„Żaden kraj z ambicjami nie może być krajem analfabetów matematycznych.”

Posted by Marek | Posted in Edukacja finansowa, Patriotyzm | Posted on 21-11-2013 9:01 pm

59

Tytułowe zdanie wypowiedział niegdyś Immanuel Kant. Miał bez wątpienia całkowitą rację. W Polsce natomiast od jakiegoś czasu ni stąd ni zowąd można czasem w głównym nurcie usłyszeć frazy na zasadzie: „Nie należy gnębić młodych głów matematyką”. Dlaczego dopiero w roku szkolnym 2009/2010, po 25 latach nieobecności matematyka wróciła jako przedmiot obowiązkowy na maturę?

W sumie wydaje się to może być dla niektórych „sensowne”. Pomyślmy, co by było, gdyby wszyscy potrafili biegle liczyć i samodzielnie myśleć wyciągając logiczne wnioski? Pomijam brak ofiar ze strony piramid finansowych i sprzedawców marzeń oferujących „bezkresne bogactwo” super produktami finansowymi, czy skutecznymi systemami do gry w lotto, które trafiły już wiele szóstek w przeszłości. Ważniejszy jest inny aspekt. Czy przypadkiem gdyby wszyscy dobrze potrafili liczyć i logicznie myśleć nie zaczęłyby się rozliczenia tych, którzy w imieniu narodu trwonią wspólne pieniądze i zadłużają kraj na wiele pokoleń do przodu?

Nie wiem, czy taki dzień nadejdzie za dziesięć czy za sto lat. Może też nie nadejść nigdy. Będę jednak starał się dołożyć swoją cegiełkę do szeroko rozumianej „pracy u podstaw” jaka kiedyś w czasach pozytywizmu odegrała dużą rolę. Logicznie myślący naród, to silny naród. Dlatego niniejszy blog kierowany jest do ludzi inteligentnych, nie bojących się myśleć. Zatem czas na rozruszanie szarych komórek i trening logicznego myślenia. Poniżej jest dzisiejsza zagadka. Do wygrania unikatowy kalendarz z serii Wall Street 🙂

Drogosław był zamożnym kupcem, lubiącym spekulację na rynkach towarowych, kursującym pomiędzy Gdańskiem a Wenecją. Tajniki swojej pracy, bazującej na kupowaniu w nieprzypadkowych miejscach o nieprzypadkowym czasie, przekazał swojemu jedynemu synowi Drogomirowi. Przez wszystkie lata swojej intensywnej pracy zgromadzili pokaźny majątek, w którego skład wchodzi obecnie 12 tuzinów złotych dukatów przechowywanych bezpiecznie w królewskim skarbcu. Co więcej, przechowywane bez dodatkowych opłat, w podzięce za nadzwyczajne towary jakie dostarczają swojemu królowi. Dodatkowo mają starannie ukryte w swoich szatach trzy złote dukaty. Ciekawostką jest, że na dzień dzisiejszy posiadają łącznie tyle samo wiosen, ile mają łącznie złotych dukatów. Wyszło również na jaw, że Drogosław ma nie trzy i nie cztery, lecz dwa razy tyle wiosen, ile Drogomir miał wtedy, kiedy Drogosław miał tyle wiosen, ile Drogomir ma teraz.

Ile dukatów posiada Drogomir, jeśli wiadomo, że Drogosław ma tyle dukatów, ile wynosi liczba jego wiosen powiększona o jeden mendel?

 

Komentarze 59 komentarzy

Zatem oficjalnie mamy zwycięzcę 🙂

Drogomir ma 48 dukatów?

114 😀

35 😉

62 !

przepraszam 112 :>

48 dukatow

Drogosław ma 105, a Drogomir posiada 45 dukatów.

33 😀

34 dukaty.

Drogomir posiada 99 dukatów.

yyy 99 ma Drogosław, Drogomir ma 48 🙂

Drogomir 34

147

poprawka: 48 :))))

111

33 – pomylilem imiona na koncu :/

A jednak 34, moja ulubiona liczba. Pominalem 3 w szatach.

Drogomir ma 65 dukatów

Miało być 35 😉

3 reszta jest u Króla

78 dukatów ma Drogomir 🙂

78 ma oczywiście Drogosław, a Drogomir 69 🙂

Ostateczna odpowiedź:
jeśli liczba dukatów Drogosława wynosi tyle ile liczba jego wiosen powiększona o jeden mendel czyli 15 to Drogomir ma 48 dukatów. Jeśli jest to mendel chłopski czyli 16 to będzie 47 dukatów.

. Drogomir ma 48 dukatow
Pozostałe dane. Drogoslaw ma 99 dukatow i 84 lata a drogomir ma 63 lata 😉

48 🙂

147 albo 147:2=73,5 jeśli traktować ze każdy z nich osobno ma po tyle samo

117

przepraszam 30 🙂

48
Ale to rozwiązanie padło bardzo bardzo szybko! 🙂
I widać jak wysoki poziom się tu prezentuje 😉
(no chyba że się mylę, to dopiero byłby wstyd 😀 )

Drogomir ma 88,5 :)?

poprawka 🙂 Drogosław ma 88,5 a Drogomir 58,5 🙂

35 jeżeli mendel ma 15-e (1/4 kopy) kopa=60
34 jeżeli bierzemy mendel chłopski który wynosi 16-e

Dane nam dają trzy równania:
x= 2(y-z)
x+y = 147
x-z=y

Przerabiamy to na macierz:
1x +1y + 0z =147
x-y-z= 0
x-2y+2z=0

1 1 0 | 147
1 -1 -1| 0
1 -2 2| 0

teraz dowolną metodą znajdujemy rozwiązania (np. metodą Cramera, czyli wyznacznikami macierzy 3×3 i dostajemy:

x=84
y=63
z=21

Czyli 21 lat temu Drogosław miał „dwa razy tyle wiosen, ile Drogomir miał wtedy, kiedy Drogosław miał tyle wiosen, ile Drogomir ma teraz.”

