Tesla – „Trend is your friend”

Posted by Marek | Posted in akcje | Posted on 04-02-2020 3:06 pm

22

Ostatnio dostaję wzmożoną liczbę zapytań odnośnie Tesli, także maile od tych Czytelników, którzy grają tutaj regularnie shorty na swojej platformie CFD bo np. jakiś ich „guru” shorcił i potem pytają się „co dalej?” bo depozyt „gwałtownie się kurczy”, a nierzadko i cały rachunek zostaje wyzerowany, jeśli użyło się nieodpowiednio dźwigni finansowej, a kurs bezlitośnie prze w odmiennym do nich kierunku.

Tak na prawdę to nie wiem nawet co mam na owe maile odpisać, bo nie dość, że sam na rynku amerykańskich nie gram (nawet poprzez CFD), choć już od dawna się do tego przymierzam i pewnie gdy znajdę odpowiedniego dla siebie brokera przeskoczę na rynki zagraniczne, to do tego nie widzę tutaj żadnych silnych sygnałów sprzedaży, dających podstawę, by grać shorty, a poza tym wiem, że niektórzy moi Uczniowie, którzy na rynku amerykańskim operują, mają tutaj od wielu miesięcy longi, więc życzę im jak najlepiej. A w longi można było wejść na kilka sposobów i kto się spóźnił, miał jeszcze okazję na wejście w październiku (materiał z ES). Ale to już było.

Natomiast przy graniu shortów (bez względu na to jaki guru będzie się tym chwalił) pamiętajcie jedną prostą zasadę: „Trend is your friend„. Bez względu na to, jak wielką bańką może ów walor nam się wydawać, trend zawsze wygrywa – stąd też cenna jest umiejętność wyłapywania jego odwrócenia.

A jeśli już o bańkach mowa, jaką fazę obstawiacie na Tesli? 🙂

Komentarze 22 komentarze

Znam takich wielu co polegli tu na shortach. Shortowali tesle przy 300, 400, 500 czy 640 (znany celebryta Rafałek). Teraz przebiło 900$.

A faza to pewnie Enthusiasm

Ja bym raczej dał już Delusion ;). Chociaż patrząc na skalę wzrostów, to nie wiem jak jeszcze wysoko dobiją. Wczoraj na koniec było mocniejsze cofnięcie, ale może to tylko drobna korekta. Szorty oberwały mocno – fajnie obserwować z boku.

Pionowe wzrosty? -> „New Paradigm” jak nic.

Panie Marku, jakiś komentarz do JSW, czy to szorowanie po dnie, czy kontynuacja trendu spadkowego? Pozdrawiam

Zależy na jaki horyzont się zapatrujesz. Jakiś czas temu na JSW podrzuciłem coś na blogu z typowych książkowych układów (zaznaczałem też tam we wpisie, że sam grać nie zamierzam, bo te techniki nie należą do mojego warsztatu) i faktycznie później kurs był kilkanaście procent wyżej. Na krótkoterminowe spekulacji sygnałów jest niemało, ale by trzymać coś dłużej, to na chwilę obecną (stan na moment pisania komentarza i za godzinę, dzień czy miesiąc może być inaczej) brakuje jeszcze paru elementów, by móc mówić o większym odbiciu, ale jak one nastąpią, to kurs powinien wystrzelić.

Nieważne kto poległ. Strata boli każdego , takie życie spekulanta. Jakby się tak nie mądrzył, że AT nie działa to by może skonsultował zagranie z rozumem, albo wybrał się na dobre szkolenie. 🙂

Marku,
czy warto kupić PKP Cargo lub Alior w perspektywie średnioterminowej? Kursy akcji w ostatnich miesiącach mocno spadły co może przemawiać za wyczerpaniem się trendu spadkowego.

Ja mam obie.

Borys wątek jest o Tesli, nie rób tu forum bankiera.
Zadaj też sobie pytanie czy całe życie chcesz tak sępić cynki po forach? Po co żyć w niepewności? Idź po wędkę. Ja się latami opierałem bo „nie było mnie stać”, ale jak straciłem 60 tyś to zmądrzałem. Jestem dwa lata po szkoleniu i zarabiam. Tyle i aż tyle co mam do powiedzenia.

