WIG20 – przegląd wykresu

Posted by Marek | Posted in indeksy | Posted on 11-12-2017 11:00 am

3

Ostatnimi czasy coraz bardziej ciekawie zaczyna się prezentować nasz flagowy indeks WIG20, który podejmuje próby budowy formacji rozszerzającego się trójkąta.

WIG20 - interwał dzienny

WIG20 – interwał dzienny

Mamy zatem typowy czas walki byków z niedźwiedziami i serie lokalnych potyczek, w których raz zwycięża obóz tych pierwszych, a innym razem tych drugich. Im dłużej potrwa owa niepewność i konsolidacja w formacji, tym późniejszy ruch będzie silniejszy.

Pokonanie górnej linii trójkąta da palmę pierwszeństwa bykom, także trzeba pilnie śledzić rozwój wydarzeń. Analogicznie, jeśli byki nie sforsują owej zapory, będziemy mieli jasny sygnał, że bal na Titanicu dobiega powoli ku końcowi i „ostatni gasi światło” 🙂

Reasumując, mamy budowę formacji rozszerzającego się trójkąta, która nierzadko bywa formacją kończącą bieżący trend, także trzeba trzymać rękę na pulsie i uważnie obserwować rozwój wypadków, by nie przegapić momentu wyboru kierunku przez rynek. W przypadku wybicia górą, byki będą miały okazję dokonać (prawdopodobnie już ostatniego w tej fazie rynku) ustanowienia nowych szczytów. Natomiast scenariusz dla niedźwiedzi daje spore pole do popisu, gdyż jest gdzie spadać 🙂

Komentarze 3 komentarze

Chyba, że wykres przepoczwarzy się w jeszcze inną formację, klin zniżkujący?. Ale zakładam, że racja będzie tradycyjnie po stronie Marka.

Wygląda na to, że górna linia została pokonana. Jednak szczerze mówiąc, czegoś mi tu brakuje w tym trójkącie, żeby zająć pozycję. Można prosić gospodarza o parę słów komentarza?

Wybicie nastąpiło górą. Na niekorzyść pozostaje fakt, że formację można było wyrysować na co najmniej dwa sensowne sposoby i według tego drugiego jesteśmy jeszcze w formacji. Osobiście longów na fw20 zawierał nie będę, ale wybicie potraktuję jako dobry prognostyk wobec posiadanych papierów akcyjnych i nie będę jeszcze redukował ich ilości w portfelu.