Konkurs zimowy :-)

Posted by Marek | Posted in konkurs | Posted on 06-01-2016 9:35 pm

28

Wybiła 21:35 zatem czas na oficjalne rozpoczęcie konkursu, który jest w formie jolki. Litery z kolorowych pól należy poukładać w odpowiedniej kolejności, by uzyskać główne hasło. Odpowiedzi piszcie w komentarzach. Kto pierwszy, ten lepszy. Powodzenia 🙂

jolka_konkurszimowy

1) W naszej historii zapisał się pewien generał, który w 1920 roku walczył przeciw Polsce w szeregach bolszewickich, a później został dowódcą 2 Armii Wojska Polskiego, w której skład wchodziły m.in. cztery tysiące przedwojennych zawodowych polskich oficerów, żołnierze Armii Krajowej, weterani z Powstania Warszawskiego czy ochotnicy z Kresów Wschodnich.

Jako dowódca odpowiadał za masową eksterminację swoich podkomendnych poprzez „bezmyślne” kierowanie ich pod ogień wroga. Biorąc pod uwagę fakt, iż mimo olbrzymich strat w ludziach, której kulminacją była „rzeź” w przegranej bitwie pod Budziszynem (przez długi czas władze PRL wmawiały* naszym dziadkom i pradziadkom, że była to bitwa wygrana), dowódca ów dostał awans na najwyższy stopień generała broni, możemy śmiało rzec, że była to nagroda za zasługi w postaci likwidacji Polaków mających doświadczenie bojowe i cechujących się miłością do własnego kraju (przedwojenna kadra oficerska, żołnierze AK, Powstańcy).

Według pewnej legendy, część dowództwa zdawała sobie sprawę, iż ten czerwony karierowicz umyślnie wykonywał tajne rozkazy z Moskwy i za przelaną krew swoich rodaków wymierzyła mu karę, kierując go w słabo uzbrojonym konwoju prosto w zasadzkę, walczących głównie z komunistami, sotni „Chrina” i „Stiacha”. Jak nazywa się bieszczadzki szczyt, z którego zeszły owe sotnie tuż przed atakiem na konwój?

 * – choć trzeba przyznać, że manipulacje medialne zdarzają się i teraz, przecież przez kilka dni pewne media w rzekomo „wolnym i demokratycznym” kraju ukrywały przed swoimi rodakami, że imigranci dopuścili się, wobec wracających z zabawy sylwestrowej kobiet, masowych ataków na tle seksualnym.

2) Polski patriota, działający podczas okupacji w tajnych formacjach harcerskich m.in. w Grupach Szturmowych Szarych Szeregów. Po wojnie był prześladowany przez władze PRL’u. Mimo represji udało mu się uzyskać tytuł magistra inżyniera i rozwijać umysł geniusza, którego owocem było utworzenie w latach ’70 ubiegłego stulecia mikrokomputera, który wyprzedził o dekadę rozwiązania amerykańskie. Swoim sukcesem rozsierdził komunistyczne władze, które skutecznie doprowadziły do jego usunięcia i zablokowały dalszą produkcję, mimo 200 egzemplarzy czekających na taśmach produkcyjnych. Za swój nieoceniony wkład w polską naukę został doceniony dopiero przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

3) Wybitny polski inżynier, który przeprowadzając kolej przez Andy dokonał rzeczy niemożliwych dla większości ówczesnych ekspertów. Na początku europejscy inżynierowie uważali go nawet za oszusta, gdyż nie potrafili pojąć jego schematów. Na zbudowanych przez niego wiaduktach po dziś dzień kursują pociągi. Gdyby tylko żył w obecnych czasach, budowy naszych mostów wyglądałyby zupełnie inaczej.

4) Polski geniusz i wynalazca, o którym pisał sam Mark Twain. Utworzył między innymi maszynę przesyłającą w kolorze ruchome obrazy wraz ze ścieżką dźwiękową, jak i kamizelkę kuloodporną, która ocaliła pewnego europejskiego monarchę przed śmiercią w zamachu.

5) W swoim zespole chciał go sam Henry Ford, lecz z tej propozycji nie skorzystał. Odkrył stosowaną po dziś dzień metodę pozyskiwania całych kryształów krzemu. W czasie II Wojny Światowej sabotował zamówienia dla Wehrmachtu i wspierał podziemie pomagając w produkcji żeliwnych granatów. Używając swoich kontaktów udało mu się wyciągnąć z sideł Gestapo wiele osób. Składał na bieżąco meldunki AK. W grudniu 1945, pomimo tytułu profesora, został przez władze Politechniki Warszawskiej wykluczony ze środowiska naukowego, gdyż odmówiono mu przyjęcia go do pracy i skazano na zapomnienie. Zmarł w 1953 roku. Przyczyną śmierci był atak serca, spowodowany rewizją agentów UB w jego willi w Kcyni.

