IPO Petrolinvestu, olbrzymi sukces w 2007 i akcje po 15 groszy w 2013

Posted by Marek | Posted in Edukacja finansowa | Posted on 14-10-2013 6:51 pm

1

Dziś w ramach edukacji finansowej podrążymy raz jeszcze temat ofert pierwotnych przyglądając się liderowi sprzed lat. Rekordzistą 2007 roku był Petrolinvest (OIL), którego debiut na warszawskim parkiecie odbył się tuż u schyłku wieloletniej hossy dnia 16 lipca. Spółka już na otwarciu miała kilku-dziesięcioprocentową przebitkę ceny emisyjnej, a  w trakcie pierwszej sesji można było zarobić w ciągu jednego dnia ponad 173% sprzedając ten walor po 620zł 🙂

Osoby, które oddały akcje od razu na otwarciu miały zapewne nietęgie miny i mogli pozazdrościć tym co czekali do końca sesji by tam sprzedać posiadane papiery. Z kolei te osoby mogły patrzeć z zazdrością na tych, którzy postanowili oddać papiery kilkaset złotych drożej w kolejnych dniach np. po 800zł. Kto zachował zimną krew i okazał się silnym graczem lubiącym hazard, dostał sowitą premię za ryzyko 🙂 Setki procent zysku w przeciągu zaledwie paru dni 🙂 To jest właśnie urok kupowania na debiucie. Idziemy w nieznane nie mając punktu odniesienia w postaci minimów czy maksimów z ostatnich miesięcy i zdajemy się wyłącznie na humor rynku 🙂

Jeśli natomiast ktoś kupił na debiucie by zastosować strategię „kup i trzymaj” licząc na olbrzymie dywidendy, które będą czymś naturalnym po odkryciu wielkich pokładów ropy naftowej w Kazachstanie, to niestety może czuć się rozczarowany.

PetrolInvest - interwał dzienny

We wrześniu spółka zaliczyła historyczny dołek na poziomie 15 groszy (obecnie jest o grosz wyżej, także marna pociecha). By powrócić do ceny zamknięcia z dnia debiutu wystarczy wzrost o niecałe 369 000 % 🙂 Tak, musi urosnąć o niecałe trzysta sześćdziesiąt dziewięć tysięcy procent!

Zatem ten sam walor może być zarówno kopalnią złota, tudzież szybem naftowym jak i bolesną lekcją pokory od rynku jeśli obierze się błędną strategię.

Komentarze (1)

Fajny wpis, pokazuje szersze pole widzenia. Sam zacząłem przygodę z inwestowaniem 2,5 miesiąca temu i właśnie uświadamiam sobie jakie dzieją się cyrki na WGPW.

Zostaw komentarz