Ropa – przegląd wykresu i ocena trafności ubiegłorocznej prognozy

Posted by Marek | Posted in Surowce | Posted on 30-01-2017 12:27 pm

38

Nieco ponad rok temu na warszawskiej edycji „obiadu czwartkowego” podczas omawiania sytuacji rynkowej padła nazwa waloru, który powinien zakończyć rynek niedźwiedzia i wejść w rynek byka. Była to ropa naftowa, a w ramach „przecieków” z „obiadu czwartkowego” została ona ujawniona na blogu.

SC.F – interwał tygodniowy

Jak widać na powyższym wykresie, trend rzeczywiście uległ odwróceniu. Wykonany ruch od dołka to ok. 100%, także nie jest to zły wynik, ale stali Czytelnicy na pewno pamiętają kwietniowy wpis dotyczący JSW, gdzie w drugim zdaniu zaznaczyłem, iż „Osobiście tutaj nie grałem, gdyż postawiłem na ropę„. Także nie dokonałem zakupu akcji JSW, gdyż mój kapitał pracował na ropie (było to akurat drugie zagranie w ub. roku na tym walorze).

Włóżmy zatem kij w mrowisko i zerknijmy jak się prezentuje dynamika wzrostów na wykresie naszego rodzimego producenta „czarnego złota”.

Nie ma zatem złudzeń, że na JSW był dużo bardziej dynamiczny ruch, gdyż kurs wzrósł o setki procent, czyli kilkakrotnie więcej niż ropa, także moja alokacja środków nie była najbardziej wydajnym przedsięwzięciem.

Jak widać pomimo trzynastu lat doświadczenia giełdowego i mnie może się zdarzyć, że obstawię nie tego rumaka co trzeba i choć mój dobiegł co prawda do mety, to nie zrobił tego na pozycji lidera. No cóż, rynek ocenił i nie zamierzam z nim polemizować 🙂

Komentarze 38 komentarzy

A czy ropa była grana z dźwignią?

Była grana z dźwignią dozwoloną przez wykorzystywane przeze mnie rygorystyczne zarządzanie kapitałem, także nie miało to wielkiego znaczenia 🙂

Dźwignia to najpotężniejszy chwyt marketingowy brokerów foreksowych, gdyż pozwala myśleć, że mając mały kapitał można zarabiać dużo jak na reklamach typu „p. Ryszard mając jedynie 50$ zarobił w tydzień 10 000$”.

Maksymalne wykorzystanie depozytu do dźwigni oczywiście pozwala raz, drugi czy trzeci na ekstremalny zysk, ale docelowo prędzej czy później zawsze kończy się bankructwem. Mit jakoby po pierwszej wygranej każdy odchodził od stołu można włożyć między bajki 🙂

Także przy money management chroniącym przed znacznymi obsunięciami kapitału, z lewarowania korzysta się w niewielkim stopniu (o ile wyliczenia na to pozwalają).

Dziękuję za odpowiedź! 🙂

hahaha, nie jesteś jedynym który odpuścił JSW. Miałem w maju na shortliście, oczekując cierpliwie na wejście, ale zaplanowałem też remont w domu. Tydzień bez internetów, moment przepadł, a mi ubywa kolejna partia włosów, jak co jakiś czas widzę cenę akcji 😉 Chociaż, pamiętam jak kiedyś (bodajże 2012, albo 2013) kupiłem Monnari po 1,10zł i zmuszony byłem przedwcześnie sprzedać po 1,60zł potrzebując gotówki. I szczerze mówiąc to rozwiązanie jest chyba jeszcze gorsze.

Można śmiało rzec, że był to bardzo „drogi” remont 😉

Ale nic nie daje takiej satysfakcji jak samodzielne podwieszenie sufitu, położenie gładzi, paneli. Co tam marne 700% zysku 😀

buahahahahaha Varsav VR dał mi 3x tyle .. cienki jesteś

Gratuluję zysków 🙂 Dziękuję także Panu za opinię. Postaram się następnym razem lepiej wytypować zwycięzcę gonitwy.

nie no Ty to kozak jesteś…

Napisz proszę następnym razem takie zagranie tuż po wejściu w walor jak to robi Marek i będziemy też wtedy Ciebie oceniać.
Pzdr

Raz na wozie raz pod wozem. Wynik taki jak na ropie i tak jest dla wielu nieosiągalny.

