Zagwozdka wrześniowa :-)

Posted by Marek | Posted in ciekawostki | Posted on 16-09-2017 8:09 am

8

Dziś będzie mały konkurs, który mam nadzieję, skłoni do poszukiwań i poszerzania wiedzy, co prawda nie związanej bezpośrednio z giełdą, ale trening logicznego myślenia do giełdy na pewno się przyda 🙂

Zanim przejdziemy do sedna sprawy, rzućmy okiem na ranking Transparency International, z którego wynika, że w Polsce korupcja jest większa niż w Estonii, Chile, Bhutanie czy Urugwaju, bo w porównaniu z innymi państwami Europy, zwłaszcza Skandynawią, jesteśmy w niższej lidze kończąc trzecią dziesiątkę.

I teraz kilka pytań na rozgrzewkę 🙂

Czy Policjantowi, który kontroluje nas po brawurowej jeździe daje się darowiznę?
Czy Inspektor Nadzoru Budowlanego kontrolujący prace konstrukcyjne danej hali powinien dostawać darowizny od firmy stawiającej obiekt?
Czy Minister decydujący o danym przetargu powinien się wymieniać zegarkiem z prezesem firmy wygrywającej ów przetarg?
Czy Sędzia powinien dostawać darowiznę od oskarżonego?
Czy Wójt wybierający wykonawcę drogi powinien dostawać prezenty od potencjalnego wykonawcy?

Oczywiście, że NIE! Tak być nie powinno, ale niestety tak się działo i dziwnym trafem spotykało to osoby powiązane z pewną partią polityczną. Nie ma co jednak rozpatrywać przeszłości, kto śledził biegle wydarzenia ostatniej dekady, wie z jakimi ludźmi były związane powyższe wybryki.

Obecnie trzeba skupić się na teraźniejszości i bacznie patrzeć na ręce aktualnej władzy. Zerknijmy zatem na stronę sejmu: http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=572C7780

Interpelacja nr 14317 do ministra zdrowia w sprawie darowizny od firmy Pfizer dla Narodowego Instytutu Leków, zwróciła moją szczególną uwagę. Warto zaznaczyć, że mimo iż została złożona w lipcu, do tej pory nie uzyskała odpowiedzi.

Szanowny Panie Ministrze,

Narodowy Instytut Leków jest państwową jednostką organizacyjną prowadzącą kontrolę leków i wyrobów medycznych oraz dokonującą merytorycznej oceny dokumentacji produktów leczniczych w procesie rejestracji leków w Polsce; jednocześnie NIL jest instytutem badawczym prowadzącym badania naukowe i prace rozwojowe ukierunkowane na ich wdrożenie i zastosowanie w praktyce. Narodowy Instytut Leków pełni rolę Narodowego Laboratorium Kontroli Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. W Instytucie, istniejącym od 1951 roku, prowadzone są interdyscyplinarne badania naukowe, które pozwalają skutecznie identyfikować i zwalczać zagrożenia dla zdrowia publicznego, dostarczamy danych naukowych pozwalających na podejmowanie praktycznych działań w całym systemie opieki zdrowotnej. Na prace Instytutu składają się badania naukowe, działania o charakterze kontroli państwowej, programy wdrożeniowe oraz działalność referencyjna, konsultacyjna i edukacyjna dla personelu placówek ochrony zdrowia, innych instytutów naukowych, wyższych uczelni i innych podmiotów. Informacje te pochodzą z oficjalnej strony Instytutu (http://www.nil.gov.pl/).

Pfizer to największa firma farmaceutyczna świata. W 2016 roku firma Pfizer Polska przekazała Narodowemu Instytutowi Leków darowiznę w wysokości 260 tys. złotych. Informacja pochodzi z oficjalnej strony firmy (http://www.pfizer.com.pl/efpia).

W związku z powyższym uprzejmie proszę Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania

Ile pieniędzy w poprzednich latach firma Pfizer i inne koncerny farmaceutyczne przekazały w formie darowizny Narodowemu Instytutowi Leków lub innym podmiotom podległym Panu Ministrowi, a mającym wpływ na rejestracje produktów leczniczych?

Czy Pan Minister nie widzi konfliktu interesów w przyjęciu takiej darowizny przez Narodowy Instytut Leków od największego koncernu farmaceutycznego świata?

Ile produktów leczniczych firmy Pfizer Narodowy Instytut Leków zaopiniował pozytywnie, a ile negatywnie w 2016 i 2015 roku w procesie rejestracji leków?

