MLSystem – czołowy krajowy innowator i walor z portfela długoterminowego

Posted by Marek | Posted in akcje | Posted on 12-02-2021 9:43 am

29

Średnio raz do roku staram się podrzucić rybę, czyli ujawnić jedno ze swoich zagrań. Przy rybach jest zawsze jednoznacznie napisane, że dokonałem zakupu/włożyłem do portfela/dokonałem wymiany. Jest to próbka wiedzy, by każdej z tej wiedzy mógł skorzystać.

Ubiegły rok to między innymi włożenie do portfela długoterminowego spółki MLSystem, o czym informowałem z wyprzedzeniem, kiedy kurs wynosił dwadzieścia parę złotych. To dobra polska firma, rozwijająca rodzime technologie w perspektywicznej branży.

Pisałem również, że mój horyzont na tym walorze jest 10-letni (obecnie to już niecałe 9 lat) i lokalne wahania mnie na MLS nie interesują. Spółka systematycznie rośnie, po ponad roku od włożenia do portfela jest już kilkaset procent zysku, także nawet najwięksi maruderzy powinni być zadowoleni. 🙂

O tym na co zwracać uwagę przy długoterminowym doborze spółek (pułapek jest przecież wiele), można przeczytać w powieści „Wiele do stracenia„. Koncentruje się wokół tego zagadnienia rozdział XIV, kiedy to Freshet sprawdza dwie innowacyjne spółki. Później jest jeszcze ważna scena, gdy składa raport. Wtedy Charles ruga go, że dał się nabrać na proste sztuczki i nie zauważył głębi, którą powinien dostrzec. 🙂

Komentarze 29 komentarzy

klasa Mareczku, co prawda jak pisales to juz mialem, ale sam fakt, ze podales perle na tacy to szacunek!

A co sądzisz o polskim biotechu? Cln, ryvu, oat?

Nie kupiłęm po 20 i teraz czekam kiedy będzie jakiś sygnał kupna,ale przy takim tempie wzrostu to się chyba nie doczekam… 🙂

Szacun Marek, czapki z głów…

A co z Browarem Jastrzębie? Będzie w końcu na giełdzie?

Kiedyś zapewne wejdą. 🙂 Niedawno montowali urządzenia chłodnicze. Kiedy zbierali na budowę w crowdfundingu, nie mieli prawie nic, mieli marzenia. W tym roku powinni już zakończyć instalacje sprzętu i uruchomić własną linię produkcyjną (odpadną wtedy prowizje jakie płacą zewnętrznym browarom za piwo pod ich etykietą). Jeśli zbiegnie się to z zakończeniem pandemii (zakładając wariant, że szczepionka się sprawdzi na jesiennej fali), to sprzedaż piwa kraftowego powinna poskoczyć, bo obecnie, kiedy puby są pozamykane, to raczej wyniki są dalekie od oczekiwanych. 😉

😉 Recenzowałem jeśli można to tak nazwać książkę tu na blogu. I tym właśnie pisałem do wyboru byli „chłopaki” z garażu i eleganccy panowie z zegarkami. To mnie utwierdziło, żeby trzymanego MLS trzymać dalej. Choć to co się stało wczoraj zaskoczyło totalnie, i dzisiejszy tym samym kurs. Niestety na szkoleniu nie byłem, a żałuję, choć na tyle na ile mogłem starłem się całą historię Twoich wpisów prześledzić, rzeczy szukać punktów wejścia. Na szkolenie i tak się zapiszę, bo wcześniej zawsze było jakieś ale….
Problem to mam trochę co robić dalej, i nie liczę na odpowiedź wprost, może jakaś podpowiedź. (dlatego czekam, aż pojawi się szkolenie z podstaw) co robić dalej. Mam zagwozdkę. bo z jednej strony spółka rozgrzana do czerwoności, z drugiej w horyzoncie dziennym wybiła z długiej konsolidacji – po spadku z dotychczasowych szczytów, tygodniowe wskaźniki tez mają gdzieś rosnąć, ale pierwszy raz jestem w takiej sytuacji, gdzie spółka tak gwałtownie rośnie i sam nie wiem co robić do końca. Pozdrawiam i dziękuję jeszcze raz za wiedzę książkową x2 i blogową.

Ja robię to co napisałem we wpisie – trzymam. Mam czas. 🙂 Lokalnie na pewno będzie bujać, gdy emocje są rozpalone do czerwoności. Teraz pozostaje czekać na wyniki testów. Jeśli wypadną pomyślnie, to póki sprzęt nie trafi do kraju, który rozkręca na śrubki i robi podróbki za pół ceny, zbyt powinien być ogromny. Jeśli wyniki testów będą negatywne, krótkoterminowo będzie wyprzedaż zawiedzionych, ale na dłuższą metę niewiele to zmienia, gdyż główny trzon firmy jest stabilni (kropki kwantowe to przyszłość).

