Gaz ziemny – kolejne rekordy

Posted by Marek | Posted in Surowce | Posted on 29-09-2021 11:20 am

11

W czerwcu 2020 roku widząc nieuchronny koniec bessy na gazie podałem ostrzeżenie (tu link) kierowane dla osób interesujących się przejściem na ogrzewanie gazowe, gdyż wszelakie prognozy serwowane przez „przedstawicieli handlowych” dotyczyły cen z końca bessy i stanowiły jedynie miraż, który wraz z biegiem lat stałby się potężnym obciążeniem dla domowego budżetu.

Tak samo na łamach bloga negatywnie oceniałem odejście od węglowej elektrowni w Ostrołęce (trzeba zamykać stare, nieefektywne bloki węglowe, a nowoczesne, wydajne i filtrujące zanieczyszczenia na wysokim poziomie, trzeba trzymać w rezerwie na czarną godzinę), gdyż gdy zakończy się jej budowa, cena gazu może w negatywnym scenariuszu wielokrotnie przekroczyć wartość tej szacowanej, gdy na papierze analizowano opłacalność przedsięwzięcia.

Zobaczymy zatem jak wygląda sytuacja na wykresie.

Myślę, że nie trzeba nic więcej tutaj komentować. Długoterminowo trend jest jasny, choć krótko a nawet średnioterminowo oczywiście po tak dynamicznych wzrostach przydałaby się korekta (dobrze podziałałby news, że w końcu odkręcono kurek ze wschodu i gaz zaczyna pędzić do Europy na pełnej przepustowości). Łagodna zima też byłaby czynnikiem wspierającym niedźwiedzie, ale to już pytanie do meteorologów. 🙂

Komentarze 11 komentarzy

Zawsze Ci kibicuję ale tutaj życzyłem byś się w końcu pomylił..

Mam wszystko na gaz: grzanie, kuchenkę, dwa auta. Ceny są z kosmosu. Jeszcze niedawno po 1,99 tankowałem a wczoraj 2,80. Koszmar

Jak odkręcą mocniej kurek ze Wschodu, to ceny tankowania trochę spadną. 🙂

No nie mogę się zgodzić odnośnie elektrowni węglowych i trzymania ich.
Po pierwsze taka elektrownia to nie kuchenka gazowa. Musi mieć w miarę stabilne obciążenie. Nie można jej włączyć i wyłączyć kiedy nam się podoba.
Po drugie za emisję dwutlenku węgla się płaci. Koszt biężący to certyfikaty, koszt odroczony to dewastacja klimatu przez efekt cieplarniany. Sekwestracja dwutlenku węgla to obecnie martwa technologia, więc nawet jeżeli ktoś będzie chciał to wdrożyć w obecnych zakładach przemysłowych to jeszcze lata świetlne przed nami.
Po trzecie spalanie czegokolwiek to najgorszy możliwy sposób wykorzystania danego paliwa. Sprawność na poziomie 40-50%, reszta idzie jako ciepło do podgrzania wody. Jeżeli węgiel to nasze bogactwo, to dlaczego chcemy się go pozbyć w tak durny sposób ?
No i ostatni punkt, zeitgeist. Węgiel jest passe w rozwiniętych gospodarkach, nie ma finansowania banków i funduszy, do celów czysto energetycznych świat rozwinięty będzie od niego odchodził. Jeśli ktoś poda przykład Chin, to niech spojrzy najpierw ile Chiny inwestują w OZE razem z atomem i wtedy wyciągnie wnioski.
Niestety ale przyszłością W Europie na obecną chwilę są elektrownie gazowe, co rozumieją Niemcy i w swoim Energiewende idą w tym kierunku, aby podczas flauty czy nocy uzupełniać braki w systemie energetycznym szybko reagującymi turbinami gazowymi. Drugie rozwiązanie to mikroreaktory jądrowe w kierunku których obraca się Sołowoł, Solorz Żak oraz KGHM. Fajny pomysł, tylko pewnie zostanie storpedowane przez Niemcy.

Mnogość opinii to normalna sprawa. 🙂

Natomiast zanim powstaną reaktory, myślę, że zamknięcie starych węglówek i uruchomienie nowoczesnej węglówki dla równowagi nie byłoby złe, ale to i tak już nie ma znaczenia, bo postawiono na gaz.

Kto wie, może nie nastąpi podwyższenie 8-9 razy cen prądu, a jak nastąpi to przyczyni się do oszczędzania energii. Czas pokaże. Ekoliski mają dużą robotę. 😉

Z tą antywęglową propagandą mógłbyś już skończyć , to już kolejny raz…

Marku,
czy jeśli spadnie cena gazu to czy mógłbys podać jakiś poziom.

Lepiej mieć wędkę i samemu wiedzieć na jakim poziomie jest łowisko. 🙂

Marek,
pytałem jako przedsiębiorca wykorzystujacy gaz, nie jako trader. Obecnie musiałem bardzo ograniczyć produkcję z uwagi na bardzo wysokie ceny gazu

Łukaszu
tym bardziej jako przedsiębiorca mógłbyś wykorzystać wiedzę zdobytą na szkoleniu u Marka w swojej firmie. Mając taką przewagę moze i my byśmy usłyszeli o Twojej prężnie rozwijaącej się firmie. Mówię sero, ponieważ Marek promuje i zaraża ludzi do kupowania Polskich produktów oraz sam sie rozwija tworząć dla naszych dzieci niesamowite dzieła.Nawet ja zapamiętałem że Merkury ma dziury 🙂

Pierwsza wiadomość:
– Zastanówmy się nad ewentualnym zwiększeniem podaży na rynku, tylko musimy zrobić to ostrożnie – mówił Putin w czasie transmitowanej rozmowy z rosyjskim ministrem energii Aleksandrem Nowakiem

Druga wiadomość:
Walka o bałtycki gazociąg Nord Stream 2 osiągnęła nowy poziom eskalacji. Wiele wskazuje na to, że rosyjski gaz ziemny będzie wkrótce dostarczany rurociągiem do Niemiec, choć nie uzyskano jeszcze na to wszystkich pozwoleń” – pisze portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).