Duże spadki na Getback czy to dobra okazja na zakup jak przy XTB?

Posted by Marek | Posted in akcje | Posted on 03-03-2018 11:02 am

6

Jakiś czas temu wielką wyprzedaż zanotowała spółka XTB. Natychmiast po tamtym spadku zrobiłem wpis, że powstała nie lada gratka dla odważnych. Działały emocje i kurs bardzo mocno zanurkował. Było to 13 listopada 2017. Jak widać na poniższym wykresie, ów dzień okazał się punktem przesilenia i przejścia akcji z rąk słabych do silnych, także kto był odważny, może zacierać ręce wobec naprawdę konkretnego zysku, zwłaszcza, że otoczenie rynkowe nie było ostatnio zbyt sprzyjające na naszej GPW.

XTB - interwał dzienny

XTB – interwał dzienny

Natomiast wczoraj gwałtowny spadek (-20,39%) zanotowała spółka Getback, mająca kapitalizację giełdową wynoszącą 1,3mld zł.

GBK - interwał dzienny

GBK – interwał dzienny

Niby sytuacja wygląda kusząco, ale wcale nie mamy do czynienia z podobną sytuacją jak w poprzednim przypadku i ten spadek, wbrew pozorom, nie do końca jest ciekawą gratką dla odważnych.

XTB ma prosty model biznesowy, który jest prawdziwą maszynką do zarabiania pieniędzy. W modelu typu market maker, wszystko co klient straci, jest zyskiem brokera, a skoro większość graczy na rynku forex traci, gdyż rzuca się na niego bez odpowiedniego merytorycznego przygotowania – bądź trafia w sidła naciągaczy obiecujących złote góry, bo ich super systemy dają setki procent dziennie – także zyski brokera są niezagrożone.

Natomiast w przypadku spółki Getback, model biznesowy nie jest już taki kolorowy. Jest naprawdę mało prawdopodobne, byśmy w niecałe cztery miesiące uzyskali tutaj prawie 100% zysku, jak to miało miejsce w przypadku XTB. Dlatego obydwa przypadki są z goła odmienne i nieporównywalne.

Reasumując, nie każdy spadek oznacza super okazję inwestycyjną i warto o tym zawsze pamiętać 🙂

Komentarze 6 komentarzy

Jedziemy na 10pln

Tego nie wiem 🙂

Oczywiscie miales racje. Moge Ci jedynie pogratulowac wiedzy oraz instynktu.
Dzis juz prawie -10%, ciekawe czy zakoncza tak jak w piatek na -20%.
Dopoki takie ordynarne przekrety kosztem drobnych akcjonariuszy beda u nas tolerowane dopoty WGPW pozostanie niewiele znaczacym grajdolem.
Pozdrowienia dla Ciebie i innych Czytelnikow bloga.

Mistrz!

co myślicie o wywiadzie prezesa dla parkiet.tv?
jak dla mnie prowadzący był mało dociekliwy.
to nie było przepytywanie a raczej autorska reklama.

Cześć. Przy okazji ostatniej śmiesznej pomyłki inwestorów na GPW dot spółki Drewex ( https://www.bankier.pl/forum/temat_drewex-pomylka-przyczyna-gwaltownych-wzrostow,27402415.html ) spojrzałem na jej wyniki i jeszcze bardziej się uśmiałem. Spółka od 10 lat na minusie, aktywa i przychody symboliczne a nadal funkcjonuje w obrocie publicznym.
( https://www.inwestinfo.pl/analiza-finansowa/wyniki-finansowe/jednostkowe/drewex-680.htm )
Przecież takie sytuacje obniżają wiarygodność całej giełdy warszawskiej.
Dla mnie to jest kolejne potwierdzenie niekompetencji KNF – tym razem jako regulatora rynku giełdowego (wcześniej nie popisali się w przypadku Amber Gold czy kredytów walutowych)