadzieję, że będzie tam stabilnie, bo planuję zobaczyć Wodospady Iguaçu czy lądolód Patagonii. 🙂

Marku, proszę o wpis edukacyjny z omówieniem przesłanek do zakupu pary eurpln.

Proszę o wpis edukacyjny z omówieniem przesłanek do zakupu pary eurpln.

Hej wystarczy odwiedzić szkolenie a będziesz wiedział co i jak, forum to złoto ale szkolenie czy lista to kopalnia tego złota pozdrawiam ciepło

Przeciek

Przeciek

Posiadam 3 pary walutowe w portfelu. Chętnie porównam z Twoją pozycją.

Przeciek poproszę

Fajny wpis. Przeciek poproszę