JSW – rozliczenie transakcji

Posted by Marek | Posted in akcje | Posted on 04-09-2011 11:37 am

3

Spekulacja krótkoterminowa została ostatecznie zakończona stratą. Niefortunnie po zakupie zaczęły się pojawiać w mediach negatywne informacje dotyczące „gigantycznej” straty JSW. Wynik dla tych akcji wyniósł -9%. Przy czym utrzymane były wszelkie zasady zarządzania kapitałem (na każdej transakcji mogę utracić maksymalnie 1% kapitału). Zarządzanie kapitałem to podstawa.

Przykład:
Jeśli się utraci 50% kapitału, to by wyjść na zero należy uzyskać 100% + prowizje ;)
Jeśli się utraci 1% kapitału, wystarczy odrobić 1,01% + prowizje.

Podstawą do zajęcia pozycji było wybicie ostatniego lokalnego szczytu. Kontekstem prowzrostowym był natomiast fakt, iż JSW wchodzi do indeksu wig20. Będzie tam ze sporą wagą (3,06%). Przez to wszystkie fundy, które odwzorowują ruchy wigu20 będą musiały się zaopatrzyć w proporcjonalną – do wagi w indeksie – ilość akcji JSW. Przykładowo jeśli fundusz zagraniczny, który odwzorowuje wig20 ma 10 mld zł, to będzie musiał zakupić akcji za 306 mln zł.

Jednak gruby mnie przechytrzył. Skoro musi zakupić tak duże pakiety, to będzie dążył to tego by kupić je jak najtaniej. Nie sądziłem, że aż tak tanio. Możliwe, że przy pierwszym większym impecie wzrostowym znów zakupię ten walor. Zależeć to będzie od najbliższej sytuacji na rynkach. Dziś przedstawię swoje warianty rozwoju sytuacji.

Podkreślam także, że zagranie z JSW nie miało nic wspólnego z Techniką Ichimoku 🙂 Najbardziej skuteczne i dochodowe wejścia wynikające z tej techniki wymagają odpowiednich założeń. Można o nich poczytać w źródłach japońskich. Na żadnym anglojęzycznym forum, ani w żadnej anglojęzycznej publikacji (tym bardziej na żadnym polskim i w żadnej polskiej książce) nie znalazłem o tym nawet wzmianki 😉

W 2010 było trochę wejść wynikających z techniki Ichimoku. Można zobaczyć ich wyniki tutaj: http://www.technikaichimoku.pl/2010/11/aktualizacja-zestawienia-tegorocznych-transakcji-na-akcjach/

Wszystko jest transparentne. W 2009 roku nie prowadziłem tego bloga, więc nie będę przytaczał tamtych wyników. Zresztą i tak pewnie nikt by mi nie uwierzył, jakbym napisał jakie miałem stopy zwrotu.

Jest jednak udokumentowany rok 2010 i można zobaczyć zestawienie.

Dla przypomnienia dodam parę zdań o pewnej zależności związanej z reinwestowaniem środków.

Jeśli mamy 100zł i osiągniemy 30% mamy 130zł
Zainwestowane 130zł i stopa 40% daje 182zł
Reinwestycja 182zł i stopa 10% daje 200,2zł
Reinwestycja 200,2zł i stopa 20% daje 240,24zł, czyli jest już łącznie ponad 140%

Wspominam o tym, gdyż często spotykam się z sytuacją obliczania wyniku poprzez zsumowanie procentów 😉

Co więcej wszystko wskazuje na to, że za pewien okres czasu znów będzie bardzo dobry czas do gry wynikający z esencji Ichimoku. Pojawią się niesamowite okazje inwestycyjne 🙂 Pozostaje nam czekać i obym miał jeszcze dalej motywację do prowadzenia tego bloga 😉

Komentarze 3 komentarze

Witaj Marek,

myślę, że nikt nie wątpi w Twoje umiejętności i nie zawiesisz bloga. Dajesz wielu wspaniałą inspirację – mnie również. Tak trzymać!

Niech by tylko spróbował zawiesić bloga.. I will find U.. Pamiętaj że kiedyś byłem Dominator..;) Dla wielu osób jesteś autorytetem, jak chcesz to zrób sobie wolne ile chcesz, każdy to zrozumie.. Zarobiony jesteś, poszalej troche ale wróć!!

Spokojna głowa 🙂 Strata to strata, odrobi się 🙂

Zostaw komentarz