Czy warto teraz kupować akcje?

Posted by Marek | Posted in akcje, indeksy | Posted on 20-02-2013 3:35 pm

39

WIG - interwał dzienny

WIG – interwał dzienny, czy jest teraz dobry czas na zakup akcji?

Ostatnio coraz częściej docierają do mnie pytania czy już jest na tyle tanio by kupować akcje. Nie dziwi mnie ten wzrost zainteresowania, gdyż w różnych miejscach (portale, blogi, gazety) ludzie są bombardowani zachętami do zakupu akcji.

Jednak trzeba sobie postawić pytanie, dlaczego akurat teraz? Nie lepiej kupować jak jest tanio? Pamiętam jak w drugiej połowie maja ubiegłego roku postanowiłem się publicznie podzielić na blogu wytycznymi jakie przesłałem na Listę Absolwentów. Wcześniej był na Liście nieformalny zakaz dotykania akcji. W maju, dałem już swoim Uczniom działającym na Liście zielone światło na rynek akcyjny, ogłaszając oficjalny czas na łowy. Tę notkę przekazałem też swoim Czytelnikom na blogu.

Na powyższym wykresie zaznaczyłem ten obszar. Dziś z perspektywy czasu widać, że był to bardzo czas na zakupy. Właśnie takie miejsca preferuję, gdyż wiem, że w dobrych miejscach potencjał wzrostowy jest bardzo duży. Spółki mogą dać kilkaset czy kilkadziesiąt procent zysku, gdy kupi się je w dobrym miejscu.

Czy obecne poziomy są atrakcyjne? Zapewne może uda się zarobić kilka procent. Przy dobrych wiatrach kilkanaście, ale czy gra jest warta świeczki? Mnie takie miejsca nie interesują. Wolę walczyć o duże ruchy niż o małe. Jeden duży ruch wystarczy na pokrycie kilkunastu czy kilkudziesięciu stop lossów, dlatego lepiej wchodzić w nieprzypadkowych miejscach. Duży ruch to duże pieniądze 😉

Niech sobie rynek w spokoju rośnie, jeśli ma na to ochotę. Ja pozostanę niewzruszony jeśli chodzi o akcje, wybierając instrumenty pochodne.

Komentarze 39 komentarzy

Czekamy na ten duży ruch na SP500…. już pare podróży odbyłeś dając wcześniej znać o wyjazdach….Ale czas na ten ruch nadejdzie :p

W ostatniej analizie S&P500 (8 luty) pisałem, że dalej pozostaję w roli obserwatora. Pieniądze płyną od aktywnych do cierpliwych.

Poza tym dwa ubiegłoroczne duże ruchy:
http://www.technikaichimoku.pl/2012/08/sp500-aktualizacja-wykresu-6/
http://www.technikaichimoku.pl/2012/11/sp500-aktualizacja-wykresu-czas-na-profit/

przyniosły taki wynik, że mogę baaardzo długo czekać na kolejny fajny ruch i w zupełności mi wystarczy na kilkaset różnych wyjazdów, w tym i takie dookoła świata 😉 Tylko byłbym głupi jakbym przejadł całość zysków zamiast je reinwestować 😛

Okazji na rynku jest wiele. Ja mam czas 🙂 Czasem rynek wytnie stopa, a czasem da zarobić. Lepiej więc zgarniać duże ruchy by było na czarną godzinę, gdy przyjdzie słaba passa 😉

Panie Marku,
Teraz my próbujemy znaleźć się w tej sytuacji co Pan 🙂
Ale aby do tego doszło potrzebna jest cierpliwość, a z tym wiem to z autopsji jest ciężko. Ale po pewnym czasie można się tego nauczyć 😉
Więc czekamy 🙂

Zgadzam się, że co do spadków ( dużych spadków) musimy jeszcze poczekać… Jeżeli weźmiemy pod uwagę ruch wzrostowy z 04.06.2012 do 14.09.2012 i jego wartość przyłożymy do dołka z dnia 16.11.2012, to ruch 1:1 sięga dokładnie w okolice szczytów z 2007 roku.
Kto wie gdzie byczki poniesie…

Może nie trzeba będzie długo czekać. Mam short @1527 na ES500.

,,przyniosły taki wynik, że mogę baaardzo długo czekać na kolejny fajny ruch i w zupełności mi wystarczy na kilkaset różnych wyjazdów, w tym i takie dookoła świata Tylko byłbym głupi jakbym przejadł całość zysków zamiast je reinwestować ”

Chyba Marek jesteś milionerem, co? :D, bo mi daleko abym takie pieniądze zarabiał, nie dysponuje takim kapitałem 🙁

Adaś, wystarczy grać w dobrych miejscach i szybko ucinać straty, reinwestować sporą część zysków aż sam się zdziwisz, że możesz sobie na wiele rzeczy pozwolić 😉

szykuje się okazja na long na GBP/USD?

Ja mam short @1,58321.
Zagranie na podwójny szczyt na tyg.
Liczba lotów wyłącznie do mojej wiadomości.

