CHF/PLN – przegląd wykresu w kontekście wyników referendum ws. Brexitu

Posted by Marek | Posted in waluty | Posted on 24-06-2016 3:12 pm

9

Na rynkach w związku z wynikami brytyjskiego referendum pojawiła się spora zmienność, a co za tym idzie dostałem bardzo dużą liczbę zapytań dotyczących franka szwajcarskiego. Dotyczy to w głównej mierze kredytów, ale były także zapytania dotyczące sporych oszczędności w tej walucie.

Akurat ten temat był również omawiany na niedawnym „obiedzie czwartkowym” w Warszawie, także mogę od razu na niego odpowiedzieć. Kurs CHF/PLN po wcześniejszych dynamicznych zmianach przyjął formę długiej konsolidacji w formie rozszerzającego się trójkąta i obowiązuje strategia gry „od bandy do bandy”, co obrazuje poniższy wykres w skali dziennej.

CHFPLN - interwał dzienny

Po dzisiejszej sesji dojdzie kolejna świeca i od jej umiejscowienia będzie zależał dalszy los owej formacji. Kluczowa tutaj będzie cena zamknięcia. Póki nie będzie istotnego zamknięcia powyżej górnej granicy, to posiadacze kredytów we franku nie mają powodów do obaw (co zapewne nie spodoba się osobom posiadającym we franku oszczędności).

Reasumując, zalecam podchodzić do tematu bez paniki, bo póki co obowiązuje gra od wsparcia do oporu w obrębie rozszerzającej się formacji, która powinna być broniona przez SNB.

Co do samego referendum, to warto przytoczyć tutaj słowa Margaret Thatcher, która trafnie wszystko ujęła już jakiś czas temu: „UE jest skazana na niepowodzenie, gdyż jest czymś szalonym, utopijnym projektem, pomnikiem pychy lewicowych intelektualistów”.

Nie chodzi tutaj nawet o sterty idiotycznych rozporządzeń (pamiętacie jak decyzją UE ślimaki stały się rybami lądowymi?), bo nie od dziś wiadomo, że ten biurokratyczny moloch oderwał się już jakiś czas temu od twardej rzeczywistości.

Chodzi po prostu o widoczną od dłuższego czasu erozje wartości i agresywną indoktrynację „politycznej poprawności”. Do tego należy dodać podwójne standardy „wolności”, „moralności” czy „demokracji”. Bez silnych korzeni bazujących na odpowiednich wartościach mamy jedynie kolosa na glinianych nogach.

Decyzję UK należy uznać za odważną, ale dla nich racjonalną (choć krótkoterminowo będą musieli przełknąć odrobinę dziegciu). Co oczywiście nie zmienia faktu, że niestety dla naszego kraju wynik głosowania jest bardzo niekorzystny. Choć dla naszej giełdy był to ciekawy moment, o czym pisałem dziś przed sesją na grupie dyskusyjnej dla Absolwentów 🙂

Komentarze 9 komentarzy

Cena zamknięcia na Foreksie? Ha, ha, doprawdy przezabawne.

Każda świeca japońska, bez względu na interwał, jest zbudowana z ceny otwarcia, zamknięcia i opcjonalnych ekstremów. Bez względu na to czy jest to interwał 5, 10 czy 15-minutowy, każda świeca ma swoje wartości do budowy. Nie inaczej jest na interwale godzinowym, dziennym, tygodniowym czy miesięcznym. Informacje na ten temat można znaleźć np. na Wikipedii analizując ten schemat: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiece_japo%C5%84skie#/media/File:White_candle_pl.svg

Zdaję sobie sprawę, że dla początkujących osób może to być na starcie ciężkie do „przetrawienia”, dlatego najprościej zobrazować to w wersji „uproszczonej”. Mianowicie to co się dziś rysuje na wykresie jest w kontekście interwału dziennego otwartą świecą. W momencie kiedy jutro będzie się rysowała kolejna świeca, dzisiejszą świecę będzie uznać za zamkniętą i jej korpus będą tworzyły ceny otwarcia i zamknięcia świecy.

Mam nadzieję, że pomogłem trochę rozwikłać „meandry wykresowe” i będzie teraz już jasne, że gdy zacznie tworzyć się nowa świeca, to poprzednią uznajemy za zakończoną 🙂 Tak samo dzieje się na interwale np. 1-minutowym, gdzie świece również mają swoje ceny otwarcia i zamknięcia, bez względu na to, że od poniedziałku do piątku handel może trwać całą dobę 🙂

Marku nie odpisuj trollom internetowym. Gościu ma jakieś problemy ze sobą i chce szum wokół swojej zakompleksionej osoby 🙂
Poza tym wpis robiłeś w piątek, a w ten dzień rynek i tak zamyka się na weekend 🙂

Wychodzę z założenia, że nie zaszkodzi wytłumaczyć danych zagadnień, bo nigdy nie ma pewności czy ktoś pisze swoje zdania z niewiedzy czy ze złośliwości. Dopiero kiedy jest pewność, że to ze złośliwości, to faktycznie szkoda czasu i energii na niepotrzebne dyskusje.

Hmm z historii wiemy, że zabory już sprawdzali i się nie udało. Potem postanowili użyć na masową skalę cyklonu B. Tyle mówi nam przeszłość. Natomiast aż strach się bać co przyniesie przyszłość.

.

.

,

Verified by MonsterInsights