NASDAQ Composite – przegląd wykresu

Posted by Marek | Posted in indeksy | Posted on 29-04-2015 11:33 am

8

Ostatnio coraz częściej pojawiają w mediach informacje o rekordowych poziomach cenowych za Atlantykiem. Jest to dla nas bardzo cenna wskazówka, gdyż zawsze kiedy media trąbią o nowych szczytach, warto otrząsnąć się ze schematu „owczego pędu” i na spokojnie, bez zbędnych emocji, spojrzeć na schemat, który opracował dr Jean-Paul Rodrigue.

EtapyBańkiSpekulacyjnejDzięki temu, możemy zdroworozsądkowo estymować ile jeszcze czasu pozostało do „opuszczenia okrętu”. Zerknijmy zatem na wykres NASDAQ Composite.

Nasdaq

Myślę, że już na pierwszy rzut oka widać w jakiej fazie znajduje się obecnie NASDAQ. Pozostaje zatem jeszcze tylko pytanie w jakim stadium trzeciej fazy się obecnie znajdujemy. Czy jest to entuzjazm, chciwość a może już iluzja? Wykres pozostawiam każdemu do własnych przemyśleń i poszukiwania analogii. Na pewno pojawią się ciekawe wnioski 🙂

Komentarze 8 komentarzy

Czyli jeśli teraz jest Enthusiasm mogą minąć nawet całe lata przed spadkami?

Tak. Natomiast wydaje mi się, że już jesteśmy nieco dalej i entuzjazm pozostał w tyle.

No jeszcze nie jest, aż tak głośno, więc okolice Enthusiasm. Ja to widzę tak – dane gospodarcze się nie poprawiają, więc FED zapowiada QE4. Krótki impuls giełdowy pod kolejne luzowanie ilościowe (kilka miesięcy). Uświadomienie sobie, że to już pętla bez końca i krach.
Zobaczymy

Ciekawe zestawienie. Oddaje trafnie ułomność ślepego podążania za tłumem. Tak było w 2007. Sam się naciąłem na funduszach wchodząc na górce. Dobrze pamiętam jak kończy się chciwość.

Historia uczy nas, że owczy pęd zawsze kończy się zawsze tak samo. Jeśli umiemy uczyć się z historii, jesteśmy w połowie drogi do sukcesu 🙂

Jeszcze troche 🙂 pierw zapowiedz qe4, spadek dolara i wtedy bedzie czas na akcje 😉

Kiedy konkretnie bedzie spadek dolara? Pod koniec roku konczy mi się kontrakt w Bostonie. Po 12 latach wracam do Polski. Chce dobrze wymienic dolary i kupic dwie-trzy nieruchomosci pod wynajem. Pomozesz?

No tego kiedy Ci nie powiem, musisz sam zadecydować co robić ze swoim kapitałem 🙂
Dolar wzmocnił się bo zapowiedziano koniec QE3 i wzrost stóp procentowych. Wygląda na to, że dodruk w USA nie przyniósł oczekiwanych efektów gospodarczych, więc można się spodziewać QE4, więc osłabienie dolara po czym myśli, że może to się odbić na giełdzie.
Na Twoim miejscu to bym zabezpieczył się przed spadkiem obecnego kursu i spał spokojnie. Obecny kurs nie jest zły, ale to tylko moje zdanie.