Nie wiem jak Wy, ale ja wolałbym, by instytucja kontrolująca tak ważny sektor nie brała żadnych pieniędzy od firm na tym sektorze operujących, zwłaszcza, że badania niemieckie potwierdzają nieciekawe dodatki do preparatów wstrzykiwanych m.in. niemowlakom, więc kontrola jakości na owym rynku powinna być niezwykle rygorystyczna. (źródło)

Powyższe zestawienie na szczęście dementuje obiegowe plotki (dostępne u „guru internet”) o dużych dawkach rtęci  (Quecksilber) w szczepionkach, gdyż jak można doczytać, tylko w trzech przypadkach były to mierzalne (dla ich sprzętu) ilości. Natomiast ilość aluminium w niektórych preparatach jest wręcz szokująca. Tabelę pozostawiam do samodzielnej analizy, a głodnych wiedzy odsyłam także do włoskich badań (źródło), za którymi stoi dr Antonietta Gatti z National Council of Research of Italy, a które były przeprowadzane przy użyciu mikroskopów elektronowych.

Teraz pytania konkursowe:

1) Jakie produkty medyczne, skierowane dla małych dzieci, są najbardziej dochodowym i jednocześnie najbardziej korupcjogennym sektorem?

2) Jakie przypadki korupcji w służbie zdrowia wypłynęły w ostatnich latach w Polsce i na Świecie?

3) Jakie przypadki korupcji w służbie zdrowia czekają jeszcze na odkrycie?

4) Jacy ludzie powiązani z władzą mają związek z biznesem farmaceutycznym i o jakich kwotach jest mowa?

Zachęcam do poszukiwań 🙂

PS Otrzymuję masę maili i z góry przepraszam za brak czasu na odpisywanie. Po powrocie w przyszłym tygodniu z ostatniej zaplanowanej na wrzesień wyprawy postaram się, w przerwie pomiędzy bankietami i spotkaniami, odpisać na blogu na najczęściej zadawane pytania (w tym o złoto). Dziękuję także za liczne miłe słowa dotyczące trafnego wytypowania punktu docelowego na pszenicy dla sugerowanego wcześniej ruchu wzrostowego. Cieszę się, że mogłem pomóc wzmocnić domowe budżety tuż przed odejściem na dłuższy odpoczynek od blogowania 🙂

Komentarze 8 komentarzy

10 lat temu byliśmy dużo niżej bo na 61 miejscu. Więc przez ten czas naprawdę dużo się poprawiło.

Nie ulega także wątpliwości, że jest jeszcze wiele do poprawy 🙂
http://www.rp.pl/artykul/1003077-Male-kary-za-wielkie-lapowki-.html#ap-2

Odp. 4.
dr hab. n. med. Teresa Jackowska – członek Zespołu szczepień oraz Krajowy Konsultant ds. Pediatrii, a także doradca ”społeczny” Rzecznika Praw Dziecka
http://www.mz.gov.pl/ministerstwo/konsultanci-w-ochronie-zdrowia/oswiadczenia-konsultantow-w-ochronie-zdrowia/ Według swojego oświadczenia wykonuje zajęcia zarobkowe zlecone przez producentów szczepionek Pfizer, MSD, GSK i Novartis.

Ciepła posadka z czasów platformy obywatelskiej Tuska i Kopacz jest dalej utrzymywana za rządów PiS. Gdzie te zmiany? Nikt nie widzi konfliktu interesów? W stanach lobbyści trafiają za kraty jak takie coś wychodzi na jaw.

Tylko w dwóch krajach szczepi się noworodki w pierwszej dobie. W Polsce i Bułgarii. Czyżby bogate kraje miały debili na stanowisku ministrów zdrowia? Tylko idiota nie widzi, że jesteśmy krajem spustowym niechodliwych szczepionek.

Czytajcie o przekręcie przy szczepionce na pneumokoki
http://stopnop.com.pl/obowiazkowe-pneumokoki-i-afera-z-przetargiem-polska-jest-szczepionkowym-skansenem/

1. Szczepionki !
2. Zakup szczepionek przeciwko AH1N1. Inne państwa zakupiły gigantyczne ilości, które w większości poszły później na śmietnik. W Polsce to nie od dziś lekarze biorą prezenty od ludzi. Leki refundowane, gdzie dotowane są droższe leki od tańszych zamienników.
3. W Polsce może „apteka dla aptekarza”,która jawnie ograniczyła konkurencję na tym rynku. Być może obowiązkowe szczepienia na pneumokoki od 2017 roku. A na świecie – Ebola. Kilka lat temu taki był zamęt w mediach o tej chorobie, obrazki w telewizji jak to robią wszędzie strefy kwarantanny itp. Aż nagle cisza, jak makiem zasiał.
4. Już były wiceminister Łanda :
– 150 tyś zł -> GSK (http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/wiceminister-zdrowia-krzysztof-landa-dotowany-przez-firme-gsk,657538.html)
– 1,5 mln zł -> http://kulisy24.com/polska/minister-landa-zapomnial-o-1-5-mln-zlotych-ktore-dostal-od-koncernow-farmaceutycznych
Co ciekawe po dymisji lądowanie na 4 łapy -> http://www.rynekaptek.pl/marketing-i-zarzadzanie/krzysztof-landa-konsultantem-dbse,21590.html

