S&P500 – co z nadchodzącą bessą w USA? – rzut okiem na wykres i koncentrację pozycji

Posted by Marek | Posted in indeksy | Posted on 17-05-2019 6:42 pm

27

Za oceanem robi się coraz ciekawiej i nie chodzi nawet o ciągłe zakłady o to, czy bessa rozpocznie się z pułapu cenowego mającego „3” z przodu, czy wcześniej, które oczywiście również są interesujące, ale najbardziej ciekawa jest ogólna geneza amerykańskiej hossy, o której zapewne już wiele osób słyszało, gdyż głównym paliwem są rekordowe skupy własnych akcji przez firmy 🙂

Nie ma chętnych na zakup? Żaden problem, ogłaszamy buyback i sami będziemy podbijać kursy.

Rynek dowiaduje się o buyback’u? Inwestorzy zaczynają skupować, bo przecież skoro gigant ma sam swoje akcje podbijać, to kupimy teraz i mu oddamy. Zysk bez ryzyka, zwłaszcza, że są bite historyczne rekordy jeśli chodzi o przeznaczane na buyback sumy. Takiego szaleństwa jeszcze nie było.

Zatem na Titanicu zabawa trwa w najlepsze, ale koniec jest tutaj z góry znany. Pieniądze na buyback’i się skończą i zadziała efekt śnieżnej kuli.

Niedawno Buffett poinformował, że jego wehikuł zakupił akcje Amazona. Decyzję podjął jeden z jego zarządzających. Jak to usłyszałem, stwierdziłem, że jak Buffett odejdzie, to oby namaszczeni przez niego następcy rozsądniej dobierali zakupy. Inaczej nie wróżę im wielkiej przyszłości. Choć z drugiej strony, skoro do zarządu JSW wchodzi młodzian po licencjacie z turystyki i rekreacji na AWF, to może i następcy Buffetta mają przyszłość?

Także wiemy, że obecnie wzrosty nie są kwestią prężnie rozwijających się gigantów, a jedynie wydawaniem ogromnych zasobów gotówki na zakupy swoich akcji.

Co na wykresie? Indeks zatrzymał się linii Kijun-sen. Wcześniej Tenkan-sen przeciął Kijun-sen. Najbliższe sesje pokażą czy Tenkan-sen wróci ponownie do góry. Jeśli nie, to niedźwiedzie pewnie trochę pobuszują. Warto obserwować.

S&P500 - interwał dzienny

S&P500 – interwał dzienny

Na koniec jeszcze rzut okiem na pozycje „grubych graczy”.

Large Speculators redukowali longi. Commercial redukowali shorty, ale dalej one u nich dominują. Small Speculators w 69% obstawiają longi.

Czy drobni gracze wskażą kierunek? 🙂 Jak myślicie?

Komentarze 27 komentarzy

Od dawna na wielu spółkach amerykańskich obstawiam już spadki. Do krachu coraz bliżej. Może w tym roku wszystko walnie. Zarobiłem już dużo np. na Tesli.
Pozwolę sobie przypomnieć komentarz z 06-05-2019 7:01 pm pod wpisem
http://www.technikaichimoku.pl/2019/04/pare-refleksji-i-wesolych-swiat-wielkiej-nocy/

Dałem cynk o shortach na Tesli. Parnasus naganiał wtedy na longi.

Zgarnąłem przed chwilą TP1. Parnasus wtopił, wywaliło mu stop.
Cornishon vs Parnasus 1:0

Taka mała rozgrywka dla pikanterii. Parnasus gramy do trzech setów?

Straty to normalna rzecz w giełdowym fachu, także wycięcie stopa to nie powód do wstydu 😉

Zgadza się , na Tesli zadziałał stop. Stratę tnie się szybko i chirurgicznie, zyskom pozwala się rosnąc.To podstawy.

Na liście obserwacyjnej mam też inne amerykańskie spółki, jak padnie sygnał kupna( bądz sprzedarzy) podzielę się na blogu ,Panie ogórku korniszonowy 🙂

https://invst.ly/avcdz

Cornishon Says… On 25-03-2019 6:21 Pm

„Bardzo fajny wpis. Dzięki!
Przy okazji budowa CPK to chyba jeden z niewielu pomysłów PiSu, który jest pragmatyczny i wizjonerski.
Kupiłem dziś trakcję.
Pozdrawiam wszystkich fanów kolei i lotnictwa”

Panie Korniszonie, stosujesz Pan stop loss? Czy pozwalasz Pan stratą rosnąc do wyzerowania ?

Wywaliło mnie dwa dni później. Zresztą Marek pisał, że sygnału kupna nie ma „Minusy: ryzyko spirali długu (małe, ale jednak warto o tym pamiętać), deficyt rąk do pracy, z analizy technicznej nie ma jeszcze żadnych silnych sygnałów kupna”

Zbyt wielkich ambicji nie było.

Jak już tak dociekasz to ułatwię. Wybiło mnie też na PXM, ELB, KAN, PGN i TPE. Bez ryzyka nie ma zabawy.

Tych trafionych nie będę wypisywał post faktum byś nie wpadł w kompleksy. Po ustrzelonych shortach na Tesli rozważam zwolnienie się z pracy. Właśnie jestem na dwutygodniowym urlopie i opijam.
S-ki na SP500 też mam. SL 2900. Tylko 0,5 lota bo nie jestem przekonany czy ma to sens. Zresztą gdzieś tu Marek pisał że na zasięgi nie ma co się nastawiać przed pokonaniem 2800.

Panie Korniszon , od pisania post factum jesteś Pan mistrzem.
Zacznij też Pan myśleć samodzielnie( Marek pisał to, Marek pisał tamto, jak dziecko w przedszkolu).