Czasem i mnie przyda się zimny prysznic 😉

Marku, mam pytanie odnośnie ropy, po obecnie jakoś tak pełźnie w bok. Jak obstawiasz kierunek, jest szansa, że pójdzie jeszcze w górę, czy raczej to już koniec wzrostów?

Mam wobec ropy mieszane uczucia, ale jeśli powstałby czytelny i jednoznaczny sygnał, to pewnie bym zagrał. Póki co takiego „pewniaka” nie widzę, a jak nie jestem czegoś pewien, to wolę pozostać z boku i obserwować. Lepiej stracić okazję niż pieniądze 🙂

Witam,
Mam pytanie trochę poboczne o ile można prosić o pomoc.
Jak zmienić w kodzie do ichi (jestem laikiem w programowaniu, kod skopiowany za zgodą osoby, która udostępniała to na blogu), żeby pokazywało zasięg chmur do przodu tak jak u Ciebie? Mam taki kod:
SetChartOptions(0,chartShowArrows|chartShowDates);
_N(Title = StrFormat(„{{NAME}} – {{INTERVAL}} {{DATE}} Open %g, Hi %g, Lo %g, Close %g (%.1f%%) Vol ” +WriteVal( V, 1.0 ) +” {{VALUES}}”, O, H, L, C, SelectedValue( ROC( C, 1 )) ));
Plot( C, „Close”, ParamColor(„Color”, colorBlack ), styleNoTitle | ParamStyle(„Style”) | GetPriceStyle() );
if( ParamToggle(„Tooltip shows”, „All Values|Only Prices” ) )
{
ToolTip=StrFormat(„Open: %g\nHigh: %g\nLow: %g\nClose: %g (%.1f%%)\nVolume: „+NumToStr( V, 1 ), O, H, L, C, SelectedValue( ROC( C, 1 )));
}

SL = ( HHV( H, 26 ) + LLV( L, 26) )/2;
TL = ( HHV( H, 9 ) + LLV( L, 9 ) )/2;
//DL = Ref( C, 26 );
DL=C;
Span1 = (( SL + TL )/2);
Span2 = (HHV( H, 52) + LLV(L, 52))/2;

Plot(SL,”SL”,colorBlue,styleThick);
Plot(TL,”TL”,colorRed,styleThick);
Plot(DL,””,colorBrightGreen,styleLine|styleThick,Null,Null,-26);
Plot(Span1,””,colorBrown,1,0,0,26);
Plot(Span2,””,colorLightOrange,1,0,0,26);
PlotOHLC(Span1,Span2,Span1,Span2,””,IIf(Span1>Span2,colorLime,colorLightOrange),styleCloud|4096,0,0,26);

i mam pokazaną chmurę „do przodu” ale nie aż tak daleko jak u Ciebie.
Można prosić o pomoc co należałoby zmodyfikować?
O ile to nie jest tajemnicą?

Pozdrawiam i dziękuję za blog.
Czytam od niedawna i staram się wyciągnąć wnioski z pokazanych zagrań/wykresów. Na szkolenie niestety na ten moment mnie jeszcze nie stać. Ale wiedzą z wykresów pokazanych na blogu i zagrań i tak dla mnie nie oceniona 😉 Od pierwszej strony przeczytałem cały blog 😉 szczególnie tam gdzie są zagrania 😉
Grzegorz

Kod jest w porządku. Wejdź do Amibrokera->Tools->Preferences i w oknie „Blank bars in right margin” wpisz liczbę nie mnieszą od 26, np. 26 lub 30.

Coś typuje Pan na najbliższy rok ? Szczerze mówiąc i patrząc, przydałaby się lekka korekta, na rozgrzane głowy na naszym „warzywniaku” gpw, bo te wzrosty były lekko mówiąc – bardzo gwałtowne (wiem, wiem efekt niskiej bazy, słaby PLN itp.).
Czy jest możliwe powtórzenie sukcesu giełdy węgierskiej – BUXa?

