Idea Premium wstrzymała wypłaty środków. Jak ustrzec się przed takimi sytuacjami?

Posted by Marek | Posted in Edukacja finansowa | Posted on 17-07-2012 10:05 pm

6

Wczoraj inwestorzy chcący wypłacić środki z teoretycznie w miarę „bezpiecznego” funduszu ze stajni IDEA TFI dostali zimny prysznic. Zarząd postanowił, że na 2 tygodnie klienci mają zapomnieć o takiej opcji jak wypłata środków. Po prostu zamrożono ich pieniądze bez względu na to czy ktoś potrzebuje pilnie na dniach gotówki czy nie. Takie po prostu są realia. Środki niby są, ale ich nie dostaniesz. Zarząd zarobił, zgarnęli prowizje, a klient zarobić nie musi. Zarobi albo nie, znajdą się kolejni. Zawsze się znajdują.

Dlatego trzeba pamiętać, by gonić od razu wszelkich „doradców” naganiających na fundusze. Wszelkiej maści pseudofilozoficzny język sprzedawców ma od razu zapalać ostrzegawczą żarówkę, że trzeba brać nogi za pas.

Zawsze najlepiej mieć pełną kontrolę nad swoim portfelem i inwestować samemu.

Jeśli jednak nie ma się czasu, to przed powierzeniem komuś środków musi być spełniony jeden ważny warunek. Ten sam, który spełnia zarządzający, o którym niedawno pisałem i kilku szczęśliwców ma już swoje środki pod jego opieką. Tym warunkiem jest bezwzględne posiadanie wszystkich środków na własnym rachunku. Przelewanie ich gdziekolwiek na konta trzecie może nieść za sobą ryzyko, że już się nigdy ich nie odzyska. Tak było przy finroyal. Tak będzie jak za niedługo padną inne mniejsze lub większe piramidy finansowe. Znając realia będzie pewnie płacz i obwinianie wszystkich dookoła tylko nie własnej głupoty.

Dlatego jeśli mamy kogoś zaufanego do zarządzania środkami, to pamiętajmy, że zawsze te środki mają być na naszym rachunku. Wtedy także możemy od razu zareagować jak zauważymy jakiś ubytek, poprzez cofnięcie upoważnienia do rachunku. Pełna kontrola nad swoimi środkami jest najważniejsza. Jeśli Ty o to nie zadbasz, to nikt nie zrobi tego za Ciebie!

Komentarze 6 komentarzy

10/10

Ważne jest też zaufanie do zarządzającego :).

Nie mam nic w TFI, ale ze wzgledu na zwyklych ciulaczy mam nadzieje, ze nie jest to początek serii.

Marku, czy mógłbyś napisać, jak technicznie wygląda zarządzanie pieniędzmi na czymś koncie? Skoro ktoś obcy ma dostęp do moich pieniędzy, to w każdej chwili i tak może je przelać nie wiadomo gdzie, więc z czego wynika to większe ryzyko?

Pozdrawiam
Jacek

Nie ma żadnego ryzyka w takiej kwestii. Przecież przy każdym przelewie wychodzącym trzeba wpisać kod sms dla autoryzacji, który przychodzi na własny telefon 🙂 Zarządzający nie ma żadnej możliwości wypłacić środki.
No chyba, że damy mu nasz telefon w prezencie 😉

Poza tym jeśli się wybiera dla siebie zarządzającego to musi być kwestia pełnego zaufania. Inaczej to bez sensu 😉

Pozdrawiam
Marek

W bossie jest inny myk. Przy zakładaniu rachunku na sztywno definiuje się konta bankowe, na które można realizować przelewy. Ich zmiana jest możliwa jedynie w oddziale lub pisemnie listem poleconym.

Dołączam się do powyższej prośby, bo też jakoś nie czuje tego.

Witam Panie Marku.
Można prosić jakiś update naszego rodzimego kontraktu po dzisiejszej sesji?
Pozdrawiam Michał