Allegro w październiku debiutuje na GPW. Plusy i minusy IPO Allegro.

Posted by Marek | Posted in akcje | Posted on 25-09-2020 8:24 am

15

Od dawna nie było tak rozgrzewającej głowy oferty na naszej giełdzie. Nie ma się co dziwić, w przypadku udanego debiutu, po rewizji składu w WIG20 byłaby to spółka nr 1, wyprzedzająca CDR w naszym flagowym indeksie.

Czas na debiut na pewno jest dobry dla właścicieli. Przez pandemię, handel internetowy przeżywał swój wielki rozkwit, co widać w danych finansowych udostępnionych w prospekcie (kliknięcie powiększa):

Jednak czy bez kolejnych lockdownów takie tempo utrzyma się na długo? Tego nie wiem.

O ofercie jest bardzo głośno, co oznacza duże zainteresowanie, zwłaszcza wśród osób negatywnie oceniających oprocentowanie lokat. Tak duże IPO może być impulsem to spróbowania swoich sił na giełdzie. Do tego wizja skoku na TOP1 w WIG20 oznacza spore zainteresowanie dużych funduszy, które będą musiały równoważyć swoje portfele jeśli ich wzorcem jest główny indeks.

Niestety minusy też są. Jednym z nich jest struktura oferty. Pieniądze z emisji nie pójdą na nowe inwestycje i rozwój, tylko pójdą na konta wychodzących z inwestycji właścicieli oraz spłatę części zadłużenia.

Do tego prócz właścicieli z akcji ewakuuje się także kadra zarządzająca. Kto opuszcza kurę znoszącą złote jaja? Kto wie lepiej od kadry zarządzającej jak wygląda sytuacja od środka? Skoro jest tak dobrze, to czemu nie chcą poczekać aż akcje będą na giełdzie notowane o wiele wyżej?

Chodzą też plotki, że na polskim rynku ma się pojawić Amazon, a to oznacza, że trzeba będzie się podzielić wielkim tortem z dużym graczem.

Reasumując, oferta ma plusy i minusy. Ja osobiście nie dokonam zapisu idąc za Warrenem Buffettem, który na zapytanie o oferty pierwotne odpowiedział: „Najlepiej korzystać z nich…nigdy”.

Niemniej jednak, tym którzy dokonali zapisu, życzę jak największych zysków. Ja wolę po prostu mieć wykres i czekać na czytelne sygnały – w tym czuję się dobrze i tego będę się trzymał 🙂

Komentarze 15 komentarzy

allegro oparło się ebayowi, ale amazon to inna liga, już teraz można bez problemu zamawiać z strony niemieckiej albo z dowolnej innej wersji. Ceny może nie są zawsze super, ale ja często kupuje używane książki z amazona bo są śmiesznie tanie np albumy klasycznych samochodów musclecarów 400 stron zdjęć i opisów za 10$ 🙂 tylko radzę zawsze brać wysyłkę kurierem bo będzie ginęło na poczcie.
Kolejny minus allegro to dostęp do alliexpressu i polskie płatności na tej platformie, dużo osób zamawia bezpośrednio z chin i raczej to się długo nie zmieni. Nawet jak wprowadzą ograniczenia czy obowiązkowe cło to i tak będą to sprzedawcy obchodzić, ostatnio dostałem jedną większą przesyłkę przez epacket ze Szwecji jako pośrednika. Allegro jest bardzo drogie oraz negatywnie nastawione do sprzedawców, podnosi im marże i konkuruje własnym sklepem.
Podejrzewam, że plan był taki aby zamienić allegro na Polski Amazon ale zobaczyli że są niskie marże na produktach sprzedawanych na oficjalnym sklepie allegro (za niskie na fundusz oczywiście) więc postanowili się ewakuować.

A może to trochę jest tak, że świat się dzieli coraz bardziej na wechat whatsuppy i tak Chiny mają swoja Alibabę amerykanie Amazona, a Europa też by chciała cos mieć i takie Allegro byłoby jak znalazł. Sam też w to nie wchodzę jednak trzeba obserwować i mieć rękę na pulsie.