6) Szara eminencja w tym zestawieniu, lecz w swoim fachu bimbrownika był jednym z najlepszych. Buffalo należało do niego, miał na swojej liście płac miejscowych policjantów i czuł się nietykalny.

7) Uczestnik konfederacji barskiej, zesłany za karę na Kamczatkę, z której podstępem uciekł i został po wielu perypetiach obwołany przez tubylców królem Madagaskaru.

8) Tej kobiety nie trzeba długo przedstawiać, gdyż podbiła Hollywood zostając zarazem symbolem seksu.

9) Jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Jednym z jego dzieł jest „rodzaj bielizny damskiej”.

 

Komentarze 28 komentarzy

SKIPASS ?

Niestety nie 🙁

Czy krzyżówka nie powinna mieć ponumerowanych wierszy/kolumn?

Jak najbardziej, zwykła krzyżówka powinna mieć ponumerowane wiersze i kolumny. Jednak tak jak można przeczytać w pierwszym zdaniu:
czas na oficjalne rozpoczęcie konkursu, który jest w formie jolki„, mamy tutaj do czynienia z jolką 🙂

Cytując Wikipedię:
„Jolka – rodzaj krzyżówki, w której określenia do haseł wypisane są bez podania miejsca wpisywania. Określenia wypisane są najczęściej w kolejności losowej, rzadziej w alfabetycznej kolejności odgadywanych wyrazów.”

Czy hasło to „Szamsza”?

Niestety nie 🙁
Mój błąd, przeoczyłem to Syryjskie miasto. Uznaję odpowiedź, mimo iż chodziło mi o coś związanego z kodeksem Hammurabiego.

Zatem gratuluję zdobycia pierwszej nagrody 🙂

Zacny konkurs! Niestety ponad moje siły, ale dzięki niemu dowiedziałem się o wielu ciekawych postaciach. Czytając niektóre biografie w moim sercu pojawiła się radość, że po tylu latach w końcu lewicowe komuchy nie weszły do sejmu 😀

Cieszę się, że konkurs się podoba. Sam udział jest już zwycięstwem, gdyż podjąłeś wyzwanie 🙂

PS Po ogłoszeniu wyników wyborów, brak ideologicznych spadkobierców ruchu komunistycznego również i mnie ucieszył 🙂

Haha, ja czekałem na to prawie 20 lat (od pierwszych wyborów, w których już byłem pełnoletni i mogłem głosować). Niezła impreza była, jak w końcu moje marzenie się spełniło i postkomuniści wypadli z sejmu. Niektórzy mówili mi, że nie ma na to szans – a tu proszę, kolejne młodzieńcze marzenie spełnione.

SZAMASZ

Co prawda poprawna odpowiedź już padła, ale jako, że były dwie poprawne odpowiedzi, co pierwotnie przeoczyłem, w ramach wyjątku będą dwie nagrody główne 🙂 Gratulacje!

Głowę bym dał sobie uciąć, że jedynka to Świerczewski ale w krzyżówce nie ma 12 pól.

Przyłączam się – brak opcji na 12 liter

@Piotr @Prudi
Pod numerem jeden zlokalizowane jest następujące pytanie:”Jak nazywa się bieszczadzki szczyt, z którego zeszły owe sotnie tuż przed atakiem na konwój?”
Także dla bezpieczeństwa lepiej nigdy głowy nie ryzykować 🙂

Czyżby Szamasz?

A może Szamsza? Niejednoznaczne hasło.

Obie odpowiedzi są poprawne 🙂

szamasz
pozdrawiam

Dobra odpowiedź 🙂

Pozdrawiam

Marku, konkurs jest na tyle trudny, że chyba musisz doprecyzować 8. hasło 😉 bo takich kobiet jest na pęczki 😀

Polek jest już zdecydowanie mniej. Ile z nich ma swoje gwiazdy w Alei Sław na Hollywood Boulevard?

Hm, w pytaniu nie było informacji, że chodzi o polską gwiazdę, ale w sumie można było na to wpaść przy tak patriotycznych hasłach 😀 ale jakoś nie wpadło mi to do głowy… 😛

No, ale cóż… Tak się wkręciłem w tę jolkę, że już powinienem dawno spać, a kombinuję na wszystkie strony od godziny, więc sobie chociaż strzelę 😉 hasło: maszyna. 😀

Niestety strzał nietrafiony 🙁

Mi też nie chce wyjść inaczej – SZAMASZ

Dobra odpowiedź 🙂

Marku gratuluję wiedzy i twórczości. Do 2 w nocy się zmagałem z zadaniem i niestety się nie udało. Gratuluję zwycięzcom. Czy mógłbyś po zakończeniu konkursu podać wszystkie odpowiedzi lub uzupełnić jolkę, tak aby ci którym się nie udało mogli poznać wszystkie odpowiedzi i prawidłowe uzupełnienie?

Pozdrawiam Mateusz

Dzięki Mateusz 🙂 Za niedługo będzie wpis z odpowiedziami.

Pozdrawiam
Marek

Verified by MonsterInsights