@Borys, niedawno przypominałem co mam w portfelu długoterminowym. MLS dwa dni potem +16%, także cynków już chyba było pod dostatkiem 😉
Ale niech stracę. Walory, które podajesz nie mają jeszcze wszystkich potwierdzeń dla odwrócenia trendu (mierzonego wysokim prawdopodobieństwem – ja na takie właśnie potwierdzenia lubię czekać, by statystyka była po mojej stronie), więc nadają się póki co do gry spekulacyjnej (z wąskim SL, by utracić mały ułamek w razie nieprzychylnego scenariusza), gdyż miejsce na wzrosty jest stosunkowo duże.

Ja natomiast obecnie skoncentrowałem kapitał na silnym sygnale na rynku walutowym, gdzie oczekuję lepszego ruchu, aniżeli na ww walorach, ale życzę powodzenia 🙂

Marku mogę tylko zapytać czy ta pozycja na rynku walutowym jest na parze do PLN?

Pozdrawiam

Masz wędkę Łukasz, kombinuj 🙂 Jak znajdziesz, to podeślij wykres z oznaczeniami na maila, ocenię wtedy 🙂

Oki 🙂

@Marek – Trzymasz jeszcze EUR?

EUR/PLN już sprofitowane 🙂

Czy jest szansa na szkolenie w tym roku?

15.02 będę w Katowicach, a 1.03 w Warszawie 🙂

Marku a zrobisz jakiś wpis o kolesiostwie w sądach? Moje dziecko 2-letnie przez przypadek sięgnęło po batona. Nie zauważyłam. Po odejściu od kasy podeszła ochrona. Myślałam, ze jaja sobie robią. Chciałam od razu zapłacić (1zł 20 gr), ale zabrali mnie na zaplecze, pokazali monitoring, wezwali policję. Dostałam mandat 100zł.
A jak sędzia kleptoman jawnie zawinął kasę staruszce, koledzy go uniewinnili. Nagranie pokazuje, trzyma swój portfel i bierze cudze pieniądze do kieszeni. https://tvn24.pl/tvnwarszawa/najnowsze/sedzia-zabral-z-lady-cudze-50-zlotych-sad-jest-niewinny-253104

parszywa kasta wzajemnie się ochrania

To myślę, że zawodowy prawnik powinien zrobić jakiś referat. Ja nie czuję się kompetentny, bo nie znam wszystkich ustaw i aktów prawnych, które to regulują.

Pewnie to marna pociecha, ale po przeczytaniu książki „Niewinny” Grishama (literatura faktu), w której opisuje historie ludzi, którzy zostali skazani na karę śmierci za zbrodnie, których nie popełnili, bo mimo braku dowodów, ławnicy chcieli skazać bo tak „czuli” (a potem się okazywało po 10 czy 15 latach, że badania DNA kogoś niedawno skazanego za podobną zbrodnię pasują do DNA tego z miejsca owej przeszłej zbrodni, za którą już kogoś niewinnego skazali na śmierć), stwierdziłem, że u nich jest gorzej, bo o winie nie decyduje czy ktoś jest winny, ale decyduje to co zagłosują sędziowie przysięgli, czyli tam jest coś jak w pytaniach do Familiady i oni to tacy ankietowani, którzy decydują wg własnego uznania i tego co im się wydaje.

Zdaje się, że od dzisiaj czas na normalność 🙂

Zadziwiająco jak dokładnie, obecny trend Tesli nakłada się na trend banki spekulacyjnej.
A wiec jeszcze kapitulacja czy już desperacja ?
Wydaje mi się ze odpowiedz poznamy po Q1 results.

PS: Swoja droga, Tesla robi fajne samochody jak na tak młodą firmę motoryzacyjna.

Właśnie też miałem o tym wpis robić za jakiś czas 🙂 Kluczowe będzie zidentyfikowanie „bull trap” – jeśli to dołek z przełomu listopada/grudnia, to faza Despair przed nami, jeśli z końca grudnia, to owa błyskawiczna bessa może się skończyć szybciej niż straszą analitycy 😉