BTC/USD – ocena momentu ostrzeżenia przed bańką spekulacyjną na bitcoinie

Posted by Marek | Posted in Edukacja finansowa | Posted on 25-11-2019 4:58 pm

20

Dziewiątego lipca bieżącego roku opublikowałem wpis, gdzie w tytule dodałem dopisek „powtórka z rozrywki?” a w treści wymowną grafikę.

Dla wielu osób wpis mógł się okazać kontrowersyjny, ale zobaczmy jak to wszystko wygląda parę miesięcy później. Dla ułatwienia, oznaczyłem na wykresie datę publikacji wpisu ostrzegającego przed bańką na bitcoinie.

Uczciwie, przyznaję, że o jeden dzień pomyliłem się z lokalnym szczytem – po prostu moje heurystyki trochę się przestrzeliły (złapały najwyższy szczyt liczony ceną zamknięcia), ale no cóż, trudno 🙂

Niemniej jednak nawet najwięksi maruderzy powinni być zadowoleni. Owczy pęd kończy się zawsze tak samo: owce idą na rzeź.

Komentarze 20 komentarzy

Zazdroszczę wiedzy i umiejętności. Qrwa muszę przestać się patrzeć na innych z zazdrością, otworzyć swój umysł i uczyć się od najlepszych. Mam nadzieję, że w przyszłym roku się spotkamy.

Na liniowym szczyt prefecto: https://stooq.pl/q/?s=btcusd&c=5m&t=l&a=lg&b=1
czapki z głów

Właśnie miałem to pisać. Liniowy wykres i trafienie jest na szczycie

No niby tak, ale moim celem było ustrzelić szczyt na wykresie świecowym, więc dla samego siebie mam świadomość, że lekko przestrzeliłem 😉

No to teraz pora ustrzelić jakiś dołek 😉

Ja na krypto spekulować nie zamierzam 😉

Marku jak już o tych wszystkich bańka i spekulacjach mowa, to nie uważasz, że coraz więcej ich będzie spektakularnie pękać? A do tego jeszcze informacje tego typu: „Narodowy Bank Polski informował w lipcu br., że w latach 2018-2019 zasoby złota NBP wzrosły o 125,7 ton, do 228,6 ton. Dodano, że blisko połowa polskiego złota zostanie sprowadzona do kraju i będzie przechowywana w skarbcach NBP.” Inne kraje też coraz więcej złota gromadzą. Jakiś większy kryzys?

W kontekście złota, NBP zrobił genialny ruch – pomijając medialne tematy zastępcze typu atrakcyjne asystentki prezesa, to naprawdę władzę trzymają tam w końcu rozsądni ludzie. W kwestii sprowadzenia złota do kraju w aż takiej ilości, boję się tylko czy nie stanie się łupem złodziei, skoro w Niemczech nie ma z tym problemu:
https://www.dw.com/pl/berlin-z%C5%82odzieje-ukradli-monet%C4%99-ze-szczerego-z%C5%82ota-o-wadze-100-kg/a-38144416
to u nas też jest ryzyko. Najpierw mogliby wybudować nowoczesne skarbce, bo diamentowe wiertła i lance tlenowe raczej poradzą sobie ze starszymi konstrukcjami.

Co do baniek, to patrząc na „świadomość społeczeństwa”, także tutaj na blogu, gdzie wzburzenie na mnie powodują często zwykłe wpisy o matactwach polityków, to dla piramid finansowych i baniek pojawia się eldorado. Np piramida DasCoin ostatnio padła:
https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/608643,das-coin-piramida-finansowa-oszustwo.html

nieoficjalnie ludzie utopili tam więcej niż w AmberGold, a na każdą co padnie, powstają kolejne. Jak starczy mi czasu, to zrobię wpis 😉

Złoto już jest sprowadzone do Polski (100 ton). Mam co do tego mieszane uczucia – z jednej strony to dobrze, że jest dowód, że to złoto faktycznie fizycznie istnieje, ale z drugiej strony Polska musi go teraz sama pilnować.

