Rejestr Krótkiej Sprzedaży KNF – kto z dużych graczy ma shorty, czyli kto gra na spadki) – aktualizacja

Posted by Marek | Posted in akcje | Posted on 08-03-2024 12:20 pm

15

Aktualna tabela wygląda następująco:

Źródło: KNF

Komentarze 15 komentarzy

To teraz ja zapytam – jakie z tego wnioski? 🙂

Jak widać z ostatnich tygodni czy miesięcy to była podbitka pod zmianę władzy a jednocześnie w ww. rejestrze nastąpił wysyp na spadki na największych spółkach ALE CPS JSW KTY CCC CDR PCO nawet PKN który tak „pięknie rósł”. Jak połączymy to z obserwacją że od wielu lat liderami obrotów na giełdzie są tzw. Goldmany (proszę czytelników samodzielnie sprawdzić TOP3 lub TOP5 to będzie widać kto trzyma kasę, GPW publikuje te infa co kwartał). Tak bardzo wszyscy ucieszyli się ze zmiany władzy że kursy najważniejsze spółek walą w dół takie ENA PGE czy TPE po 10% dziennie.

TPE? Aż mi się przypomniał pewien makler co wkręcał swoim pupilkom, że 5zł na Tauronie realne. Trochę podrosło i poszło w drugą stronę.

„Tak bardzo wszyscy ucieszyli się ze zmiany władzy że kursy najważniejsze spółek walą w dół takie ENA PGE czy TPE po 10% dziennie.”

A u mnie jakoś inaczej.

Wybory parlamentarne odbyły się w Polsce 15.10.2023 r.
Ostatni dzień sesji przed wyborami to 13.10.2023 r.

PGE:
cena zamknięcia przed wyborami 7,122 zł
max cena po wyborach 9,198 zł
min cena po wyborach 7,20 zł
obecnie +3% od wyborów, a było nawet +29%

ENA:
cena zamknięcia przed wyborami 7,385 zł
max cena po wyborach 9,86 zł
min cena po wyborach 6,725 zł
obecnie +27% od wyborów, a było nawet +33%

TPE:
cena zamknięcia przed wyborami 3,709 zł
max cena po wyborach 4,44 zł
min cena po wyborach 2,991 zł
obecnie -17% od wyborów, było nawet +19%

Źródło: stooq.pl

Mnie to się wydaje, że jak balonik na nvidii zrobi bum, a chyba właśnie się za to zabiera, to nagle nam się te wszystkie tradycyjne korelacje pomiędzy walorami przypomną 😉 ręką na pulsie i patrzymy co tu pozbierać. Ps. Odnośnie surowca w portfelu to typuje, że skusiliście się na pewien setup na złocie. Bardzo zacny. Wypada tylko pogratulować 🙂

Na nvidia to raczej nie jest typowy balonik. Za wzrostem kursu stoją zyski ze sprzedaży produktów. Dopóki te produkty są potrzebne w gospodarce i konkurencja jest słaba, to wzrost jest uzasadniony. Jeśli nagle okaże się, że nie można kopać kryptowalut za pomocą kart graficznych, to korekta będzie widowiskowa. Ale nadal produkty będą potrzebne do AI i branży gier/grafiki.

I to jest w tym wszystkim piękne. Jedni są za wzrostami, inni za spadkami, dwa obozy, byki i niedźwiedzie, odwieczna walka o giełdę, nie ma nudy. 🙂

Oprócz niesamowitej precyzji trzeba mieć trochę wyczucia ironii. Może Enea się trochę wyłamuje ale jak dorzucisz PKN to wyjdzie że jednak była podbitka pod cudowne zwycięstwo opozycji. Nie bez przyczyny podaje tutaj akurat spółki energetyczne bo w średnim czy dłuższym terminie to sobie spokojnie rosły pod wydzielenie aktywów węglowych czyli w skrócie NABE. Ale nowi zajęli się niszczeniem wszystkiego co zrobili starzy i odkręcaniem nieważne czy z powodu korupcji czy na złość. Nie będę tutaj objaśniał na czym polegało i co to jest NABE bo jednak jest to blog giełdowy i wymaga jakąś wiedzę mieć a zawsze można doczytać to zainteresowanych. Tak samo PKN zaczęły się przeszukania naloty, na zdrowy rozum tego raczej Lotosu nie odkręcą ale zemścić się muszą jakieś wyroki pewnie wskazujące muszą zapaść kierunek jest wytyczony. Nawet same agencje ratingowe które niedawno oceniały PKN umieściły to w uzasadnieniu ratingu.
Albo taka akcja jak z elektrownią jądrową gdzie już jest plac pod budowę oddany A to wychodzi jakaś kobita wysoko postawiona w administracji samorządowej i mówi że no w tej lokalizacji to jednak chyba nie trzeba zbadać i tak dalej.
Coś czuję że wchodzimy w dłuższy etap ekspertyz analiz weryfikacji i audytów …

