55 mld € wyłudzonego podatku – dziennikarze śledczy ujawniają kulisy wielkiej banksterskiej operacji

Posted by Marek | Posted in ciekawostki | Posted on 24-10-2018 1:44 pm

12

Niedawno wielkie międzynarodowe dziennikarskie śledztwo ujawniło, że wiele banków przy użyciu sztuczek księgowych dopuściło się do wydrenowania olbrzymich sum z narodowych budżetów państw europejskich (nie wiadomo jeszcze czy Polska też jest na liście). Mechanizm polegał na takim żonglowaniu cyframi, by dochodziło do wielokrotnego zwrotu tego samego podatku.

Po raz pierwszy podejrzenia co do owego procederu ujrzały światło dzienne w 2012 roku, ale nikt nie przypuszczał, że skala jest aż tak duża. Szacuje się, że wyprowadzono ponad 55 miliardów euro, w tym 24,6 mld € w Niemczech a 17 mld € we Francji. Prawdopodobnie gdyby nie pilna praca i upór dziennikarzy śledczych z 19 redakcji, nigdy nie wyszłoby to na światło dzienne, co pokazuje jak wielka jest siła świata finansjery, który potrafił grać na nosie przez długie lata organom kontrolnym w tylu krajach.

Także to, co dla wielu było jedynie teorią spiskową, okazało się prawdą. Pytaniem otwartym pozostaje w jaki sposób można było „wykiwać” wszystkie organy kontrolne. Zapewne prześledzenie historii zatrudnienia ludzi odpowiedzialnych za nadzór mogłoby coś rozjaśnić, gdyż po takiej „przysłudze”, ciepłe posadki na pewno czekały.

Ciekawe też jaki przebieg na ewentualne machinacje w naszym kraju (o ile były, gdyż to jeszcze wymaga potwierdzenia), miały rodzime podmioty, bo jeśli żaden, to repolonizacja banków powinna przyspieszyć.

Komentarze 12 komentarzy

Witam,
Panie Marku można prosić o źródło tych rewelacji?

Marku mowa o cum ex scandal? czy to jakiś nowy trup z szafy? Bo ja jedynie znalazłem info o kwotach „up to 12 billions euro”

Już jest co najmniej 55 mld €. Przed chwilą też wyciekło info, że jednak Polska też miała swój wątek, a zamieszany jest jeden z niemieckich banków. Jak się dowiem jaki, to jeśli akurat jeden z tych, gdzie mam konto, to od razu wycofuję z niego środki i zamykam rachunek.

Muszę chyba w końcu zmienić księgową. Moja zna tylko takie sztuczki, że jak dzisiaj wysłałem VAT za 3 kwartał, to aż mnie zaczęło kłuć w sercu…

A jakieś źródełko? poczytałbym więcej 🙂

Czy to może być zapalnik? 🙂

Przestańcie z tym „zapalnikiem” , ja żadnego zapalnika nie widzę, zapalnik to wydarzenie przez duże W, to wydarzenie nad którym nikt nie będzie się zastanawiał czy to już zapalnik czy jeszcze nie. To tylko korekta, tak jak i na WIG 20 do 2100 potem zakręt i w górę.

I jeszcze jedno, zapalnik to niedługo będzie jak Morawiecki przedstawi stan budżetu i to zapalnik odpalający PLN w górę. Przez lata rządów PO Polska była wyciskana z miliardów za pomocą zwrotów VAT, PIS ukrócił ten proceder i okazało się że starcza na powiększanie socjalizmu. Zachód widzi to uszczelnienie i pomimo rozbudowy socjalizmu złotówka rośnie w siłę – właśnie od czasu uszczelnienia zwrotów VAT.

Zostaw komentarz

(Spam oraz trolling nie przejdą)