MLSystem – krajowy innowator w dziedzinie fotowoltaiki

Posted by Marek | Posted in akcje | Posted on 30-09-2019 11:29 am

10

W piątek, po stosunkowo długim marazmie, w końcu lekko drgnęły obroty, także czas wziąć na tapet MLSystem – innowacyjną spółkę, która może zawojować świat.

Spółka wyróżnia się na tle konkurentów, którzy w większości zajmują się montażem cudzych podzespołów, tym, że posiada własne laboratoria badawcze, które prężnie działają.

Źródło i prawa autorskie do zdjęcia: MLSystem (mlsystem.pl)

Źródło i prawa autorskie do zdjęcia: MLSystem (mlsystem.pl)

Kluczem są uzyskane patenty dla szyby jedno i dwu-komorowej oraz enkapsulantu warstw aktywnych w ogniwach fotowoltaicznych III generacji. W skrócie, opatentowali technologię, dzięki której przeźroczyste szyby będą produkować prąd. W dobie walki o energooszczędność i cięcie kosztów, wystarczy jedno zamówienie na obłożenie jakiegoś nowo budowanego wieżowca prądotwórczymi szybami, by kurs sięgnął zenitu.

Mają zatem produkt najwyższej klasy, który jest na czasie i w branży budowniczej powinien na stałe się zadomowić wraz z rosnącymi cenami prądu. Jednak pojawia się drobny szczegół. Fabryka z linią produkcyjną ich kluczowego produktu nie została jeszcze ukończona. Parę miesięcy temu, wyglądała tak:

Źródło i prawa autorskie do zdjęcia: MLSystem (mlsystem.pl)

Póki nie ma fabryki, nie ma mocy produkcyjnych kluczowego produktu, czyli nie ma czego sprzedawać. Nie ma sprzedaży, to nie ma wielkiego dochodu i zysku. Nie ma zysku, kurs jest pod presją graczy bazujących na wskaźnikach fundamentalnych (C/Z, C/WK itd.).

Zatem skoro nie ma masowej produkcji, nie ma wielkich zysków, a skoro nie ma wielkich zysków, to spółka nie przewija się przez rekomendacje domów maklerskich i jest o niej stosunkowo cicho.

Natomiast jak wielkie zyski się już pojawią, to obecna wycena będzie już jedynie w sferze marzeń. Moim zdaniem do budowy portfela emerytalnego z długim horyzontem ten walor jest wart uwagi np. w ramach IKE/IKZE, gdyż potencjał firmy jest ogromny.

Na koniec rzućmy okiem jeszcze na wykres.

MLSystem - interwał dzienny

MLSystem – interwał dzienny

Wystrzał obrotów sugeruje, że w końcu większe grono zaczęło tym walorem handlować. Teraz pozostaje sprawdzić czy w kolejnych dniach obroty się utrzymają. Spekulacyjnie oczywiście nie ma obecnie tutaj żadnych silnych sygnałów kupna z analizy technicznej.

Minusy:
– możliwe niedobory pracowników dotykające każdą branżę
– brak silnych sygnałów kupna
– fabryka w trakcie budowy (możliwe ryzyko opóźnienia w pracach wykonawców, co jest zmorą branży budowlanej)
– Zamieszanie wokół „Altus/Rockbridge” (źródło: BI, F, A) – ryzyko, że będą sprzedawać akcje MLSystem, by spłacać klientów

Plusy:
+ potencjał na rynku (jedyny polski innowacyjny producent w technologii kropek kwantowych z zarejestrowanymi patentami),
+ ogromne zapotrzebowanie na ich produkt (praktycznie każdy nowy wieżowiec będzie chciał mieć takie szyby, by obniżać koszty eksploatacji),
+ rodzimy producent (omijanie pośredników, rozwiązany problem z opóźnieniami dostaw, czy kiepską jakością – zawyżanie parametrów/awaryjność – źródło),
+ programy rządowe z dopłatami do fotowoltaiki, które mają napędzać rynek
+ ogólna sytuacja na rynku energii – nieuchronne podwyżki cen prądu

Komentarze 10 komentarzy

Cała branża OZE ma ostatnio branie
SUNEX: https://stooq.pl/q/?s=snx&c=1y&t=l&a=lg&b=0
Columbus energy: https://stooq.pl/q/?s=clc&c=1y&t=l&a=lg&b=0

Sunex akurat produkuje głównie kolektory słoneczne, czyli sprzęt do grzania wody. Fotowoltaika to co innego. MLSystem to branża prądotwórcza i oni mają szyby zespolone oraz kropki kwantowe. Trzeba jeszcze tylko czekać na linię produkcyjną.
Columbus to z kolei montażysta. MLSystem jak ruszy może ich zaopatrywać, jak i tysiące innych podmiotów w najnowszą generację ich paneli.

Różne biznesy, ale całe OZE na pewno ma wiatr w żagle, gdyż rząd rzucił pulę 100 mld zł. Część tego tortu pójdzie na fotowoltaikę, cześć na kolektory, część na pompy ciepła, część na ocieplenie, także każdy zarobi 🙂 Oczywiście my wszyscy się do tego dorzucamy, ale jeśli dzięki temu w końcu zimą będzie można bez smogu pochodzić sobie po Krakowie czy beskidzkich miejscowościach, to niech moje podatki idą na dotacje dla innych 😉

A i jeszcze PHOTON

zastanawiałeś się kiedyś nad czymś takim jak „efekt publikacji wpisu na blogu”? Nie napisałeś tutaj żadnej rekomendacji, a MLS dzisiaj i tak z rekordowym na przestrzeni całych notowań obrotem – dwa razy większym niż wczoraj. Oczywiście większość czytelników tutaj, jakby to ująć – potrafi czytać i rozumie zdanie „Spekulacyjnie oczywiście nie ma obecnie tutaj żadnych silnych sygnałów kupna z analizy technicznej”, natomiast zagląda tu też całkiem spore grono cudaków i dla nich taki wpis oznacza – trzeba tam wrzucić ze sto tysięcy, bo pójdzie. Próbowałeś coś takiego kiedyś zmierzyć? Jak wyglądałyby notowania MLS dzisiaj gdyby nie wpis i za ile handlu na walorze (pośrednio) odpowiadasz?

Michał, rozpowszechniasz jakieś teorie spiskowe 🙂
Obroty ruszyły w piątek, stąd też dziś zrobiłem wpis, bo „coś drgnęło”. Zrobienie wpisu trochę czasu mi zajęło i opublikowany został jak można wyczytać o 11:29, a największe obroty były przed 10:30.
Spekulacyjnie spółka odpada, ale na portfel emerytalny jest warta uwagi przy dłuższym horyzoncie na IKE/IKZE.

🙂

fakt, że nie zwracałem szczególnej uwagi na datę wpisu. Z automatu uznałem, że powstał jakoś w weekend skoro przeczytałem go dzisiaj rano 🙂 nie miało to na celu żadnej teorii spiskowej, wręcz przeciwnie – podstawę badań naukowych 🙂

Wiadomo 🙂 Powinno być „teorie spiskowe”, zabrakło mi cudzysłowu 🙂

A ode mnie mały ukłonik za tapet 🙂

Byłoby super gdyby ,,nasze koziołki-matołki” zamiast wymyślać nowe programy z ,,+” wspomogły Polską myśl technologiczną.

Andrzeju ja osobiście bym wolał, żeby nie było żadnych programów „+”, a rząd przestał w końcu przeszkadzać przedsiębiorcom 🙂

Zostaw komentarz