Może kiedyś się doczekam na prezentacje Pańskiego własnego pomysłu na zagranie , najlepiej w czasie rzeczywistym, chociaż wątpie, żebyś takowe pomysły w ogóle posiadał.

Pariasie, ślepy jesteś? Podałem info o zagranych S-kach na 0,5 lota. Dołożyłem teraz S-ki na ropie 4 loty @59,25. SL 59,55. Tylko się nie udław benzyną.

TP1 (2 loty) @57 pykło.
SL przestawiam @59,2

Piszesz z opóźnieniem. Pisałeś to pod koniec dnia( że ci pykło 57),bo wiedziałeś już,że kurs wrócił. Nie masz żadnego zysku, a teraz jadą dołem bez ciebie gołodupcu giełdowy :).

Proponuję napisać parę słów o rodzimym grajdołku. Bo jeśli za oceanem zapowiada się bessa to co u nas będzie?
Czy nikt nie widzi jaka u nas jest tragiczna sytuacja? Brak kapitału, wszystko wali w dół non stop. Na spółka z sWIG80 i pozaindeksowych to nawet puste arkusze, sprzeda ktoś 1000 sztuk i minus 10-15% od razu. Na Wig20 jakieś zagrania góra dół. Sporo wykupów. Sporo afer Get*. Odpływy z TFI. Likwidacja OFE. Tylko sama bezczelna spekuła się bawi podbijając jakieś Brastery, Krezusy czy Idea Banki na chwilę przed pogrzebem.
Czy można już mówić że źle to już było?
🙂

Jak starczy czasu to pomyślę nad tym. Generalnie ostatnio rozmawiałem z paroma znajomymi, co swego czasu aktywnie grali i ku memu zaskoczeniu już nie grają z prozaicznego powodu. Dali się nabrać na bitcoinową manię i weszli w grudniu 2017 all in w bitcoiny wzajemnie się nakręcając. Prawdopodobnie wielu graczy przetrącił bitcoin i na GPW już nie wrócą bo nie mają czym grać.

A czy z nasza giełda nie jest tak, ze przygotowywany jest scenariusz pod PPK i PPE, gdzie duże TFI już niedługo będą pakować kapitał przyszlych emerytów?

Waldemar, wydaje mi się że ilość akcji do upłynnienia przez OFE która wisi nad GPW, jest większa od potencjalnego popytu ze strony PPK

W kontekście SPODZIEWANYCH spadków na amerykańskiej giełdzie Pan Łoś z RPP (przepraszam, Łoń) zapowiedział obniżanie stóp procentowych w Polsce… Jeśli to się rzeczywiście ziści, będziemy mieli Erdoganowski model obniżania stóp przy wzrastającej inflacji… I za kilka lat powtórkę scenariusza USDTRY na np. CHFPLN…

O tyle lepiej że tym razem pieniądze z OFE mają z automatu trafić na IKE. Myślę że spora grupa ludzi nic z tym nie zrobi i tak to zostawi

Buyback’i mają jeden plus, bo zmiejszają ilość dostępnych akcji w obrocie i np. w przypadku spółkek, które wypłacają regularnie dywidende – ma to sens :). Oczywiście trzeba tu zachować umiar, bo można łatwo przesadzić. I niestety sporo firm w USA tak robi – premie dla szefostwa w postaci akcji firmy, które idą w rynek – a później firma to odkupuje.

Ja mimo wszystko wolałbym, by pieniądze firmy przeznaczały na badania i rozwój 🙂 Takie rzeczy stabilnie zwiększają wartość spółki. Buyback działa krótkoterminowo, jak się skończy dopływ dolarów, wszystko się zawali.

Marku Kijun nie został przekroczony. Zagrałem shorty. Dziękuję za wskazówkę.

Nie zapomnij o SL. Najlepiej daj go na poziom wejścia. To gwarantuje lepszy sen w nocy 🙂

” czy Tenkan-sen wróci ponownie do góry. Jeśli nie, to niedźwiedzie pewnie trochę pobuszują. Warto obserwować.”
Nie wrócił. Mam s-ki. Tylko gdzie zasięg?

Ustaw SL na zero lub na „waciki”, by w razie cofki coś było i zasięgami na razie nie ma co zaprzątać sobie głowy bo pierwsze wsparcie to 2800. Dopiero jak niedźwiedzie je rozerwą na strzępy będzie przestrzeń na większy zasięg.

Trzymam krótkie S według Pana wskazań. Jeśli zarobię, obiecuję pojawić się na szkoleniu.

Cieszę się, że mogłem pomóc. Przesuwaj cyklicznie SL, by rosnący zysk był zabezpieczony i nie wyparował 🙂

Panie Marku retest poziomu 2800 zaliczony jaki zasięg spadków Pan przewiduje.

Póki co zabezpiecz zysk stopem profitującym, bo wystąpiła równość fal AB=CD i na wielu forach aż huczy od byczego sentymentu, więc lepiej być zabezpieczonym, jeśli szarża byków miałaby nagle nadejść 🙂

No i byki pocisnęły. Trochę za późno doczytałem to info o formacji AbCD. Szkoda bo było parę tysi na plusie. Ostatecznie po spreadach wyszło mi 475zł zysku 😉 Coś nie jest mi dane z cynków zarobić na szkolenie. Takim tempem to nawet w rok nie zarobię.
Mimo to szacun za dzielenie się cynkami.

Tak z ciekaowosci na jakis platformach gracie S&P 500? U mnie na pltanformie mam same konktrakty terminowe CFD.

Zostaw komentarz