Marku zrobiłeś dzisiejszy wpis a kurs wystrzelił 30 % w górę. Działasz na GPW jak tweety Elona Muska na NYSE ;-))
Gratuluje wyszukania perełki na tak wczesnym etapie !!

No proszę, wystarczy jeden niewinny wpis na blogu i ML od razu odlatuje w kosmos 🙂
Naprawdę b. fajna spółka – też siedzę od dawna i cierpliwie – za sprawą Marka, bo wcześniej w ogóle nie słyszałem nawet. Tak więc ogromne podziękowania!

Dziękuję za komentarz. Główny mój cel był właśnie pod kropki, a wczorajsze info zaskoczyło niespodziewanie, i taki wystrzał miesza w głowie. Będę obserwował kurs, zobaczę czy akcje posiadają „mocne ręce”, czy „rzuciła” się na to spekuła.

Także jestem jakiś czas na MLS, ale po wystąpieniu Prezydenta w Mango Telezakupy, oddałem część na otwarciu. Obawiam się, że swoim zachowaniem bardziej zaszkodził spółce niż pomógł… a szkoda.

Wystąpienie Prezydenta zdecydowanie pomaga, trzeba zauważyć, że media o wiele większą wagę przywiązują tego typu wydarzeniom. Jest większe „pole rażenia” i wiele zagranicznych podmiotów – nie mających zielonego pojęcia o istnieniu MLS mogło się dowiedzieć w trakcie newsów o tym jak Prezydent Polski chwali wynalazek. A ryzyko największe poniósł Prezydent, gdyż jeśli wyniki badań klinicznych urządzenia będą niekorzystne, to stanie się obiektem drwin pewnych opcji politycznych i sprzyjających im mediów, które nie przepuszczą takiej okazji. 😉
Oczywiście nie znamy kulis. Może sprawdzano potajemnie np. na pacjentach ochotnikach i jeśli mieli 100% skuteczności, to stąd był tak duży entuzjazm. Tego nigdy się nie dowiemy.
Natomiast z wiwatem trzeba czekać do ogłoszenia wyników badań klinicznych. 😉

sprzedane na otwarciu po 14x.
Kupowane na covidowym dołku po parenascie zlotych.
Zarabiac trzeba umiec 🙂

Wypowiem się trochę jako malkontent naukowiec 🙂 Przy czym zaznaczam, że wiedzę mam bardzo ogólną w temacie 😉
Grubymi nićmi szyte dla mnie te urządzenie. Trzeba spojrzeć na to czym jest wirus a to materiał genetyczny -RNA opłąszczony przez białka i lipidy. Obecne testy albo sprawdzają obecność konkretnego fragmentu RNA (z użyciem metody RT-PCR lub białek CRISPR) albo pośrednio poprzez odpowiedź immunologiczną przeciwko białkom.

„Covid Detector jako narzędzie diagnostyczne w testach na obecność wirusa SARS-CoV-2 wykorzystuje spektroskopię rozproszeniową”
Czyli chyba przepuszczają laser(?) przez próbkę i patrzą jak się promieniowanie załamuje i jest pochłaniane.

A teraz podstawowy problem- Jak wykryć kilkaset cząsteczek wirusa wśród tysięcy martwych komórek nabłonka, ich fragmentów resztek jedzenia itd. A przede wszystkim jak odróżnić jeden wirus od drugiego kiedy w tej metodzie to będą identyczne obiekty.

Nie da się 🙂 Sukcesem będzie jak im się uda stwierdzić, że u pacjenta jest jakikolwiek wirus dajmy na to przeziębienia. Identyfikacja konkretnego nie jest możliwa.

Nie no wiadomo, bez wyników testów nie ma co się emocjonować. Natomiast ponad dekadę temu, jak jeszcze startowałem w konkursach programistyczno-algorytmicznych, to tego typu problemy miały już algorytmy. Kwestią otwartą są jedynie dane źródłowe, jeśli ich urządzenie wie jak je dostarczać, to algorytmy obliczą resztę. Chińczycy na podobnej zasadzie zrobili system oceny obywateli, którzy są na bieżąco monitorowani. Jak źle się wypowiesz o władzy na ulicy i złapie to mikrofon, albo będziesz gwiazdorzył w sieci, to nie polecisz już samolotem, ani nie kupisz biletu na pociąg:
https://businessinsider.com.pl/lifestyle/podroze/system-oceny-obywateli-w-chinach-efekty-dzialania/7yl1phz

Także równie dobrze może to być niewypał, ale sam szum wokół tego wynalazku i wystąpienie Prezydenta, mogą sprawić, że zagranica dowie się o MLS i kupi na swoje biurowce np. szyby z ich kropek kwantowych. Zaoszczędzono setki milionów na reklamie. 😉

