WIG20 – przegląd wykresu i parę wniosków

Posted by Marek | Posted in indeksy | Posted on 04-07-2022 1:19 pm

23

Miniony tydzień dla naszego flagowego indeksu upłynął pod znakiem najpierw małej euforii, a potem strachu. Kto kupował przypadkowe walory na przysłowiowego „czuja” np. w kwietniu, sam widzi jak jest.

Na giełdzie bardzo ważne jest wiedzieć kiedy grać, a kiedy zrobić sobie przerwę. Zapewne stali Czytelnicy doskonale pamiętają, że na wiele tygodni zrobiłem sobie od niej odpoczynek. Po co się szarpać z rynkiem, kiedy na wykresach nie ma nic sensownego? Nie ma sensu. Do gry powróciłem niedawno, o czym też była mowa we wpisie z 19 czerwca.

Po prostu na połów wyrusza się, gdy łowisko jest atrakcyjne, a nie gdy zapełnione niezliczoną ilością przepełnionych łódek. Łowisko zapchane łódkami to okres na giełdzie, gdy każdy już nakupił i liczy, że będzie rosło, zapominając, że skoro prawie wszyscy już nakupili, to kto niby będzie kupować od nich po wyższych cenach, by windować kurs?

Kto jeszcze nie przeczytał książki o losach Andrew Fresheta, nowojorskiego bankiera, niech to nadrobi, by nie popełniać błędów, których można było uniknąć.

Na giełdzie trzeba postępować z głową. Trzeba wiedzieć kiedy odpuścić, a kiedy skupić się na perełkach, bo nawet na spadkowym rynku trafiają się perełki. Rynek rozchwiany, a np. ujawniony na blogu CPS się tym nie przejmuje. Dlatego tak ważna jest umiejętność odsiewania ziaren od plew.

Ważne jest też wiedzieć, które walory warto trzymać dłużej, a które muszą mieć precyzyjnie wyliczone miejsce na sprzedaż (TP – target point/take profit etc.) i pozbywamy się ich bez mrugnięcia okiem.

O tym wszystkim decydują niuanse wynikające z doświadczenia. Takie niuanse omówię niebawem w Katowicach, a tydzień później w Warszawie. Pokażę czynniki, które sprawiły, że CPS od razu wpadł mi w oko. Omówimy wieloetapową selekcję i wzór, którego używam do obliczania miejsca na zamknięcie całej pozycji (TP) dla walorów, które zaliczają się do grupy „wykorzystać wzrost i uciekać”.

Na giełdzie nie można być wszędzie, trzeba wiedzieć co wybrać i unikać tłumów.

Tak samo z wyjazdami. Lepiej się odpoczywa, gdy nie trzeba walczyć o każdy skrawek plaży, stać w długiej kolejce po lody czy do toalety. Dlatego w wakacyjne weekendy odpuszczam największe turystyczne atrakcje, by też nie robić dodatkowego tłoku tym, którzy nie mogą sobie pozwolić na wolne w środku tygodnia. Plusem tej sytuacji jest to, że mam dwa weekendy w lipcu na podzielenie się swoją wędką. 😀

Kto ciekaw jak wyłapywać takie walory jak CPS, gdzie ustawiać SL, jak je klasyfikować (mieć wiedzę, czy to zagranie na dłuży czas czy na szybkie zabranie zysku), wie gdzie mnie znaleźć. 🙂 To będą zapewne ostatnie tegoroczne okazje.

Wiem, że wiele osób ma do mnie żal, że nie przyjeżdżam do Poznania, Gdańska czy Lublina. Nie raz w mailu mi się oberwało, że nie mam rozpiski na pół roku do przodu. Rozumiem i przepraszam za to, że to się nie zmieni. Szkolenia powstają spontanicznie i jest to dla mnie ciekawe hobby, gdzie mogę spotkać fajnych ludzi o podobnych – giełdowych zainteresowaniach. Na pierwszym miejscu zawsze jest jednak czas dla rodziny, a robienie dłuższych terminów oznaczałoby, że np. przepadnie mi występ dziecka, który pojawi się niespodziewanie, a tego bym sobie nie darował. Czas to najcenniejsze aktywo. Jestem już za stary, by odkładać wszystko na później. Za niedługo dzieci wyrosną i już nie pojeżdżę z nimi na rolkach, nie pochlapiemy się na basenie, nie zrobimy wspólnie kolejnej bajki. Także przepraszam, jeśli nie spełniam kogoś oczekiwań, ale kolejne terminy są niestety mało prawdopodobne, bo nie dam rady – jest jeszcze tyle rzeczy do zrobienia. Szanuję każdego kto ma odmienne zdanie, ale swojego nie zmienię. 🙂