Moze pytaja ludzie, ktorzy w maju kupili, zdazyli sprzedac (patrzac na wykres od poczatku roku – dobry ruch) i znowu wypatruja okazji wejscia.

Chciałbym by tak było. Niestety w maju były opinie, że „jestem naganiaczem na wzrosty bo giełda na 100% spadnie dużo niżej”.

Teraz po dużych wzrostach, były pytania na zasadzie „Trzymałem wszystko na lokacie, ale teraz są słabo oprocentowane. Kupuję akcje bo chyba już jest dobry moment”

> teraz są słabo oprocentowane.

Biorac pod uwage inflacje, realnie wcale nie tak slabo. Tak im mozna powiedziec 🙂

Nb ja w perspektywie srednio-terminowej (kilka miesiecy) jestem nastawiona optymistycznie. Ale zobaczymy; rynek pokaze.

Jak najbardziej, rynek pokaże 🙂 Jak będzie głębsza przecena to z pewnością się skuszę 😉 Na dzień dzisiejszy pozostaję jednak bez pozycji akcyjnych.

Marku, na prawde twoja wiedza mnie przeraża 😀 dałbym wiele aby mieć taką wiedze. To wygląda tak jakbyś od niechcenia wyrwany ze snu o 4 rano dokładnie wiedział w jakim kierunku poruszy się giełda 😀 (oczywiście tak nie jest) 🙂 Wielu z nas zapewne zastanawia się ilu lat nauki potrzeba, aby dojść chociaż w małym stopniu do twoich wyników.

Hehe nie bez powodu zawsze ustawiam stopa 🙂 Gdybym zawsze odgadywał kierunek to by było nudno 😉 Dlatego 100% skuteczność mnie nie interesuje 😉

Co do nauki to w 3 lata przy intensywnej pracy można już jakieś podstawy poskładać samodzielnie jeśli się dobrze kombinuje i dobre wnioski wyciąga. Mnie to tyle mniej więcej czasu zajęło (rok 2004, 2005, 2006).
Potem to już tylko doświadczenie 😉 Można też znaleźć mentora, wtedy trzeba dobrze zrozumieć przekazany materiał i stosować się do reguł. Potem już tylko doświadczenie 😉

A jaka jest średnio twoja skuteczność? A tak na boku miałbyć wpis z podsumowaniem poprzedniego roku 😀 – tak dla przypomnienia…

Jak znajdę czas to zrobię to podsumowanie. Z tego co kojarzę, to chyba wszystkie „ryby” wrzucone w ubiegłym roku na blog były zarobione. Podsumuję to w najbliższych miesiącach.

Marku a nie wcisnąłbyś szkolenia z Ichimoku w najbliższym czasie? Już nie mogę dłużej czekać. Przegapiłem 2 terminy. Najlepiej jakby było w Warszawie.

Hmm moja jedyna wolna sobota w najbliższych dwóch miesiącach to 9.03. Zmotywuj mnie Leszku bym rozważył tego dnia szkolenie 😛

Marku, dzięki Tobie zrobiłem niesamowity progres. Widzę efekty i to jest w tym wszystkim najpiękniejsze. Trochę to zajęło, ale czuję się już gotowy na przyjęcie kolejnej porcji wiedzy. Prześlę Ci moje ostatnie transakcje jako dowód. Bardzo zależy mi na tym szkoleniu i chcę je jak najszybciej odbyć z przyczyn zawodowych. Wyjeżdżam w kwietniu na kontrakt do RPA i wtedy już nie będę miał szans na szkolenie. Proszę Marku zgódź się.

Ehh … po powrocie z Łodzi przemyślę temat i dam znać. Daję 40% szans na Ichimoku w W-wie.

Witam serdecznie,

a wiadomo kiedy planowane jest szkolenie w Trójmieście z „podstaw” :). Nie ukrywam bardzo by przydało się ono mojej osobie, aby zdobyć nową i sprawdzoną wiedzę.

Pozdrawiam

Shorty na GBP/USD i ES500 po połowie zamknięte.
20 lat pracowałem jako trader DB w Niemczech. Swoje już widziałem łącznie z kryzysem subprime od podszewki. Od 4 lat jestem niezależny i gram na własny rachunek robiąc średnio 400% przy skuteczności zagrań 60%. Na FOREX przeznaczam 20% portfela, resztę trzymam w papierach skarbowych w celu dywersyfikacji.

Wczoraj spędziłem nockę przeglądając dogłębnie wpisy na tej stronie z ostatnich kilku miesięcy. Mając na uwadze swoje doświadczenie widzę więcej niż zwykły śmiertelnik. Śmiało mogę powiedzieć, że to jeden z najlepszych blogów giełdowych jakie kiedykolwiek widziałem. Autor mimo młodego wieku widzi rzeczy na które potrzeba co najmniej 20 lat zjadania zębów na giełdzie. Macie szczęście, że tu trafiliście. Czytajcie uważnie między wierszami, uczcie się cierpliwości a nagroda sama przyjdzie. Szkoda, że ja nie miałem takiej możliwości. Nie zmarnowałbym 20 lat w korporacji.Wy macie się od kogo uczyć.

