„Nie pozwólcie gnuśnieć umysłom” – prawił Konfucjusz

Posted by Marek | Posted in ciekawostki | Posted on 13-11-2021 8:15 pm

12

Uff ostatni w tym roku turniej szachowy, w którym zamierzałem grać dobiegł już końca. Szachy uczą cierpliwości, pokory, myślenia na kilka ruchów do przodu i reagowania na zmieniające się okoliczności, czyli wszystkiego co przydaje się na giełdzie.

W szachach wychodząc królem przed szereg pionów bez odpowiedniej obstawy, narażamy się na szybkiego mata. Na giełdzie wychodząc przed szereg i kupując tylko dlatego, że coś rośnie, czyli goniąc przysłowiowy uciekający pociąg, narażamy się na takie przygody jak osoby, które skusiły się na Mercatora po 770zł.

Nie przewidując co może się wydarzyć na szachownicy za kilka ruchów, może nas spotkać niemiłe zaskoczenie. Na giełdzie kupując i nie wiedząc co zrobić z tym walorem później, najczęściej stajemy się ofiarami starego giełdowego dowcipu: „Co to inwestycje długoterminowe? To inwestycje krótkoterminowe, które nie wyszły„.

W szachach, tak jak i na giełdzie, najcenniejsze są porażki, gdyż z nich możemy się uczyć i dążyć do perfekcji. Jak raz wpadniemy w szachową pułapkę, to może wpadniemy i drugi, ale za trzecim już nam coś zaświta, że trzeba uważać. Tak samo na giełdzie, liczba pułapek jest ograniczona (gra vabank, gra pod wpływem nagłego przypływu emocji, gra „na czuja” bez jakiejkolwiek metodyki) – trzeba tylko uczyć się z porażek, ale to trudne bo często duma nie pozwala się przyznać, że poniosło się porażkę. Wtedy na giełdzie rynek będzie nas nieustannie punktował. Pokora jest kluczowa w tym fachu.

No i szachy wymagają myślenia. To szczególnie cenne także w życiu codziennym, bo na giełdzie chyba nie trzeba nikogo przekonywać czym kończy się bezmyślność. 😉

Przez udział w turnieju nie napisałem ani jednej nowej linijki do II tomu przygód Andrew Fresheta, ale cieszę się, że w nim wystartowałem. Szczególnie cenne lekcje uzyskałem z porażek, ale co nieco partii też wygrałem i zremisowałem z wielokrotną medalistką Mistrzostw Polski Juniorów, by ostatecznie w tabeli wszech czasów uplasować się na pierwszym miejscu, wyprzedzając 171 zawodników z kraju i zagranicy. 🙂🙂🙂

Umysł „odrdzewiony” także teraz czas na powrót do spraw bieżących i przygotowań do hucznej premiery najnowszej bajki. 🙂

Komentarze 12 komentarzy

Gratulacje 🙂

Dzięki! 🙂

Gratulacje!

Dzięki! 🙂

chapeau bas!

Dzięki!

Gratulacje! 🙂

Dzięki! 🙂

Gratulacje, Marku!:-)

Dzięki!

wspaniały wynik! Gratulacje 🙂

Dzięki!