Przy czym trzymam za nich kciuki. Jeśli ich tester wykrywa zakażonych choćby z 70% skutecznością, to będzie to i tak duży sukces. 🙂

jakie to ma znaczenie czy wykrywa kowida?
te testy co robią obecnie i też nie wykrywają a robią i wszyscy są zadowoleni…
we Francji okazało się że 63% ludzi którzy mieli kowida w rzeczywistości go nie mieli.
więc niech zrobi się szum na świecie a my zarobimy;)

A nie zastanawia nikogo, że kurs rósł od kilku dni?
Z niecałych 2 mln obrotu 8.02 przez trzy kolejne dni skoczyło do ok. 10 mln.
Być może to efekt tego artykułu
https://300gospodarka.pl/news/mlsystem-fotowoltaika-oze-medycyna
, ale raczej niektórzy wiedzieli wcześniej.
P

Bardzo ciekawe, że teoretyczny news pompujący był kilka dni wcześniej, a ulica tego do piątku nie rozegrała.

Dzięki za artykuł, wygląda to byczo, będę jeszcze uważniej szukał sygnałów AT do kolejnego wejścia.

Trochę mnie zastanawia czemu dopiero teraz wzięli się za to urządzenie. Kilkadziesiąt dni… Szkoda, bo gdyby zrobili to latem ub roku to mielibyśmy rajd do 1000zł jak na Mercatorze, a ja miałbym nowe mieszkanie :-))

Super spółka 🙂

Kolejne kółko zrobione, na open oddane tak szybko jak tylko udało mi się kliknąć PKC z właściwego konta.

Jak uważasz czy biomaxima może wygenerować sygnał? Może być dlugoterminowo zagraniem trafiony. Jutro wyniki ciekawi mnie twoja opinia. Pozdr.

Jeśli znajdę czas, to zerknę, ale nic nie obiecuję, bo mam trochę rzeczy na głowie. 🙂

O ile na forum Bankiera nie bywam to ostatnio trafiłem na bardzo dokładny opis spółki:
https://www.bankier.pl/forum/pokaz-tresc?thread_id=9360689&strona=1

Kluczowe zagrożenie, którego tam nie ujęto, to oczywiście eksport do kraju, który rozkręca na części, kradnie know how i robi swoje podróbki za ułamek ceny…

Tak Marku. Niestety to ryzyko jest realne.
Nadzieja w tym, że podróbki powstaną już po tym jak ML System podpisze szereg kontraktów na dostawę gotowego produktu lub udostępnienie licencji.

Ponieważ pojawiały się głosy, ze „to już było”, więc spróbowałem zgłębić temat.
Tu jest artykuł z października o podobnym rozwiązaniu:
https://www.lboro.ac.uk/news-events/news/2020/october/covid-breath-test/
Google tak przetłumaczył opis metody:
„Aby zidentyfikować i zdiagnozować Covid-19 z próbek, zespół wykorzystał chromatografię gazową (GC) – procedurę stosowaną do oddzielania i analizowania związków, które można odparować bez rozkładu – oraz spektrometrię ruchliwości jonów (IMS) – technikę analityczną stosowaną do oddzielania i identyfikacji zjonizowane cząsteczki w fazie gazowej. ”

Tymczasem wg ML System: „Urządzenie Covid Detector jako narzędzie diagnostyczne w testach na obecność wirusa SARS-CoV-2 wykorzystuje spektroskopię rozproszeniową. Zastosowanie detektora pracującego na bazie spektroskopii rozproszonej umożliwia […] określenie charakterystycznego tylko dla wirusa SARS-CoV-2 widma oraz dokonanie przez detektor oceny próbki pobranej od pacjenta w czasie rzeczywistym i w ciągu kilku sekund”

Zatem są to jednak inne metody… czyli może być.

A tutaj rozmowa z Prezesem spółki na temat tego detektora:
https://wideo.wp.pl/covidowy-alkomat-kilka-zlotych-i-masz-wynik-testu-6607433531619457v

Trochę niepokoi mnie tylko, że Pan Prezes jakby unikał patrzenia w kamerę 😉 Może ktoś potrafi rozpoznać fachowo taką mowę ciała?

Miało być:
…czyli może być jednak sukces.

Czyż Marek nie pisał wcześniej właśnie o algorytmach? 🙂

„Czy wirusa można wykryć za pomocą spektroskopii?”
LINK:
https://audycje.tokfm.pl/podcast/101959,Czy-wirusa-mozna-wykryc-za-pomoca-spektroskopii

Mam nieodparte wrażenie, że prezes Cycoń czuje już, że chodzi po wodzie nie robiąc kółek. Dla mnie to mocny argument, by pożegnać papier. Co nie zmienia faktu, że trzymam kciuki, by to nowe urządzenie faktycznie przełożyło się na te 120-150mln, o które skoczyła wycena.

Zastanawiam się jedynie, czy po takim przesileniu nie warto było by np. zredukować cześć pozycji i czekać na korektę?
mls-17luty. Podobna sytuacja miała miejsca na Mo-Bruku mbr-16luty.