A jeśli chodzi o Das Coin, to dla mnie od razu była to piramida i mówiłem o tym otwarcie od razu na starcie tego projektu. Sporo ludzi się na mnie za to wtedy obraziło, najłagodniejsze określenie jakim mnie wtedy uraczono, to „że się nie znam”. 😀

Mnie wkręcił w to Damian Ż. Oby gnój poszedł siedzieć. Straciłem 27400euro 🙁

Fajnie by było poczytać gdzie przewidujesz pęknięcia :). A co do crypto i innych przekrętów – część osób, która w to wchodzi pewnie dobrze sobie zdaje sprawę, ale liczy na szczęście i szybki zarobek. Gorzej z resztą, która się nie zna w temacie i rzeczywiście daje się nabrać. Ale teraz trudne pytanie: czy osoba, która nie ma wiedzy i doświadczenia wchodzi w temat, którego nie rozumie tylko dlatego że ktoś obcy jej obiecuje ponadprzeciętne stopy zwrotu „bez ryzyka” – jest całkowicie bez winy? Bo ktoś ją oszukał? Gdyby ludzie nie byli naiwni i chciwi, to by takie akcje nie miały szansy buty…

Według mnie są po prostu za niskie kary dla oszustów np. Plichta za pierwszy przekręt z kasami opłat za rachunki, gdzie zamiast płacić za prąd, wodę itd. zabrał pieniądze klientów, to nawet nie poszedł siedzieć, więc zrobił to samo na większą skalę.

Druga sprawa to oszuści „na wnuczka” czy na akcje charytatywne (mnie również wielokrotnie próbowano naciągnąć, dlatego teraz tylko dwie sprawdzone fundacje wspieram i nikogo więcej).

Słynne było wyłudzenie na leczenie dziecka, gdzie nawet Lewandowscy zostali oszukani:

„Aby wyłudzić jeszcze więcej pieniędzy, S. wysyłał do darczyńców mail podpisany rzekomo przez ojca nieistniejącego chłopca, w którym prosił o dodatkowe wpłaty, bo operacja okazała się droższa niż początkowo zakładano. Oszukać dali się m.in. Katarzyna Zielińska, Małgorzata Rozenek oraz Anna i Robert Lewandowscy, którzy nie sprawdzili nawet, komu przelewają pieniądze”.

Twórcy piramid zagarniają miliony i chodzą bezkarni, co zachęca kolejne osoby:

„Andrzej K., twórca piramidy finansowej Finroyal, która powstała w 2007 roku, oskarżony jest o to, że oszukał ponad 1700 osób, wyłudzając 100 milionów złotych. Robił interesy z założycielem Amber Gold Marcinem P. Nigdy nie trafił do aresztu. Nie tylko cieszy się wolnością, ale także rozwinął nowy biznes z siedzibą w centrum Warszawy”. https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/wyroku-za-piramide-finroyal-nie-ma-andrzej-k-ma-nowy-biznes,733896.html

A powiesz Marku, na co wpłacasz? Bo ja się ostatnio zastanawiałem, na co jeszcze dziesięcinę rozrzucić i właśnie się boję, żeby te pieniądze nie przepadły…

Od wielu lat tutaj: https://www.csr.org.pl/fundacja-sluzby-rodzinie-nadzieja/aktualnosci

Widziałem ich działania od środka i wiem, że wykonują kawał dobrej roboty.

Dzięki wielkie!

Merytoryczna przeciwwaga to setek krypto naganiaczy.
a Mistrz jest tylko jeden. Szacun

Dzięki za miłe słowa 🙂

Marku, z mojej strony z całego serca ci dziękuję. W wakacje pod silną namową znajomych omal nie straciłem połowy majątku. Namawiali mnie na bitcoina i ethereum. Twój wpis uratował moje pieniądze. Wszyscy wtopili po kilkaset tysięcy. Działam w budowlance. Jakbyś czegoś potrzebował, pisz na mail z komentarza. Jest prawdziwy. Pomogę.

Cieszę się, że mogłem pomóc 🙂

Marku, a propos złota, może pokusisz się o analizę w jakim miejscu złoto jest obecnie.

Pozdrawiam.