Kontrakty terminowe – analiza LOP

Posted by Marek | Posted in kontrakty terminowe | Posted on 19-10-2011 11:00 am

4

Kilka dni temu w komentarzach został poruszony temat analizy liczby otwartych pozycji na kontraktach terminowych. Jest to na tyle ciekawy aspekt, że przedstawiam go w formie wpisu 😉

Pamiętajmy, że do zajmowania pozycji analiza LOP nie jest żadną podstawą. Można ją jednak traktować jako dopełnienie do własnych analiz lub po prostu jako ciekawostkę.

Załóżmy, że na rynku jest 100 000 otwartych pozycji w kontraktach.

0) Jeśli kurs nie zmienia się zbytnio oraz liczba otwartych pozycji pozostaje bez zmian, to oznacza otwiera i zamyka się tyle samo longów/shortów. (Jeden gracz zamyka longa, czyli sprzedaje grając shorta, a na jego miejsca pojawia się inny gracz, który kupuje longa.)

1) Jeśli kurs rośnie, a liczba otwartych pozycji spada do 90 000, to są wtedy zamykane shorty. (Grający na spadki się wycofują, przez co by zamknąć swoje 10 000 shortów muszą płacić lepsze ceny. Dlatego kurs idzie górę.)

2) Jeśli kurs rośnie i liczba otwartych pozycji wzrasta do 105 000, to otwierane są nowe longi. (Kupujący by nabyć 5000 longów muszą płacić więcej. Dlatego kurs rośnie. Jest to spowodowane popytem ze strony kupujących. )

3) Jeśli kurs spada, a liczba otwartych pozycji wzrasta do 110 000, to są brane nowe shorty. (Sprzedający by nabyć 10 000 shortów musi sprzedawać taniej. Dlatego kurs spada. Jest to spowodowane podażą ze strony sprzedających. )

4) Jeśli kurs spada, a liczba otwartych pozycji maleje do 80 000, to są zamykane longi. (Sprzedający by sprzedać 20 000 kontraktów musi sprzedawać taniej. Dlatego kurs spada. Jest to spowodowane zamykaniem longów. )

Komentarze 4 komentarze

Super wpis Panie Marku. Pozdrawiam

A co w przypadku gdy kurs nieznacznie się zmienia (praktycznie tkwi w bezruchu) a LOP rośnie lub spada?

Oznacza to, że osiągnięto punkt równowagi i jednocześnie pojawia się (lub znika, gdy LOP maleje), tyle samo byków (graczy grających longi) jak i niedźwiedzi (graczy grających shorty).

Dzięki za odpowiedź 🙂

Verified by MonsterInsights