USD/TRY – długo oczekiwane przesilenie?

Posted by Marek | Posted in FOREX | Posted on 23-05-2018 10:06 pm

32

Turecka lira została ostatnio mocno „poturbowana” politycznymi wydarzeniami. Wisienką na torcie była wypowiedź tureckiej głowy państwa, że przyczyną inflacji są wysokie stopy procentowe 🙂 Odstraszyło to momentalnie wielu uczestników rynku, którzy w panice wymieniali lirę na zagraniczne waluty, co nierzadko okazuje się lokalnym punktem przesilenia.

USD/TRY - interwał dzienny

USD/TRY – interwał dzienny

Jak mawia Warren Buffett: „Kupuj gdy inni się boją, a bój się, gdy inni są chciwi”, zatem pojawiła się nie lada gratka dla osób akceptujących większe ryzyko 🙂 Temat pozostawiam do własnych przemyśleń i suwerennych decyzji.

PS Polecam przyjrzeć się także schematowi dr Jean-Paul Rodrigue’a 🙂

Komentarze 32 komentarze

Witam,
podobna sytuacja jest EUR/TRY.
Może jestem już lekko zaspany, ale „lokalny punkt przesilenia” i cytat Buffetta sugerują atak niedzwiedzi ?

K.

Wzmocnienie liry (TRY) wpływa na USD/TRY, bo to dzielenie, gdzie TRY jest dzielnikiem. Zatem jeśli TRY będzie rosło szybciej niż USD, to USD/TRY będzie spadać 🙂

Dodałem jeszcze do wpisu schemat etapów bańki spekulacyjnej, także trzeba rozważyć Bull trap i Return to „normal”. Na pewno jest ciekawie i tak jak podkreśliłem we wpisie, jest to gratka dla osób akceptujących większe ryzyko.
Natomiast dla osób preferujących większe bezpieczeństwo (i co za tym idzie mniejsze potencjalne zyski, gdyż zysk jest zawsze premią za ryzyko), ta para walutowa powinna zostać zapomniana 🙂

Panie Marku,
a podpowie Pan coś odnośnie USD/PLN? Jakiś czas czas temu po lekturze jednego z wpisów kupiłem trochę USD i fajnie się sprawdziło. Zastanawiam się czy to nie czas aby powoli myśleć o wyjściu z tej inwestycji. Są Pana zdaniem jeszcze perspektywy na większy wzorst?
Pozdrawiam

Ja generalnie na USD/PLN podsuwam po prostu SL do góry, choć zapewne niebawem zamknę też część pozycji, by zysk zasilił portfel podróżnika 🙂

Dla osób preferujących większe bezpieczeństwo polecam NQ.F
🙂

Czy to już teraz ten czas na shorty?

Zerknij na schemat dr Rodrigue’a, tam jest wszystko co potrzeba 🙂 Jeśli teraz trwa Return to „normal”, to konieczne do aktywacji spadków i przejścia do fazy „Fear” jest przełamanie „Bull trap”, ale wcześniej musi się wypełnić zależność, że szczyt z „New Paradigm” nie może zostać przebity przez „Return to normal” 🙂 Na schemacie jest to łopatologicznie rozrysowane, że prościej niż obrazkowo się tego nie da wyjaśnić 🙂 W skrócie, najpóźniej w przyszłym tygodniu wszystko powinno już się wyjaśnić i kto akceptuje większe ryzyko, może mieć naprawdę ciekawy walor do gry.

W ciekawym miejscu już są, bądź się do nich zbliżają NZD/JPY i NZD/USD.

Marku, proszę zerknij w stronę s&p. Trend trwa ale czy rynek się już nie męczy ??