Teraz Drogosław ma 84 lata, Drogomir 63. Mendel to 15, czyli Drogosław ma 99 dukatów, więc dla Drogomira zostaje 48?

45 mysle ze maja zaszyte po 3 dukaty kazdy

Jeśli tak sucho matematycznie podejść do tej historii to 48 jest dobrą odpowiedzią, której udzielił Tomek. Jednak w pierwszym zdaniu wyraz „był” sugeruje, że Drogosław już nie żyje czyli Drogomir jest właścicielem wszystkich 147 dukatów. Problem jest w tym, że 144 dukatów jest w „bezpiecznym” królewskim skarbcu. Jak wiemy nie ma „bezpiecznych” miejsc i Drogomir może mieć problem z odzyskaniem tych dukatów. Tylko te zaszyte w szatach są łatwo osiągalne czyli ma maksymalnie 3. Dzięki Marku za możliwość rozruszania starych komórek bo udało mi się policzyć w głowie. Pozdrawiam i liczę na więcej.

a- wiek Drogosława
b – wiek Drogomira
x- dukaty Drogosława
y – dukaty Drogomira
Ich majątek: m = 12*12+3= 147

Równanie:
a+b=147
x+y=147
x=a+1
a=2*(b-(a-b))

Wyniki:
a=98
b=49
x=99
y=48

Umiejętność czytania też jest ważna. ;)))
Przeoczyłem mendel w ostatnim zdaniu, więc równanie się zmienia.
a+b=147
x+y=147
x=a+15
a=2*(b-(a-b))

Wyniki:
a=98
b=49
x-113
y=34

PS. I tak mam błąd w ostatnim równaniu. ;)))

Witam,
Taka odpowiedź już padła, ale ja ją rozwinę. Zakładając, że każdy z nich w szatach ma po 3 dukaty to w sumie mają 150 szt. Idąc tym tropem wychodzi, że:

wiek Drogomira => 50
wiek Drogosława => 100
dukaty Drogomira => 35
dukaty Drogosława => 115

Dziękuję serdecznie każdej Czytelniczce i każdemu Czytelnikowi za udział w zabawie 🙂

Gratuluję Tomkowi wygranej. Był najszybszy i to jemu kurier dostarczy nagrodę.

Jednak każdy kto próbował zmierzyć się z zadaniem może mieć własną satysfakcję, że zadbał o higienę mózgu, zatem każdy może czuć się dla siebie zwycięzcą 🙂

Kolejny konkurs już niebawem. Najprawdopodobniej o godzinie jego rozpoczęcia ponownie powiadomię na Facebooku.

Marku,
Proszę o zaspokojenie ciekawości i ujawnienie logiki poprawnego rozwiązania. Mi trochę nie pasuje ten 1 mendel 🙂

Powyżej bardzo dobre rozwiązanie poprzez użyciu macierzy zaprezentował Michał 🙂

drogomir ma 64 dukaty

Hmm…, a myślałem, że to uznany globalnie wielopaszportowy Mistrz czarodziej (..)

[Janku zostawmy proszę politykę na boku. Nie chcę tutaj tego typu dyskusji. Wiemy jak jest. Byłego ministra niech oceni historia i przyszłe pokolenia.
Pozdrawiam
Marek]

Marek, właśnie myślałem ostatnio o tym abyś zrobił może wpis podnoszący świadomość czytelników bloga na temat zadłużania polaków przez … (wiadomo kogo). Myślę że wielu z nas nie bardzo pojmuje na czym polega idea długu publicznego. Gdybyś mógł wyjaśnić na chłopski rozum o co w tym chodzi byłoby fajnie. Temat myślę w sam raz na edukacyjny charakter bloga. Chyba telepatycznie przekazałem tę myśl bo w niniejszym wpisie wspomniałeś juz coś o tym.

Widać mądre myśli się przyciągają 🙂

Drogosław 98 dukatów i 84 wiosny
Drogomir 48 dukatów i 63 wiosny

Zrobiłem, ale nie w pamięci, nie w 10 minut jak zwycięzca, przeoczyłem ten mendel (15 sztuk ) i w sumie długo szukałem u siebie pomyłki po tym jak mi się wynik nie zgodził. Dobre zadanie na skrupulatność i refleksję nad swoimi możliwościami w perspektywie upływu czasu po zakończeniu nauki. Dobre !

jedyna i poprawna odpowiedź brzmi : 49 tyle dukatów posiada Drgomir

Michał, pokłony,
jedyna i poprawna odpowiedź zgodnie z wyliczeniem Michała

Zostaw komentarz