Gdyby tak było to czy przyszli „Jeffy Bezosi” Europy sprzedawaliby akcje z kasą do kieszeni czy raczej oddali by udziały za pieniądze do inwestycji?

Intencje i pewność zarządców jest jasna: „Pieniądze z emisji nie pójdą na nowe inwestycje i rozwój, tylko pójdą na konta wychodzących z inwestycji właścicieli oraz spłatę części zadłużenia.”

To wyjście na szczycie (czego im gratuluję), a dalej niech się dzieje wola nieba 🙂 Polski Snapchat.

Dzięki Marku za podzielenie się swoją opinią, bo stałem nad Allegro w rozkroku. Teraz już podjąłem decyzję i cokolwiek będzie nie będę się oglądał za siebie, pogramy z wykresów

Podobnie chyba zrobiło Gadu-Gadu. Weszli na giełdę w szczycie swojej popularności. 🙂

Moim zdaniem to jest typowe wejście na giełdę tylko po to, by wyciągnąć kasę z jeleni na szczycie wartości spółki. Ale oczywiście to tylko moje zdanie i mogę się mylić.

Nie mogło być inaczej 🙂 Prawie wszędzie o tym rekordowym IPO trąbią. Media podchwyciły temat, wiec zainteresowanie jest ogromne. 🙂

Przy tak rozdmuchanym zainteresowaniu pewnie będzie duża redukcja. Ale może warto śledzić zaraz po IPO? Z drugiej strony obserwuję rozwój Allegro na tle rynku internetowego od wielu lat i nie bardzo wyglądają jakby mieli pomysł na rozwój. Moim zdaniem w Polsce osiągnęli już w zasadzie wszystko, co mogli, teraz pozostaje już raczej kosmetyka (chociaż wg mnie w kwestii user experience jeszcze wiele jest do zrobienia). Pytanie, czy Europa Zachodnia rzeczywiście stoi dla nich otworem… jeśli nie, to zamiast rozwijać, zaczną się zwijać 😉

Akcje są tyle warte po ile sprzedaje prezes.

Stoję z boku, chociaż wiele IPO miło wspominam, np. GetBack (ucieczka z zarobkiem przed szczytem) czy Gaming Factory (sprzedaż w dniu debiutu).

Skoro takie ogromne zainteresowanie to plus na początku raczej gwarantowany, a potem raczej zwała.

Ale mimo wszystko smutne, że pieniądze rodzimych inwestorów wyfruną za granicę i nie będą inwestowane w kraju 🙁

Na debiucie będzie pompka. Trzeba zadać jeszcze pytanie czy warto mrozić kasę bo redukcja będzie ogromna…

to jest właśnie przepis, jak w białych rękawiczkach wyciągnąć z PL 10 miliardów zł.
najlepsze jest to że będzie u nas ogromna radość i zachwyt jaka to wielka spółka weszła na gpw.
takie wielkie zainteresowanie, więc może pójść jeszcze do góry.
ciekawe na ile chciwość rozpędzi cenę?

Ciekawy debiut, redukcja subskrypcji dla indywidualnych prawie 85%, do tego prawie 63% wzrost na koniec dnia.

A już po godzinie 18 ciekawa informacja:

Rada Dyrektorów Allegro.eu („Spółka”) niniejszym informuje, że:

Z dniem 12 października 2020 r. następujące osoby zrezygnowały z członkostwa w Radzie Dyrektorów Spółki:
1) Danielle Arendt-Michels;
2) Gautier Laurent;
3) Séverine Michel;
4) Cédric Pedoni; oraz
5) Gilles Willy Duroy.

Dnia 12 października 2020 r. została rozwiązana Rada Nadzorcza spółki zależnej od Spółki, Allegro.pl sp. z o.o., w związku z czym wszyscy jej członkowie przestali pełnić swoją funkcję.

Dnia 12 października 2020 r. została rozwiązana Rada Nadzorcza spółki zależnej od Spółki, Ceneo.pl sp. z o.o., w związku z czym wszyscy jej członkowie przestali pełnić swoją funkcję.