Witam,
jak spojrzałem na zamieszczony schemat Rodrigue’a to pierwsze co mi przyszło na myśl to 11BIT. Czy słusznie?
Bardzo proszę Panie Marku o opinię.
Pozdrawiam. Daniel

Nie do końca, choć pewne podobieństwa są 🙂

Na jakiej platformie gra pan na dolarze?

w powyższym temacie, który zupełnie niezależnie od Marka sam bardzo uważnie śledzę, jeśli zejdzie się na nieco niższy interwał – h4 – to można się dopatrzeć czegoś z ES na dzisiejszy wieczór…

Piękna formacja Joe Rossa 🙂

Witam,
Gdy zobaczyłem zamieszczony we wpisie schemat dr Rodrigue’a to pierwsze co mi przyszło na myśl to 11BIT, a aktualna faza to return to normal. Bardzo proszę panie Marku o komentarz.
Pozdrawiam, Daniel

No właśnie tam akurat „return to normal” jest tylko jednym z paru scenariuszy, ale lepiej grać jak więcej czynników potwierdza dany kierunek, wtedy prawdopodobieństwo sukcesu znacząco wzrasta.

Ogólnie to bardzo ciekawie się robi… 🙂

Ależ dzisiaj emocjonująca sesja na wigu20! 🙂

Czy ja wiem, już w lutym o tym pisałem, że dominuje sentyment prospadkowy (bazując na Technice Ichimoku), więc wszystko dzieje się zgodnie z oczekiwaniami:
http://www.technikaichimoku.pl/2018/02/wig20-aktualizacja-wykresu-2/

Znowu strzał w 10 😉

Faza Fear można uznać za rozpoczętą, jaki szacujecie potencjalny poziom spadków ? Realne jest 4.0 w perspektywnie 7-14 dni ?

Zasięg oby był jak największy 🙂 Ustaw SL na poziom wejścia i ile rynek da, tyle się weźmie 🙂

Jednak poszło nie w nasza stronę , ale i tak dzięki za wpis 😉

Jak to nie poszło? 🙂 Kto zagrał wcześniej mógł przesunąć SL zgodnie z moją sugestią w dniu lokalnego dołka, a we wpisie wskazałem punkt przesilenia (czyli miejsce lokalnego szczytu). Póki szczyt 4,9xx nie zostanie pokonany, prognoza jest przecież cały czas w grze 🙂

a chf zgodnie z planem zameldował sie na 3,80

Marku, czy myślisz, że będzie to miało też przełożenie na wzrosty w dłuższym terminie na XU100 ?

Panie Marku prosze o wiecej projekcji, moze jakas spolka z WIG20? 🙂

ryzyko gry tu faktycznie jest duże 🙂 zwłaszcza że jeśli na wykresie jest faza „fear” to trochę to nie wygląda na strach więc albo coś tu się nie zgadza, albo wciąż jest faza gdzieś pomiędzy „bull trap” i „return to normal” a faza fear dopiero nastąpi.

Ciężko tutaj też określić zasięg, bo usd/try to ciągła parabola czy się patrzy na dzienny,tygodniowy czy miesięczny 🙂 No ale książkowo jeśli patrząć na ten wykres ze stooqa https://stooq.pl/q/?s=usdtry&c=1y&t=c&a=lg&b=1 to powinni zejść poniżej 3.50 w co mi się nie chce aktualnie wierzyć, ale 3.70 czemu nie 😉

Zdaje się, że jeszcze musimy przejść przez Return to „normal”.

Jestem „pełne podziwu” dla Amerykanów, że otworzyli w jednym czasie aż tyle frontów, a przy tym niektórzy oponenci powoli kapitulują, uznając, że Amerykanie mają rację w sprawach gospodarczych (Iran to też sprawy gospodarcze, a nie jakiś program nuklearny; Iran to nie aż tak daleki sąsiad Chin jak okalające Chiny m.in. Japonia, Rosja, Australia itd.; + sprawa Izraela).
A potem się ludzie dziwią, że Polska tak bardzo kocha Amerykanów. Są wciąż silni, daleko (więc nie ma ryzyka, że nas wchłoną pozbawiając nie tylko suwerenności, ale także niepodległości), mają armię, stawiają na niepodległe państwa europy (w myśl polityki dziel i rządź, co akurat nam bardzo pasuje; jak większości krajów „nowej” Europy) i zdaje się, że jako jedyne państwo mają „klucze” do systemu.

Cała esencja 🙂

Panie Marku czyjutrzejsze posiedzenie TCMB może mocno wplynąć na wahania kursu?

Jakie są szanse na dalszy spadek liry jeżeli kurs już zejdzie poniżej bull trup?

Verified by MonsterInsights