Powstanie Wielkopolskie – wielkie zwycięstwo Polaków nad okupantem

Posted by Marek | Posted in Patriotyzm | Posted on 27-12-2014 8:15 am

1

27 XII 1918 roku, czyli dokładnie 96 lat temu, miał miejsce perfekcyjnie zorganizowany zryw narodowy, który zakończył się pełnym sukcesem. Było to zarazem drugie zwycięskie powstanie w Wielkopolsce, gdyż 112 lat wcześniej nasi rodacy spuścili łomot Prusakom, a także jedno z czterech w historii, w których odnieśliśmy zdecydowany tryumf.

O przebiegu powstania i naszych bohaterskich przodkach można się bardzo dużo dowiedzieć w Poznaniu na Starym Rynku w dedykowanym temu wydarzeniu muzeum. Po raz pierwszy byłem tam w 2012 roku i do tej pory przy każdej wizycie w Poznaniu staram się pamiętać oddać cześć naszym walecznym Wielkopolanom.

MuzeumPowstaniaWielkopolskiego

Polecam także zostać w Poznaniu nieco dłużej by przejść szlakami walk powstańczych. Podczas listopadowej wizyty krążyłem właśnie w taki sposób, rozpoczynając od  kwatery głównej dowództwa 😉

SiedzibaDowództwaPowstania

Jest to niesamowita przygoda krążyć po mieście śladami działań powstańczych i dając pole do popisu swojej wyobraźni, by przenieść się w tamten czas. Powstanie pokazało w Europie, że wielki duch patriotyczny, ofiarność i sprawna organizacja, nie są Polakom obce. Chomąto zaborcy zostało zrzucone.

Warto także wspomnieć o jednym z Wielkich Ojców Powstania Wielkopolskiego, czyli Ignacym Janie Paderewskim, jednym najwybitniejszych polskich muzyków i kompozytorów, zwanym „królem pianistów”. Skomponował m.in. operę Manru, która jest jedyną polską operą wystawioną w Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Natomiast w Londynie jedną z jego słuchaczek była królowa Wiktoria, co już samo w sobie podkreśla wielki kunszt Paderewskiego.

W trakcie swojej trasy koncertowej po Stanach Zjednoczonych, pamiętał by zawsze poruszać temat niepodległości Polski. Dotarł nawet do prezydenta USA, Woodrow’a Wilsona, któremu przekazał memoriał na temat Polski. Nie powinno zatem dziwić, że sprawa niepodległej Polski była poruszona w trzynastym punkcie słynnego programu pokojowego zwanego „14 punktów Wilsona”.

Muzycy mają doskonale rozwiniętą prawą półkulę mózgu, która odpowiada za wyobraźnię, a nie ma co ukrywać, dowódca bez wyobraźni prowadzi swoich podwładnych jedynie na rzeź! Dlatego kiedy za stery biorą się wielcy ludzie, intelektualiści i patrioci, którzy nie zgadzają się na haniebną niewolę swojego kraju, wielkie zwycięstwo jest na wyciągnięcie ręki. Tak też było i w tym przypadku. Każdy element był bardzo dobrze dopracowany, by jak najmniej narażać ludzkie życie i ograniczać do minimum skalę zniszczeń. Na przykład gdy zdobywano lotnisko, uważano by nie uszkodzić samolotów. Do tego jeńców traktowano zawsze z należytą godnością.

Przyjazd Paderewskiego do Poznania i jego poruszające przemówienie, przyjęte wielkimi owacjami, były impulsem do rozpoczęcia zbrojnego oporu przeciwko okupantowi, który zakończył się wielką wiktorią.

Cześć i chwała naszym Wielkim Bohaterom walczącym o wolność Ojczyzny!

 

Komentarze (1)

Na przyszłoroczną kanikułę planuję odwiedzić Poznań wraz z moją 10-cio letnią pociechą. Z pewnością nie pominę Muzeum Powstania Wielkopolskiego, żeby synek wiedział, że w razie czego jego rodacy potrafili sięgnąć po ostateczny argument w obronie wartości. W TV własnie dyskusja o tym, jak biedny prof. Hartman został zaszczuty (!!!) przez Polaków, bo śmiał powiedzieć, że niedługo padnie kazirodcze tabu! Atak na rodzinę postępuje coraz śmielej i może znów będziemy musieli bronić naszych wartości karabinami…