Pozdrawiam wszystkich fanów giełdowego rzemiosła i życzę owocnych łowów. 🙂

Komentarze 23 komentarze

„Kto kupował przypadkowe walory na przysłowiowego „czuja”

Weź nic nie mów. Mam KGHM z kwietnia za 175PLN…

Za jakiś czas i na KGH będzie sygnał kupna. 😉

Oj ostro jadą na WIG 20 USD

Właśnie przed chwilą rozesłałem na grupę mailingową ocenę sytuacji. Im niżej, tym lepiej.
Taki okres dobitnie pokazuje jak cenne jest podejście metodologiczne, a nie szukanie na czuja. 🙂

Warto wiedzieć jak wyliczać miejsce na sprzedaż i bez mrugnięcia okiem pozbywać się waloru, który wystarczająco urósł.

Warto wiedzieć jak odróżniać walory, które jeszcze będą spadać, od tych, które warto mieć na oku.

I warto wiedzieć jakie powinny być bezpieczniki, bo bez nich prędzej czy później „prąd pokopie”.

Witaj Marku,
Parę minut po godzinie 19 puściłem do Ciebie email w temacie zgłoszenia na szkolenie z Ichimoku w Warszawie. Nie wiem czy nie mam problemu z pocztą email dlatego skrobnąłem na wszelki wypadek dodatkowo wiadomość na blogu. Jakbyś mógł potwierdzić czy dotarło zgłoszenie.
Pozdr

Hej Krzyśku,
zaraz siądę do maili. Po prostu ograniczam do minimum siedzenie przed komputerem – w końcu wakacje, ale minimum dwa razy w tygodniu staram się do poczty zerkać. 🙂

Faktycznie, wcześniejszy mail nie dotarł. Jeśli komuś nie odpisałem, to prośba o wysłanie ponownie.

hej, dzięki, puściłem już odpowiedź 😉

Hej, wysłałbyś z innego adresu? Bo nic nie mam na skrzynce w odpowiedzi 🙁

chyba onet szwankuje, puściłem z adresu gmail, mam nadzieję że z tego doszło

CPS TP zaliczony, czas na spadki:)

Po ile sprzedałeś?

22,20 piątego lipca spieniężyłem cały pakiet zakupiony po 18,80.
Minimalny zasięg wykonany, mi wystarczy. Czekasz na więcej?

Mam ten sam problem z onetem. Wyślę dziś maila z gmail.

Tak będzie najlepiej, bo z gmail raczej wszystko powinno docierać.

Dzień dobry wg. Pana z, CPS już po zawodach?

Wg mnie warto mieć wędkę, by samemu wiedzieć jak w takich sytuacjach należy postępować. 🙂

I tu ma Pan rację, mnie się wydaje że to dopiero początek. Miłego tygodnia życzę.

Obróciłem się dzisiaj na short:)

Nie polecam trzymania CPS. Zobaczcie sobie na interwał 4 godzinowy. Na nim mamy jak na dłoni marubozu która pojawiła się 5 lipca a 11 lipca pojawił się upthrust który nie przebił szczytu jaki wyznaczył marubozu. To bardzo duża oznaka słabości!

proszę zmienić na interwał godzinny to może jeszcze jakieś marubozu lub upthrust Pan/Pani znajdzie 🙂 a najlepiej to przestawić wykres na interwał dzienny.

Rozumiem że pan Łukasz się nie zgadza i miał inną strategię. Dodatkowo pewnie trzyma CPS.. Dodam jeszcze że tam gdzie mieliśmy dużą święcę marubozu to przed nią pojawiła się mniejsza, a te dwie świece to nic innego jak objęcie bessy. Jest to widoczne gołym okiem na interwale 1h jak i 1D. Pozdrawiam i bez złości

Szczerze, to nie wierzyłem, że masz rację.
U mnie się oparło o SL o kilka groszy, ale jeszcze nie wybił.
Mam nadzieję, że się myliłeś (ale to już tylko nadzieja:))

Z tego co widzę jednak lada moment SL puści.

Gratuluję zagrania i przewidzenia sytuacji.

Verified by MonsterInsights