Coś wstępnie mam na oku, ale w lutym robię sobie odpoczynek, by w marcu „na świeżo” ocenić wszystkie powiązania między rynkami i oszacować, gdzie „pociąg” przyspieszy 🙂

Cóż zawsze warto odpocząć, po dobrych zyskach i przemyśleć na spokojnie. Na pewno będą obserwował (już od kilku miesięcy obserwuję – szczególnie po mistrzowskim zagraniu na miedzi, w która sam wierzyłem, lecz myślałem, że jeszcze chwilę będzie w konsolidacji – cóż wyprzedził mnie rynek ;)) Pana blog, i zagrania. Chciałem też pojechać na szkolenia, ale była to dosyć kosztowna opcja + daleko ode mnie. Czy będzie Pan może organizował, krótsze, albo w innej formie szkolenia (które również mógłby być nieco bardziej dostępne finansowo, bo prawie 5 tyś. to są na razie moje środki na granie na giełdzie.)

Właśnie cena ma zniechęcić osoby z małym kapitałem, gdyż przy małym kapitale handel w większości przypadków przypomina ruletkę i jest to hazard w czystej postaci. Z obserwacji zauważyłem, że wśród 95% osób z niskim kapitałem np. 2000zł mało kogo interesuje gra na mikrolotach i zyski z transakcji rzędu 50-70zł, tylko jest lewar „pod korek” i chęć jak największych zysków. Gra vabank prędzej czy później zawsze skończy się bankructwem i tym bardziej nie zamierzam czegoś takiego firmować. Na pierwszym miejscu zawsze stawiam bezpieczeństwo kapitału i jak najmniejsze jego obsunięcia przy stabilnym wzroście portfela.

Rozumiem, sam się na tym łapałem. Mam większy kapitał, ale taki mam na razie, pod samą giełdę. No chyba, że mówi Pan >100tyś. no do tylu chciałbym dobić na pewno w tym roku.

Kwestia kapitału zależy oczywiście od potrzeb budżetu domowego. Jeśli pokrycie wydatków będzie się osiągało wyłącznie z samych zysków (bez konsumpcji kapitału inwestycyjnego) a do tego nadwyżki będzie można reinwestować, to oznaka, że kapitał jest wystarczający.

Panie Marku, Czy doczekamy sie komentarza na parze CHF/PLN, niepokojaca mała zmiennosc na tym walorze wystepuje juz od dłuzszego czasu. Przed poprzednią „burzą” w styczniu 2015 r była podobna cisza.z Mysle ze ciekawe wnioski mogli by wysiacnac Frankowcy.

Jak znajdę chwilę to zrobię wpis, ale generalnie od czasu ostatniej oceny CHF, projekcja pozostaje bez zmian.

Chciałbym mieć tylko takie problemy związane z giełdą, że wytypuję walor, który da mi zarobić 100%, zamiast 700% 😀

dla większości z nas takie zagrania to i tak jak czarodziejskie… 🙂

nie dostrzegacie pewnych podobieństw pomiędzy JSW i Polimex? Może tam będzie powtórka, bo pole do popisu jest spore…

Ja widze raczej podobienstwa do JSW na BMC , zreszta branza ta sama, bardzo dobre kontrakty na grube miliony ( nie tylko dla wegla ale i miedzi, alu i boksytow) i tylko czekac na raporty za 2017/18, w tej perspektywie to bardzo niedoszacowana spółka, z duzym potencjalem.
Czy nasz expert podejmie wyzwanie i rzuci okiem na wykres?
Sygnał kupna juz sie rysuje, kurs juz nadgryzł opor na 0,8.
Pozdrawiam grono stałych czytelnikow.

Generalnie branżę węglową czeka ciężki okres. W Krakowie będzie absolutny zakaz palenia węglem:
http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/9293610,krakow-uchwala-antysmogowa-przyjeta-wprowadzono-zakaz-palenia-weglem,id,t.html

Na Śląsku od września jest zakaz palenia mułem i flotem. Inne regiony pewnie ponownie postąpią.

Pomijam, iż jest to totalna bzdura, gdyż wystarczy palić „od góry”, by problem smogu z niskiej emisji się rozwiązał, o czym pisałem na blogu:
http://www.technikaichimoku.pl/2016/12/szybko-ulatniajace-sie-pieniadze/
i swojego czasu mocno lobbowałem u władz samorządowych i polityków wszelkich opcji. Niestety straciłem tylko cenny czas 🙁

Mamy węgiel, wystarczy go dobrze spalać, ale jak widać ludzie sami postawili na kopalniach krzyżyk poprzez niepoprawne palenie w kotłach.