Informacja dla sępów: swoje zagrania podaję według własnego widzimisie, nie zarządzam cudzą kasą, nie prowadzę szkoleń bo moja widza kosztuje 10 000 000€ . W Polsce kogo na to stać?

@Scorpio
Prawdziwe są te dane, odnośnie straty DB na subprime?
Możesz coś napisać o tym jak to wyglądało od wewnątrz?

MAIN SUB-PRIME LOSSES SO FAR
Citigroup: $18bn
UBS: $13.5bn
Morgan Stanley $9.4bn
Merrill Lynch: $8bn
HSBC: $3.4bn
Bear Stearns: $3.2bn
Deutsche Bank: $3.2bn
Bank of America: $3bn
Barclays: $2.6bn
Royal Bank of Scotland: $2.6bn
Freddie Mac: $2bn
Credit Suisse: $1bn
Wachovia: $1.1bn
IKB: $2.6bn
Paribas: $197m

„przy skuteczności zagrań 60%”

Scorpion skuteczność oznacza to że 60% zarabia, 40% traci? Jeśli tak to jaki jest średni zysk a jaka średnia strata?

Pozdr ;]

@Scorpio
Szacun za Twą wiedzę, ale jeśli tu napisałeś, to znaczy, że chcesz coś ludziom powiedzieć- coś wartościowego. Inaczej szkoda zajmować miejsce na blogu (m. in. przechwalając się jaki to zarobiony jesteś).
Chcesz dać rybę- to daj. Chcesz dać wędkę- do daj.

Ps. Być może coś na AUDUSD zaczęło się dziać od wczoraj. Roczne wsparcia zadziały. Wykresy i ichi na T i M są ciekawe. No i Comerzbank w swych analizach zakłada ciągły spadek AUDUSD ;). Polecam tez AUDCAD.

Czy po szkolenie z „esencji spekulacji” posiada się już dostateczną wiedzę (nie mówię tu o doświadczeniu) aby realnie zarabiać na giełdzie stosując się tylko do przekazanej tam wiedzy? Czy potrzeba jeszcze szkolenia z Ichimoku aby ten cel osiągnąć?

Scorpion, o co Ci chodzi z tymi sępami? jakie zagrania podajesz, nic nie widzę, chodzi o to na GU? no przestań, po takim czasie? chcesz pomagać niedoświadczonym to pomagaj a nie marudź, sorki ale takie teksty o sępach mnie rozwalają…

Maryo.. szkoda czasu by się ciśnieniować.. Marek podaje wszystko na tacy, więc należy korzystać z tej wiedzy, która jest udostępniania za frajer beż żadnej łaski. Po latach widzę, ze jest to solidna wiedza. Stare czasy, kiedy jeszcze GS nas wspierał były zagrania na setki punktów/lotów/% wystarczyło korzystać, brać garściami.. Facet z milionami na koncie, niesamowitą klasą człowieka i cierpliwością by wskazać też drogę innym… Takich ludzi pamięta się do końca życia.. a scorpion, wyszumi się wyszumi i… tyle 🙂

Marek to „JAKOŚĆ” kropka

pytanie: ściągnąłem ze stooqa w pliku csv historię pewnej spółki od 1997 do 2013, zaimportowałem, odpaliłem wykres, ale widać tylko 3 ostatnie lata (do 21.02.2010). Jakieś pomysły co trzeba zmienić?

cofam pytanie, znalazłem tę opcję 😛

ściągnąłem wskażniki do ichimoku zgodnie z tutorialem P. Marka

ale są jeszcze dwa problemy:
1. Jak zrobić, żeby chmura wystawała do przodu na 26 okresów, a nie kończyła się na obecnej cenie?
2. Jak można wypełnić obszar miedzy Senkou Span A i B, żeby przypominał chmurę?

spróbuj tak:
file->database settings-> number of bars -> daj jedno zero więcej -> base time interval -> EOD

A do jakiego programu wrzuciłeś dane?

O pomysły było by łatwiej, gdybyś napisał do jakiego programu wczytujesz dane 🙂

W MS trzeba zweryfikować kolejno:
– okres wyświetlany na wykresie (to pewnie zrobiłeś),
– okres zadany do wczytania (o tym najczęściej się zapomina),
– okres zadany przy imporcie danych z csv.

do Fibotradera, free version

Nie jestem wytrawnym ekspertem AT…gdyż ciągle się uczę… Trochę sobie ostatnio powykreślałem na FW20 i wyszło mi jakby chciał jeszcze zjechać do okolic 2407, a później podjechać pod 2666 ?? Co Wy na to ?? Możliwy jest taki scenariusz… ??

Graj co widzisz, nie co myślisz.
Rynek daje bierz. 🙂

Szykuje się ostry zjazd na Sp, Dax już leci, dlatego narazie ze wszystkimi zagraniami dał bym spokój, pomimo tego, że u nas „niby” dołek jest blisko.

Verified by MonsterInsights