Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Posted by Marek | Posted in Patriotyzm | Posted on 01-03-2013 10:03 am

12

Pierwszego marca 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Józefa Batorego, Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Rzepkę. Polskich patriotów, przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (WiN). Sprzeciwiali się oni sowietyzacji Polski i dewastacji kraju przez wojska radzieckie. To właśnie ta organizacja poinformowała także Radę Bezpieczeństwa ONZ o sfałszowanym referendum ludowym w 1946.

Data 1 marca nie jest zatem przypadkowa. W dniu dzisiejszego święta czcimy pamięć „Żołnierzy Wyklętych”, czyli wszystkich Polaków, którzy wykazując się męstwem, honorem i niezłomną postawą patriotyczną walczyli po II Wojnie Światowej o godność Ojczyzny.

Niech pamięć o nich nigdy nie zaginie!

Początek preambuły Ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”:

„W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” — bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu…”

Komentarze 12 komentarzy

Cześć ich pamięci!

Marku, kolejny raz pozytywnie zaskakujesz 🙂 Dzisiaj rano przy śniadaniu 🙂 rozmawiałem z żoną o dzisiejszym święcie. De facto wiedza Polaków nt. historii najnowszej naszego kraju jest bardzo pobieżna (a wręcz szczątkowa). Szczególnie jeżeli chodzi o okres 1945-1956… i nic nie zapowiada by się to zmieniło… ech… :-/ Tym bardziej cenna jest każda próba rozpowszechniania tej części historii wśród szerszego forum.

Pozdrowienia

Chwała im!
Dzisiaj przez przypadek trafiło mi do rąk „Metro” z zapowiedzią artykułu A.Michnika w jutrzejszej „G. Wyborczej”. Nie czytam od paru lat ani jednego, ani drugiego, a to co pisze red. nacz tylko potwierdza moje stanowisko. Autor zrównuje winy katów i ofiar. Aby nie być posądzanym o wyrywanie wypowiedzi z kontekstu, zacytuję tylko fragment: „Straszne są opisy zabójstw i rabunków dokonywanych przez podziemie, straszne są świadectwa ubeckich tortur i egzekucji 'żołnierzy wyklętych'”.

Miałem już nie pisać za ostatni odbiór w komentarzach.
20 lat pracowałem jako trader DB w Niemczech.
Za sam ostatni rok pracy łącznie z bonusami otrzymałem 890 tysięcy EUR. Dla większości jest to astronomiczna kwota.
To co piszę, nie jest słowami zwykłego zjadacza chleba. Kto zasłuży ten cenne wskazówki dostanie.

Napisałem ten komentarz by docenić wpis autora. Wiem jak to w Polsce wygląda. Ludzie zaprzedają siebie nawzajem w pogoni za pieniędzmi. Sąsiedzi wciskają sobie buble by zarobić na prowizji. Zawiść, zazdrość panosząca się w powietrzu. Pazerni ludzie zabierający domy niewypłacalnym osobom, wręcz cieszące się z atrakcyjnej oferty. Upadek moralności, fałszowanie prawdy, nieustępowanie miejsca osobom starszym w komunikacji miejskiej.

Dlatego widząc w sieci miejsca kultywowania pamięci o bohaterach i krzewienia patriotyzmu należy przyklasnąć. Młode pokolenie walczy słowem o lepszą Polskę. Tak trzymać.

Scorpion masz u mnie wielki plus za skromność!
🙂

Scorpion ale po co podajesz kasowe wyniki ? Tutaj chodzi o pamięć bardziej aniżeli o kasę – uwierz mi są bardziej majętni którzy na giełdzie zarabiają a i tez Marka czytają. Cześć poległym !

Scorpion, skoro taki „bogacz” jak ty ( zakładając, że piszesz prawdę), który posiadł wiedzie nie dostępną dla zwykłych zjadaczy chleba pisze na forum dla zwykłych szaraków to znaczy, że czegoś ci brakuje 😉
Co do Polski to masz niestety rację. W porównaniu z Niemcami wypadamy bardzo źle. W Niemczech jest ta podstawowa różnica, że tam ludzie nawzajem się szanują, działają razem, potrafią się zorganizować i przez to zapewnić sobie lepsze, bardziej przyjazne warunki do życia. Żeby tak się działo w Polsce to trzeba zmienić mentalność i zacząć prace już z dziećmi w szkole. Jak byłem jakiś czas w Austrii to obserwowałem jak tam to wygląda. Widziałem starsze dzieci bawiące się z młodszymi (opiekujące się nimi i pomagające). To był kompletny szok dla mnie. Taki tam jest system, tak tam kształtują od najmłodszych lat. Coś co w Polsce jest nie do pomyślenia bo u nas jest raczej bicie i zabieranie rzeczy itd.. Potem gdy tacy młodzi ludzie dorosną, idą na stanowiska i biorą pod siebie ile się da, nie przejmując się tym, że swoimi decyzjami niszczą zubożają kraj i utrudniają innym życie.
Co do wpisu autora na forum onetu pod artykułem o żołnierzach wyklętych ktoś w rzucił ciekawy filmik : http://www.youtube.com/watch?v=vPXmfGY37Do ( filmu nie komentuje tak jak i autor komentarz gdzie go znalazłem, niech każdy myśli co chce)

„Data 1 marca nie jest zatem przypadkowa” 😉

Cześć i chwała.

Dzisiaj trudno nam ocenić bohaterstwo ludzi walczących w tamtych mrocznych czasach ,gdzie wróg był wszędzie a zdrada na porządku dziennym. Walczyli w ukryciu ,zgineli zgładzeni w tajemnicy ,wymazani z pamięci narodowej .

Szacunek wielki !

30 lat pracowałem w biedronce na kasie, dzięki dobrym wynikom awansowałem na kierownika i mogłem chodzić z kluczykiem i odblokowywać kasy gdy trzeba było cofnąć paragon. Trudno przecenić moje doświadczenie. W zeszłym roku dostałem zasłużoną premię 500zł. Kwota z którą niewielu by sobie poradziło. Postanowiłem rzucić pracę i żyć z odsetek.

Tak więc Marku doceń moją łaskę pisania komentarza. Ja również uważam że fajny wpis popełniłeś 🙂

bravo Cywu , też o ty myslałem .

Właśnie jadę na wykład i film o „Roju”. Pozdrawiam

Verified by MonsterInsights