Krach i odbicie. Parę przecieków.

Posted by Marek | Posted in akcje | Posted on 01-03-2022 11:51 am

26

Dziś będzie na szybko, bo akurat jestem zabiegany w związku z działaniami charytatywnymi, ale dostałem tyle maili, że fizycznie nie mam możliwości, by na nie odpisać, więc podrzucę parę przecieków. Krach zastał mnie na długim urlopie, akurat w trakcie objazdówki po kraju, z głównym postojem nad Bałtykiem, by uzupełnić niedobory jodu i nacieszyć się pustymi plażami w totalnej izolacji – internet używaliśmy do sprawdzania pogody, a telewizor hotelowy przebijaliśmy czytając dzieciom „Opowieści z Narnii”.

Błogostan jako pierwszy przerwał Paweł Andrzej, potem smsów było coraz więcej, więc chcąc nie chcąc zerknąłem na wykresy. Poziomy, które mnie najbardziej interesują dla indeksu czy wybranych spółek miałem już wyznaczone wcześniej, co też podałem już wiele tygodni temu na naszej Liście Absolwentów (grupie dyskusyjnej dla osób po obydwu szkoleniach), więc praktycznie nie trzeba było się zastanawiać co napisać. W ramach przecieku dziś podrzucę fragment:

Tłusty czwartek na giełdzie można opisać, tak, jak to wskazał Freshetowi Charles w powieści „Wiele do stracenia”, która według coraz większego grona inwestorów uznawana zostaje za lekturą obowiązkową, co mnie niezmiernie cieszy:

– Na giełdzie trzeba zachowywać się jak snajper, a nie jak lis biegający po kurniku. Dzisiejsza kompromitacja Zweisteina daje nam zielone światło do działania. Wolumen obrotu był rekordowy. Większość z osób trzymających swoje akcje, miała nadzieję na odbicie. Widząc przeciągające się spadki skapitulowali dziś pod wpływem ogarniającej ich frustracji.

Dorzucę też jeszcze jeden przeciek w ramach bonusu:

🙂

Komentarze 26 komentarzy

Chyba za duzo Pan zaczernił w tym pierwszym, bo nie wiadomo o co chodzi 😉

W skrócie, mieliśmy punkt przesilenia, kulminację paniki. 🙂 Taka panika co najmniej krótkoterminowo powinna dać po łapach niedźwiedziom. Szczegółów metodologicznych nie zamierzam ujawniać, kto ma wędkę, wie co trzeba rysować, ale ogólna idea powinna być jasna.

Dzieki , już wszystko jasne

a ja oddałem aledrogo za 25zł 🙁

Może jeszcze kiedyś w przyszłości uda się odkupić taniej. 😉

Cholipka, umoczyłem sprzedając ze stratą. Poproszę żonę o kupno Pana powieści. Za tydzień mam urodziny, będzie jak znalazł.

🙂

Gratuluję trzeźwego umysłu. Mnie w czarny „tłusty” czwartek niestety poniosły emocje. Straty duże, ale do przełknięcia. Od siedmiu lat obserwuję Twój blog i chyba dojrzałem do decyzji o szkoleniu. Przy obecnych stratach koszt kursu jest dla mnie marginalny. Czekam na termin.

Jak już ogarnę priorytetowe sprawy, to postaram się przeanalizować terminarz i może uda się jakiś termin w tym roku znaleźć. 🙂

Podobnie uznałem i nakupiłem pod korek. Książkę przeczytałem i potwierdzam. Warto.

Po wędkę nie idę bo samodzielnie umiem inwestować. Choć zazdroszczę trochę i nawet podziwiam twoje czucie rynku.

Dzięki! 🙂

No jakoś nie jestem przekonany czy zakupy w trakcie wojny u sąsiada gdzie i w Polsce wzrasta ryzyko (które i tak było zawsze ze względu na położenie i uwarunkowania histo- i geo-) to dobry moment.
Tym bardziej że odnoszę wrażenie że ta wojna jest jakaś dziwna, armia Rosji rzekomo jedna z TOP3 świata nie może podbić Ukrainy. Nie zrozumcie mnie źle nie życzę podbicia Ukrainy tylko wydaje mi się to dziwne a wszyscy stratedzy materiały wideo i te portale które teraz nabijają się że czołg ukradli traktorem przez lata zapewniały o potędze militarnej Rosji?
Ma ktoś pogląd na tą sprawę?
Bo albo faktycznie armia i Rosja się chwieje albo najgorsze na Ukrainie jeszcze przed nami?

