ATT – rynek ocenił

Posted by Marek | Posted in akcje | Posted on 08-08-2023 2:02 pm

14

W poprzednim wpisie zaznaczyłem, że pojawił się niepokojący obraz na wykresie. W giełdowym slangu zwany np. jako „brak wzrostowego paliwa”. Skoro coś nie chce rosnąć po zakupie, to najczęstszą przyczyną jest to, że zakup był błędny.

W poprzednim wpisie został określony także sposób rozwiązania tego problemu:

Jaki zatem plan po takiej sesji? Ano taki, że SL powędruje w okolice ceny zakupu, by w przypadku cofki, nie było straty

To najlepszy sposób na rozwiązanie problemu felernego zakupu, który przynosi wstyd dla portfela.

W ostatnim tygodniu byłem czym innym zaprzątnięty, także nie było czasu na wykresy, ale pomyślałem sobie, że fajnie jakby się już rozstrzygnęło na ATT, bo walor męczy, kapitał mrozi i rynek spełnił życzenie.

Dokonując zakupu ATT we wpisie z 14 czerwca postawiłem hipotezę:

bazuję tylko na używanej w przeszłości metodzie, która nie wiadomo czy po tylu latach jeszcze zadziała„, zatem można już teraz wyciągnąć wnioski, że nie ma sensu wracać do rzeczy, które wyrzuciło się ze swojego warsztatu inwestycyjnego, bo z jakiegoś powodu one przecież musiały wylecieć.

Reasumując, zakup ATT był błędny i był stratą czasu, a plan na rozwiązanie, czyli przesunięcie SL w okolicę zakupu, by nie było straty, potrafi stanowić rozsądny kompromis jeśli jakiś walor zbyt długo nie chce wystrzelić i tylko blokuje kapitał. Eksperyment ze starą metodą okazał się klapą.

Swój punkt widzenia na temat naszego rynku, opisałem niedawno na naszej grupie mailingowej dla osób po obydwu szkoleniach (Liście Absolwentów), także kto ma wędkę, niech pilnuje Koła Faz Giełdowych i trzyma w pogotowiu narzędzia, które odpowiadają danej fazie. 🙂 Sygnałów powinno być sporo. 🙂

Komentarze 14 komentarzy

Marku, na grupie po obu szkoleniach opisałeś swój punkt widzenia? Na Liście Absolwentów po szkoleniu z ES tego nie ma?

Tak, zgodnie ze schematem:
https://www.technikaichimoku.pl/wp-content/uploads/2010/08/DrzewkoGie%C5%82dowegoRozwoju_NEW.jpg

grupa początkująca to ListaES, która służy do treningu, by wiedza została usystematyzowana i wyrobił się nawyk samodzielności.

Wrzucanie tam z mojej strony zaawansowanych rozpisek to byłby sabotaż w procesie samodzielnego myślenia. Na głównej Liście Absolwentów, gdzie są zaawansowane osoby (po obydwu szkoleniach), można już takie rzeczy robić, bo zakładam, że cała niezbędna wiedza podstawowa została już opanowana i można iść krok dalej. 🙂

Byłem na obu szkoleniach w 2016. O kole faz giełdowych tam nie słyszałem. Pewnie z czasem pojawiło się kilka aktualizacji. Miło by było zaktualizować wiedzę dla wcześniejszy uczestników…

Marcin, wszystko jest wrzucone na obydwie grupy mailingowe, zarówno na Listę ES (po szkoleniu podstawowym): wątek o bezpiecznikach (mail z 10 sty 2023)
jak i na główną Listę Absolwentów w wątku z zadaniami domowymi (mail z 18 lis 2022, 09:58)

🙂

Marku wydaje mnie się, że z punktu widzenia fundamentalnych reguł AT to jest właśnie bardzo dobry moment na zakup Azotów. No ale wiadomo, że nie każdy strzał musi być tym trafionym. Pozdrawiam i życzę sukcesów.

Nie przeczę 🙂 Po prostu mnie ta pozycja już męczyła. Jest tyle walorów, że jest w czym wybierać.

Błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi. – Theodore Roosevelt
Człowiek, który nie robi błędów, zwykle nie robi niczego. – Edward John Phelps
Człowiek, który wiele osiąga, popełnia wiele błędów, ale nigdy nie popełnia największego błędu, jakim jest nierobienie niczego. – Benjamin Franklin

Przyznać się do błędu potrafią tylko wybitne jednostki. Uwiarygadnia to blog. Szanuję.

Na giełdzie to normalne, że czasem trafi się jakiś niewypał. Z wielu walorów, ujawniając jakiś przykładowy z portfela, trzeba go dociągnąć od A do Z. Tym razem okazało się, że ujawniłem ten z najsłabszych zakupów (i mnie się taki czasem zdarzy) i został on rozliczony. Nie ma zamiatania pod dywan i tyle. 🙂

Marku czyli Azoty sprzedałeś? A można wiedzieć jaka była srednia cena zakupu?

Jest na screenie w poprzednim wpisie 25,80 🙂
https://www.technikaichimoku.pl/2023/07/grupa-azoty-male-zamieszanie-na-wykresie/

Pozycja zamknięta.
Jak będę miał chwilę, to wrzucę screen ze wszystkich posiadanych w portfelu spekulacyjnym walorów.

Marku rozliczony to znaczy że zamknąłeś pozycję na Azotach?

Tak się właśnie kończy inwestowanie przy pomocy jakiejś „metody” – stratą (bo może i cena sprzedaży była na poziomie zakupu, ale wówczas stratą będzie prowizja biura maklerskiego, no i czas gdy pieniądze były kiszone na słabej spółce, zamiast zarabiać gdzieś indziej). Nie można nie zwracać uwagi na fundamenty. Byłem bardzo zdziwiony, gdy zobaczyłem rekomendację ATT tutaj. Argumentem za tym był, jak dobrze pamiętam, że rząd nie pozwoli upaść takiej spółce przed wyborami. I niby koło ratunkowe w postaci Orlenu zostało rzucone, ale zwracam uwagę, że due diligence zakończy się pod koniec roku, a wtedy będzie już po wyborach i nikogo Azoty nie będą interesowały. Osobiście obstawiam, że do transakcji nie dojdzie. Natomiast sama spółka jest w fatalnej sytuacji – duża strata finansowa, ograniczanie produkcji (i to w najlepszym dla sprzedaży nawozów okresie) dobrze nie wróżą. Kupowanie teraz Azotów to nie jest inwestowanie, raczej totolotek.

Oczywiście przyznaję Panu rację, mój zakup był błędny i okazał się stratą czasu.
Jedynie doprecyzuję fragment „Byłem bardzo zdziwiony, gdy zobaczyłem rekomendację ATT tutaj„.
Na niniejszym blogu nigdy nie było i nie będzie żadnych rekomendacji. Czasem informuję jedynie o swoich zakupach i są to tylko i wyłącznie informacje o tym co zrobiłem osobiście bez namawiania kogokolwiek do zrobienia czegokolwiek. 🙂

Hej Marku, czy azoty wciąż na radarze czy spoglądasz już w innym kierunku?

Verified by MonsterInsights