Szukam, Drogi Czytelniku, tego wskaźnika, o którym piszesz w pierwszym zdaniu i nie znajduję… Wykres PKN:
https://i.gyazo.com/981b9c90e85d7ed7559b9d2f3edd0d1d.png
Skoro „jednak jest to blog giełdowy i wymaga jakąś wiedzę mieć a zawsze można doczytać to zainteresowanych” to proponuję zachować szacunek wobec osób czytających i na poparcie swoich słów wkleić wykresy potwierdzające własne słowa „kursy najważniejsze spółek walą w dół takie ENA PGE czy TPE po 10% dziennie.”

Dobra szkoda tutaj pisać bo widzę że z wyczuciem ironii sarkazmu nadal jest problem. Na wieść z nowego ministerstwa o odkręcaniu NABE i poddawaniu wszystkiego analizom TPE spadał okresowo ponad 10% w ciągu dnia ta reszta niewiele odstawała. O to mi chodzi. A resztę mojej tezy sam zbadałeś i udowodniłeś procentowo że była podbitka po wyborach a następnie świetny zjazd.

https://stooq.pl/mol/?id=1214

Nie obrażaj się Czytelniku. Może mam zespół Aspargera i nie zrozumiałem ironii?
Czyli podsumowując, pierwszy raz w historii polskiej giełdy po wyborach parlamentach najpierw wzrosło a potem spadło. Bo wcześniej było zawsze płasko. 🙂

Po prostu napisałeś ewidentną bzdurę:
„kursy najważniejsze spółek walą w dół takie ENA PGE czy TPE po 10% dziennie.”
Miłego weekendu!

Przecież mi nie płacą za przekonywanie. Poza tym wyrwał kawałek z kontekstu, cytuję:
„Nie będę tutaj objaśniał na czym polegało i co to jest NABE bo jednak jest to blog giełdowy i wymaga jakąś wiedzę mieć a zawsze można doczytać to zainteresowanych.”

Teraz dzisiaj czyli 10.03. jest (jakiś czas) po wyborach. Gdzie są kursy ww. spółek każdy widzi. Co się dzieje w nich też schodzą „niusy”. I że były zwały ponad 10% też widać, jaskrawy przykład to właśnie TPE. Powyżej link do Stooqa. Sam wykazałeś po kursach PGE ENA TPE moją tezę że była podbitka pod „zmianę władzy”. Zacytuję początek wpisu: „Jak widać z ostatnich tygodni czy miesięcy to była podbitka pod zmianę władzy a jednocześnie w ww. rejestrze nastąpił wysyp na spadki na największych spółkach”.
Dodatkowo nawiązałem że kwartał w kwartał liderami obrotów są tzw. Goldmany duże fundy które mogą w przypadku takich spółek jak PKN TPE PGE obrócić potężnym kapitałem. Razem składa się to w całość przed i po wyborach. I nie chodzi mi że następnego dnia po wyborach. Ludzie … !

Dorzucę jeszcze ciekawy wpis blogowy, link nie przejdzie ale po tytule można znaleźć „Czy opozycja demokratyczna chce wykończyć giełdę?” Poszerzający trochę o czym piszę lub do czego nawiązuję (nawet ironicznie) w powyższych wypoconych komentarzach.

Na tym kończę, jak się ktoś zaparł to i tak nic nie trafi. Powodzenia na rynku!

Ja mam pamięć wzrokową, nic nie tłumacz, sam wyciągnę wnioski jak zobaczę.
Po prostu wklej wykresy spółek walących dziennie po 10% w dół. Tych z Twojego pierwszego posta.
„kursy najważniejsze spółek walą w dół takie ENA PGE czy TPE po 10% dziennie.”

Co tu dywagować.Hossa szerokiego rynku skończyła się w lipcu 2023r. Reszta to bajki dla ubogich omamionych zwycięstwem opozycji jesienią 2023.

Jesienią 2023 r. wybory wygrał PiS (fakt – teraz to opozycja). Ja też bardzo współczuję ubogim, że dali się omamić tej partii i innym partiom.
Mógłbyś rozwinąć temat bajek dla ubogich, chętnie poczytam. Może być o kursach spółek, które walą w dół po 10% dziennie 🙂

Nie kłóście się. Załóżcie, że to były metafory, jak metafory 100 konkretów na 100 dni.

Verified by MonsterInsights