Cześć Marku,

Ad1. Z leków dla dzieci bardzo dochodowe są antydepresanty, na zaburzenia neurologiczne i na astmę (rozszerzające oskrzela). Czy najbardziej dochodowe i najbardziej korupcjogenne to nie wiem

Ad2. Przypadki korupcji w służbie zdrowia, które wypływają w Polsce czy na Świecie są tylko zasłoną dymną, mającą dać ludziom poczucie, że tzw. infrastruktura publiczna, na którą łożymy z naszych podatków, działa …

Ad3. Cała medycyna chemiczna jest przejawem wielkiej korupcji. System jest tak skonstruowany, że promuje jedynie tą gałąź medycyny, a wszystkie inne są deprecjonowane na różne sposoby (choćby poprzez nazywanie ich niekonwencjonalną medycyną, co już pachnie szamaństwem/ szachrajstwem, a nim nie jest). Ale nie ma się co dziwić skoro przemysł farmaceutyczny jest najbardziej dochodową branżą na świecie (wyprzedzając rynek finansowy i technologię elektroniczną), a takie firmy jak Merck & Co. Inc., Johnson & Johnson czy właśnie Pfizer Inc. należą (pośrednio lub bezpośrednio) do tzw. wielkiej czwórki (BlackRock, State Street, Vanguard i Fidelity), które kontrolują większość banków centralnych świata. Pewnie wyjdzie jeszcze wiele skandali korupcyjnych w BigPharma, ale będą one dotyczyły tych spoza klanu i tylko po to, żeby obniżyć ich wartość, a potem przejąć.

Tak na marginesie, ponoć credo Big Pharmy brzmi: „Gdy mamy gotowy lek, to choroba też się znajdzie”.

Ad4. Pytasz o ludzi powiązanych z władzą i biznesem farmaceutycznym jednocześnie (uprościłem :-)). O jaką władzę pytasz? Formalną czy realną? O tej realnej pisałem powyżej. Powiązanie formalne lub pionków w roli narzędzi jest wiele i kilka przykładów już przytoczyli przedmówcy.

Odnośnie samego Pfizer’a. Jest to amerykański koncern, więc obecna władza nic nie zrobi w sprawie, o której piszesz. Nie gryzie się ręki, która karmi.
Każdy kto analizuje geopolitykę, wie że wygrana PiS w PL nie była przypadkiem (podobnie jak zeszłoroczna wygrana Trumpa). USA potrzebuje w Europie silnego partnera, który pokrzyżuje plany trójcy RFN – Rosja – Chiny. Stąd, obecna polityka great society, great economy i great army. Jest na to przyzwolenie hegemona, jak niegdyś podobne wydane dla Korei Pd.

USA pod władzą demokratów (socjalistów) podupadły dokumentnie i są na granicy upadku totalnego (jedyne co potrafią produkować i eksportować to obligacje UST). Ponad naszymi głowami toczy się wojna o hegemonię nad światem. Globalizm, który bardzo wzbogacił m.in. amerykańskie korporacje doprowadził do upadku USA (likwidacja miejsc pracy, bezprecedensowe zubożenie klasy średniej, zmniejszenie bazy podatkowej it.). Jak to połączymy z bezprecedensowym programem socjalnym ObamaCare, który drenuje budżet USA nieporównywalnie bardziej niż podobne systemy w UE, to mamy bankruta. I jeszcze ogromne wydatki na wojsko, które są niezbędne, żeby utrzymać obecny porządek światowy (światowa infrastruktura publiczna, żeby nie było chaosu).
Tak to wygląda w skrócie i może chaotycznie.
Kiedyś myślałem, że jak płacę podatki, to mam prawo oczekiwać, że władza dostarczy mi taką infrastrukturę publiczną, która będzie mnie chroniła przed nieuczciwymi koncernami spożywczymi czy farmaceutycznymi. Teraz widzę, że obraz jest dalece bardzie złożony i należy działać oddolnie jak działasz Ty, Marku, podejmując na blogu takie tematy.
Inna sprawa, że wszystkie zmiany, która u nas zachodzą pójdą na marne, jeśli nie zbuduje się społeczeństwa obywatelskiego. To jest ten element każdego wolnego kraju, który z premedytacją nigdy nie był podejmowany po 1989 r.
A dzięki pielęgnowanej tożsamości narodowej i podtrzymywaniu społeczeństwa przez inteligencję naród polski przetrwał okres zaborów z motywacją tak silną jak nigdzie w Europie.

Odnośnie pytanie nr 2 (Jakie przypadki korupcji w służbie zdrowia wypłynęły w ostatnich latach w Polsce i na Świecie?) podaję link, który przedstawia praktyki brytyjskiego koncernu (elementem jego działalności operacyjnej są rezerwy na odszkodowania – wygląda to tak jakby działali wg zasady „judo jak się udo, a jak się nie udo to się zapłaci”):
http://szczepienia.wybudzeni.com/2016/02/27/po-serii-skandali-korupcyjnych-glaxosmithkline-przestanie-sponsorowac-lekarzy/