Wyniki konkursu :-)

Posted by Marek | Posted in Edukacja finansowa, konkurs | Posted on 07-09-2016 6:02 pm

1

Nadszedł już czas na rozstrzygnięcie konkursu. Tak jak wcześniej wspominałem, to co jest ważne na giełdzie, to spostrzegawczość. Bez niej, nie uda się znaleźć na wykresie nawet najbardziej czytelnych układów, także warto o nią zadbać. Pierwsze zadanie było typowo związane z dokładną analizą tego co się widzi.

Na pewno niejedna osoba spotkała się kiedyś z taką sytuacją, że ktoś znalazł coś na wykresie, a nam to umknęło i dopiero jak zostało to wskazane, to aż nasuwało się pytanie typu: „przecież to było oczywiste, jak mogłem tego nie widzieć” 🙂 Tak się niestety zdarza i dopiero proste zagadki na myślenie potrafią nam to uzmysłowić.

W tym wypadku oczywiście nie było wykresu, tylko dosyć liczne trójkąty, których łącznie było 64.

Co do drugiego zadania, to było ono bardzo proste bądź bardzo trudne, w zależności od tego jak się do niego podejdzie. Odpowiedź można uzyskać od razu, kiedy wykorzysta się wzór na sumę n-początkowych wyrazów ciągu arytmetycznego. Wyjdzie nam wtedy liczba 136, co oznacza, że w trakcie szturmu klientów bankowa poczekalnia nie da rady wszystkich pomieścić.

Jest to również aluzja do prawdziwego życia, gdyż panika bankowa to rzecz, która cyklicznie się powtarza i kończy się kiepsko dla spóźnialskich. Jak można przeczytać na Wikipedii:

„Panika bankowa, szturm na bank, run na bank (ang. bank run) – występuje w systemie rezerwy cząstkowej, gdy w tym samym czasie duża liczba klientów pragnie wycofać swoje depozyty z danej instytucji finansowej, uznając, że dana instytucja finansowa ma (lub jest bardzo prawdopodobne, że będzie mieć) problemy z wypłacalnością. Jeśli wystąpią trudności z wycofywaniem depozytów i informacja o tym fakcie rozprzestrzeni się (np. na zasadzie plotki), to proces ten może szybko nabrać tempa, doprowadzając do realizacji swego rodzaju samospełniającej się przepowiedni. Między stopniem zaufania klientów do banku a jego kondycją finansową występuje bowiem dodatnie sprzężenie zwrotne – kiedy więcej ludzi chce wycofać swoje depozyty, prawdopodobieństwo niewypłacalności banku rośnie, przyczyniając się do dalszego wzrostu liczby ludzi decydujących się na wycofanie depozytów itd. Utrata płynności finansowej przez bank w rezultacie wspomnianego procesu może w szybkim czasie doprowadzić do faktycznej niewypłacalności i bankructwa. Im mniejszy jest poziom rezerw gotówkowych, tym większe prawdopodobieństwo runu na bank.”

Zatem poprawna odpowiedź do drugiego zadania to brak rozwiązania. Poczekalnie nie pomieszczą takiego „tłumu”. Dodatkowo tego typu zadanie powinno uzmysławiać, że na giełdzie oprócz tego kiedy wejść w pozycję, tak samo ważne jest bycie poza rynkiem.  Kiedy panuje na nim zbyt wiele niepewności i nie da się rozplanować wszystkich elementów układanki tak jakbyśmy chcieli, to trzeba po prostu wziąć nogi za pas i nie „kopać się z koniem” 🙂 Brak pozycji to również pozycja.

Przejdźmy zatem do zwycięzców. Pamiątkowy egzemplarz książki „Sukces na giełdzie” oraz 5% rabatu wędruje do Rocha. Zwycięzca miał być jeden, jednak niech podium będzie w pełni wypełnione, zatem dodatkowo chciałbym przekazać nagrody specjalne dla Lukasa i Bena, którzy również otrzymają pamiątkowy egzemplarz książki. Gratulacje dla zwycięzców, jak i dla każdego, kto podjął się tego intelektualnego wyzwania.

PS Prosiłbym zwycięzców o kontakt mailowy w celu przekazania adresu na jaki ma przyjść przesyłka od „św. Mikołaja” 🙂

Komentarze (1)

Bardzo fajny konkurs. Im zadania trudniejsze tym większa duma z ich rozwiązania.

Na forex gram zawodowo od ponad roku (w tygodniu 4x11h i piątki wolne), więc jestem profesjonalistą i nic mi nie potrzeba, ALE chętnie przeczytam wygraną książkę.

Verified by MonsterInsights