https://www.krzysztofwojczal.pl/geopolityka/europa-wschodnia/rosja-europa-wschodnia/do-2022-roku-rosja-wywola-wojne-w-europie-lub-na-bliskim-wschodzie/

Czas pokaże. Co do zakupów, kto ma wędkę wie jak jej używać. Mamy w metodologii aż trzy bezpieczniki, których zadaniem jest chronienie kapitału. 🙂

Są też wyliczane dla odpowiedniej puli narzędzi „target pointy”. Przykładowo jak po sygnale na spółce X urośnie np. 30-40% i dojdzie do punktu docelowego (TP), to bez mrugnięcia okiem zysk wpada na konto i nie ma łudzenia się, że może będzie 41%, tylko walor idzie w odstawkę. 🙂

I tego TP właśnie mi brakuje! Nawet po dobrym wejściu nigdy nie wiem kiedy właściwy moment na TP i w rezultacie sprzedaję za późno. Ale dla równowagi mam jakąś niewytłumaczalną umiejętność stawiania SLa w samym… dołku. Niestety obrócić tego nie umiem. Wiem po co pójdę na szkolenie 😉

Wygląda na to, że będą jeszcze okazje dla spóźnialskich …

Panie Marku, czy MLS nadal jest w pańskim portfelu długoterminowym? Słabuje ostatnio strasznie. Kupiłem sporo po Pana cynku dawno temu, zastanawiam sie, czy go jeszcze trzymać?

Tak, bo to projekt do oceny, by sprawdzić czy trzymanie na długi horyzont ma sens czy nie. Ustaliłem horyzont 10-letni. Pisałem o tym wiele razy. 🙂

Ok. 0,5% mojego kapitału jest ulokowane w StarUp’ach i MLS był wówczas bez fabryki QG, więc też tak został otagowany.

Horyzont został ustalony i zasad gry w trakcie gry nie zmieniam, bo inaczej nie byłoby sensu tworzyć taki eksperymentalny portfel.

Główny kapitał pracuje na zasadach z wędki, wąskie SL, wyłapywanie punktów zwrotnych, profitowanie przy TP, maksymalna ochrona kapitału. 🙂

Portfel długoterminowy to osobny twór, stworzony raptem parę lat temu. Wcześniej nic takiego nie było. 🙂

A tu jeszcze zobrazowany moment z etapu wkładania MLS do portfela długoterminowego. 🙂

https://www.technikaichimoku.pl/wp-content/uploads/2020/02/MLS.png

Ja zakładałem na Allegro poziom około 27PLN.
Zeszło nawet niżej…
Nie kupiłem bo ostatnio jestem nieaktywny na rynku.

Maciej

Dziś byłą okazja kupić za 26zł

Gratuluje Marek, czy nie uważasz jednak, ze będzie dalsza zwala? Rozumiem, ze ALE było skubane. Tez wziąłem, średnia 26.7, zobaczymy co powie rynek

„2” z przodu to także 20zł 🙂

Pięknie to w tym tygodniu zadziałało
wykres ALE nie byłem przygotowany wcześniej.

Po wykonaniu ciekawego ruchu nastąpiła pierwsza korekta i być może pojawi się kolejna okazja do B – Wykres Ale 8kwiecien.

W 2013 r. wrzuciłeś taką rybę wykres JSW podobna sytuacja wystąpiła na kablu (GBPUSD) – nie jest to idealna kopia sytuacji rynkowej, ale patrząc na reakcję ceny jutro może być ciekawy ruch B lub S. Ciekawie też wygląda GBPNZD. Oba walory dobrze też prezentują się na tygodniowym wykresie.
Pozdrawiam

Pomyliłem się w ocenie rynku dla wspomnianych par z funtem. Dla GBPNZD zastanawiałem się nad doji z interwału tygodniowego Wykres GBPNZD 8kwiecien.
Jednak tutaj z D1 Ichimoku nie wskazywała by miało się coś zmienić i dopiero ostatnie kilka sesji i cały tydzień obecny wskazuje na ew. możliwość korekty czy pewne zatrzymanie.
GBPUSD nie ma co komentować, to była błędna ocena.

Każdy sukces jest składową wielu porażek w drodze do celu. Jak ja zaczynałem kilkanaście lat temu (rok 2004) to robiłem błąd za błędem. 🙂