Złoto – przegląd waloru wybranego przez Czytelników #2

Posted by Marek | Posted in Surowce | Posted on 01-08-2018 12:59 pm

14

Na fanpage’u padło kolejne pytanie, który walor należy wziąć pod lupę i głosami Czytelników wybór padł na metal, który topi się w temperaturze 1064 stopni Celsiusza, wrze przy 2807 °C i jest znany od starożytności.

Jak wiadomo złoto od tysięcy lat przyciąga swoim urokiem i nierzadko pełni rolę synonimu bogactwa. Nie bez powodu to właśnie Mansa Musa, czternasty król Imperium Mali, jest uznawany za najbogatszego człowieka wszech czasów. Podczas swojej wyprawy pielgrzymkowej do Mekki w 1324 roku, której trasa wiodła przez Kair, wydawał tak duże ilości złota, że jego cena w Egipcie wpadła w deflację na ponad dekadę.

Ów synonim bogactwa został także wykorzystany parę lat temu do stworzenia nagonki na zakupy fizycznego kruszcu, kiedy to niektórzy dilerzy złota robili nawet do mnie podchody, bym utworzył cykl wpisów „straszących krachem pieniądza papierowego i apelem o kupno monet i sztabek, gdyż to już ostatni moment przy tak niskich cenach”. Oczywiście ich hojną ofertę od razu odrzuciłem, a jak tylko zauważyłem, że nadchodzi czas na ewakuację, umieściłem odpowiedni wpis na blogu, by każdy mógł skorzystać i uchronić się przed lawiną.

Było to w 2012 roku, a pisząc takie rzeczy kiedy złoto dobijało do poziomu 1800$/oz, wystawiłem się na niezłe ataki. Rzekłbym, że otwarła się istna puszka Pandory i frazy, że „zbaraniałem” to te łagodniejsze określenia. Jednak już parę miesięcy miesięcy później, wszystko stało się jasne 🙂

Złoto

Jednak złoto, to nie tylko spekulacje na rynkach finansowych. Użytku z niego jest co nie miara. Któż nie lubi obdarowywać swojej ukochanej złotą biżuterią? Bardziej wymagający gospodarze, mogą raczyć swoich gości wybornymi ciasteczkami podawanymi na złotej zastawie. Po co żurek jeść w wydrążonym chlebie, skoro można go spożywać ze złotego talerza?

złotaZastawa

Choć ja mimo wszystko wolę w „naczyniu” z chleba. Jest bardziej klimatyczne 🙂 Osoby, które nie lubią eksponować swojego cennego kruszcu, a tym bardziej używać go jako zastawy, mogą zakopać go w ogródku lub zamknąć dla bezpieczeństwa na cztery spusty w renomowanym sejfie. Tylko nie ma na świecie takiego sejfu, którego nie dałoby się otworzyć. Każdy zamek da się otworzyć i każdy sejf jest do rozprucia.

sejf

Także czas zastanowić się co dalej będzie się działo ze złotem. Na początku zerknijmy na statystyki.

Największy posiadacz złotych sztab, systematycznie zwiększa produkcję od 2014, ale z recyklingiem idzie im coraz gorzej, co może świadczyć o tym, że kurczy się liczba urządzeń, z których przemysł jest w stanie odzyskać kruszec.

Na świecie natomiast najlepiej z wydobyciem radzą sobie Chiny, ale największe pokłady szacuje się w Australii.

Chińskie wydobycie pozwala także szacować na jakim poziomie zwiększają się ich rezerwy złota, gdyż nie jest tajemnicą, że Chiny zanim rzucą wyzwanie dolarowi, gromadzą cenny kruszec, by oprzeć na nim siłę swojej waluty.

Z tego też powodu od listopada 2016, kiedy to ujawniły, że rezerwy złota wzrosły do 1842,6 ton, zaprzestały publikacji stanu posiadania. Takie informacje o skali zakupów mogłyby tylko niepotrzebnie wywindować kurs do góry, co nie byłoby w ich interesie, gdyż prócz własnego wydobycia, dokonują także jego stałych zakupów, najczęściej poprzez podstawione podmioty.

Czy obecne ceny (ok. 1220$/oz) są zatem dobre na zakup fizycznego kruszcu? Dla Chin zapewne są. Ja natomiast mogę być nieobiektywny, gdyż fizyczne złoto już mam (tutaj pozuje na książce „Sukces na giełdzie”)

krugerrand

… a moment na zakup został ujawniony na blogu, tak by każdy mógł skorzystać z tej informacji. Był czytelny przekaz: kupiłem złoto. Posiadając odpowiednią wędkę, nie widzę problemu, by od czasu do czasu podrzucić rybę 🙂

złoto - gc.f - interwał tygodniowy

Co w kontekście bieżącej sytuacji? Zerknijmy na wykres.

Żadnych silnych sygnałów niestety nie na chwilę obecną nie ma (stan na moment publikacji wpisu), ale warto obserwować rozwój wypadków 🙂

 

Komentarze 14 komentarzy

może trochę naciągane ale podobną strukturę można dostrzec na wykresie ndx

🙂

Naprawdę przychodzą do Ciebie tacy goście? 😀 ależ chciałbym zobaczyć Twoją reakcję na taką prośbę… 😉

Ciekawa też była ich reakcja na odmowę: „Ale przecież to doskonała oferta i inny blogerzy przyjęli ją od razu”.

Zdarzają się rozmaici „Janusze biznesu” 🙂 Jeden za szczyt swojej błyskotliwości uznał zaproponowanie mi „odrabiania pańszczyzny” 😀

Dla Chin złoto jest być albo nie być dominatorem.
I. Shandong Gold Group odkrył prawdopodobnie największe złoża kruszcu w Chinach. Wydobycie pokładów zajmie ponad 40 lat.
II. Chińskie przedsiębiorstwa wydobywcze prowadzą na rozkaz władz ofensywę w krajach „Pasa i Szlaku”. Zainwestowały ponad 5 mld dolarów w zasoby co najmniej 1000 ton w Tadżykistanie, Kirgistanie, Papui Nowej Gwinei, Kongo a nawet w Australii.
III. Chińczycy kupują najwięcej złota na świecie a władze ciągle do tego namawiają. Buduje się baza bogatego narodu.
IV. Ceny złota przekroczą spokojnie 5000$/oz po odkryciu kart przez Chiny. Podane przez ciebie dane są oficjalną ściemą dla zachodu. Chiny zgromadziły co najmniej 8000 ton.

W kwestii posiadanych rezerw złota, zapewne tylko w Państwie Środka wiedzą jaka jest ich prawdziwa ilość, więc zgadzam się w zupełności, że na oficjalne dane trzeba patrzeć z przymrużeniem oka 🙂

Tymczasem na kpx po 1.02 czas podnieść SL 🙂

Trzymam kciuki 🙂

Dziękuję!

Tak jeszcze edukacyjnie podrzucę co nieco do poczytania na wszelki wypadek 😉

https://www.investopedia.com/university/charts/charts7.asp

Złoto tym bardziej ciekawsze jeśli spojrzymy na koncentrację pozycji:)

Amplus-pięknie to wypatrzyłeś 🙂

Dzięki, ale nie mam szczęścia do poziomów wyjścia — byłem ustawiony na 1.97 a kurs doszedł do 1.95 😀 nie pierwszy raz, ale póki co trzymam, nie widzę sygnału do wyjścia już teraz…

Jak sobie radzicie psychicznie ze stratami na SL? Mowie o ladowaniu sie w walor kwotą 50 k -100 k i przy SL 3-5% to troche „piecze”…