Widać jak świadomość społeczeństwa tworzą warszawskie media, bo cała burza smogowa zyskała nową siłę jak smog pojawił się w warszawie. Bez rozpropagowania w mediach poprawnego palenia będzie ciężko o sukces. Może TVP ze swoją misją publiczną zainteresuje się tematem. Może program „Chodzi o pieniądze” podjalby się tematu?
Pozdrawiam.

@Grzegorz
Prześlij proszę jeszcze screen wykresu na maila. Jak wrócę z Wrocławia to rzucę okiem na ten kod.

Dziękuję za odpowiedź.
Wysłałem w niedzielę z konta wp.pl.
Będę wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam

Jak wrócę do domu to się temu na spokojnie przyjrzę, obecnie jestem jeszcze w rozjazdach 🙂

Szanowny Panie Marku, co Pan myśli o poniższym układzie rzeczy na szachownicy finansowej ?

Aud/usd pozycja długa, zasięg minimum 0,86
Cad/chf- pozycja długa, zasięg minimum 0,86
Eur/usd pozycja krótka, zasięg minimum 0,99
Usd/zar oczekiwanie na rozstrzygnięcie,
S&p500- głębsza korekta, 100/150 pkt z obecnych poziomów.
Perspektywa czasowa, kilka/kilkanaście tygodni.

Kłaniam się,

Parnasus.

Nie mnie to oceniać 🙂 Specjalizuję się we własnej metodologii, a nie we wszystkich istniejących 🙂

Dodam tylko, że moja metodologia trzy czytelne sygnały to może dać rocznie, a tutaj widzę trzy już w samym lutym, także tym bardziej to nie moja działka 🙂

Panie Marku ,dziękuje za odpowiedz.

Rozumiem zatem , że gdyby jeden z Pańskich uczniów zasugerował Panu propozycje powyższych zagrań odrzuciłby je Pan, jako niezgodne z Pańską metodologią , nie mające sensu i szans powodzenia z punktu jej widzenia oczywiście ? 🙂

P.S. Jestem pod wrażeniem Pańskich osiągnieć giełdowych, skromności i osobowości.

P.S nr 2. Również miłuje podróże po całym Świecie 🙂

Pozdrawiam serdecznie.

Parnasus.

Jeśli mój Uczeń przesłałby mi propozycje zagrań to byłyby dwie opcje:
1) Jeśli zagranie byłoby totalnie „na czuja”, to dostałby „po uszach”.
2) Jeśli otrzymałbym od Ucznia pełny proces decyzyjny z poszczególnymi etapami, to mógłbym przesłać feedback z informacjami na co trzeba uważać, co trzeba poprawić i co musi być jeszcze doszlifowane.

Pozdrawiam
Marek

Witam,
chciałbym skomentować to zagranie pana Marka na oil brent bo z boku to wygląda pięknie niestety w praktyce wygląda to trochę inaczej.Wiem co mówię bo sam grałem na ropie w tym czasie zajmowałem pozycję od 12/15 do 3/16 wychodziłem z pozycji 10/16 zakup ok.34 $ sprz.52 $ wielkosc poz.ok 2,5 lota .Niby wszystko ok. ale w tym czasie miałem naliczone ujemne punkty swap ok.35-40% wartości zysku to jest tzw. contango które często zdarza się na rynku towarowym na rynku ropy wtedy gdy są spore zapasy magazynowe.Contango było szczególnie bolesne na WTI.Także przestrzegam i ostrzegam przed ujemnymi punktami swap na rynku towarowym szczegolnie oil i gas.Na gazie pozycja zyskowna ok.50% nominalnie została okrojona przez contango o ok.70%.Przestrzegam i pozdrawiam

Ależ to oczywiste, że pojawiają się na wielu instrumentach swapy, tak samo jest przy walutach jak i surowcach 🙂 Trzeba dokładnie śledzić tabele opłat u swojego brokera. Przykładowa wygląda tak: http://bossafx.pl/fx/oferta/instrumenty/punkty_swap/

W zależności od instrumentu jak i od brokera oraz generowanego obrotu, który pozwala na negocjację stawek, te koszty mogą się różnić.

W przypadku surowców to koszty związane z ich przechowywaniem rzutują na wysokości swapów.

No i generalnie w tym wpisie wyraźnie podkreśliłem, że nie był to mój najlepszy wybór i dużo lepiej wyszedłbym na kupnie JSW, co samo w sobie oznacza, że nie jestem zadowolony z ropy 🙂