Przerwa w blogowaniu na czas żałoby

Posted by Marek | Posted in inne | Posted on 16-10-2013 5:19 pm

43

Dziś w godzinach porannych dotarła do mnie smutna wiadomość, która trafiła mnie znienacka i boleśnie jak zaostrzona włócznia przebijająca ciało tuż obok serca. Zmarł jeden z moich pierwszych mentorów, który od małego dbał o mój nieustanny rozwój. Zmarł mój ukochany Dziadek.

Jeszcze niedawno rozmawialiśmy przez telefon i nic nie zapowiadało tej tragedii. W przyszłym tygodniu miałem w planach by wpaść na parę dni do Dziadków i przy okazji zdać relacji z wielu bieżących projektów w tym misji archeologicznej, której jestem mecenasem i która odkryła już pierwszy artefakt krótko po przyjeździe. Na te i inne rozmowy już nie będzie okazji. Czas biegnie nieubłaganie. Po raz kolejny się o tym przekonałem.

Dziadek od pierwszych moich prób poznawania świata zawsze służył mi radą i pomocą. Zawsze pozwalał mi bawić się swoimi narzędziami, razem reperowaliśmy wiele mniejszych i większych usterek. Uczył mnie wytrwałości w działaniu i odwagi w eksperymentowaniu. Często odbierał mnie z przedszkola a potem razem tworzyliśmy różne rzeczy z drewna jak na przykład budki dla ptaków. W czasie gdy owoce były już dojrzałe, razem współdziałaliśmy podczas ich zbioru. Ja wdrapywałem się na drzewa w sadzie i zajmowałem się górnymi „skarbami” a Dziadek zajmował się niższymi piętrami. Nauczył mnie podstaw opieki na drzewami, razem je bieliliśmy czy owijaliśmy słomą by nie przemarzły.

Często opowiadał o swoich podróżach, które już wtedy były dla mnie inspiracją i wtedy jako brzdąc nie myślałem nawet, że kiedyś pójdę jego śladem. Siadaliśmy nad atlasem analizując miejsca i trasy. Dzięki temu biegle opanowałem geografię i potem już jak byłem w wieku szkolnym ta wiedza zaprocentowała zwycięstwami w wielu olimpiadach czy konkursach.

Opowiadał mi też o czasach przedwojennych, czasie wojny, czasach komunizmu jak i latach po jego upadku. Dało mi to bardzo dużo, choć wiele z tej wiedzy nie dało się znaleźć w podręcznikach jakie miałem w czasie swojej edukacji. Wielu elementów nawet w liceum nie omawiano. Były też tam smutne fragmenty, jak te kiedy opowiadał jak tuż po wojnie sowieckie sługusy wytropiły jego brata, zabrali za stodołę i nigdy już go więcej nie widział. Jego brat walczył za swój kraj, za wolną Polskę i dlatego był niewygodny dla nowego reżimu, który potrzebował łatwo przekupnych posłusznych marionetek do sterowania. Dlatego ludzi inteligentnych, mających kręgosłup moralny, nie dających się robić w konia i wyznających ideały Bóg, Honor, Ojczyzna należało jak najszybciej pozabijać. To były smutne czasy, kiedy Patrioci byli na celowniku. Można o tym więcej przeczytać w książce o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

Zostawiając historię za sobą, na pewno będzie mi bardzo go brakować. Zaraził mnie też pasją zbierania znaczków i zasilił moją kolekcję swoimi znaczkami z korespondencji, którą zbierał przez kilkadziesiąt lat! Nauczył mnie też by zawsze rzetelnie się do wszystkiego przykładać (między innymi dlatego tak długo pracowałem nad oscylatorami przed ich ujawnieniem by nie było lipy, wszystko musiało być bardzo solidnie zrobione). Dużo mu zawdzięczam i na zawsze pozostanie w moim sercu.

Obecnie przechodzę w stan żałoby i wszelkie zaplanowane projekty schodzą na dalszy plan. Dlatego przez jakiś czas nie będzie nowych wpisów, a zabawa z ujawnieniem pewnego prostego systemu pół-automatycznego z projektu edukacji finansowej zostaje odłożona na bliżej nieokreślony czas. Obserwujcie wykresy, jakie wrzuciłem jakiś czas temu. Były tam ciekawe kąski w ujęciu klasycznej analizy technicznej. Może być tam parę groszy. Do usłyszenia za jakiś czas.

Pozdrawiam
Marek

Komentarze 43 komentarze

Przyjmij szczere kondolencje.

Szczere kondolencje Marku.
Wspaniały Dziadek

Marku,

poruszający serce wpis. Wiem co czujesz bo sam doświadczyłem odejście praktycznie całej rodziny i do tego w bardzo krótkim czasie bo na przestrzeni zaledwie 2 lat. Najgorsze jest, że nie można cofnąć czasu by poświęcić go więcej dla osób, których już z nami nie ma i to jest najgorsze. Zmienia to relatywną wartość czasu.

Przyjmij wyrazy współczucia, odpocznij od wszystkiego i niczym się nie przejmuj.

Pozdrawiam Cię serdecznie,
Marcin

Również ode mnie wyrazy współczucia.

[*]

Najszczersze wyrazy współczucia!
Trzymaj się mocno!

Życie przemija, jednak pamięć o kochanej osobie pozostaje w sercu na zawsze. Wyrazy głębokiego żalu i współczucia.

Kondolencje składam od serca

Wyrazy współczucia.

Przyjmij Marku moje kondolencje.
[*]

Marku,
Szczere wyrazy współczucia 🙁

W takich chwilach brak słów, które mogłyby opisać żal jaki czujemy po stracie najbliższych i brak słów, które mogłyby nas w takiej chwili pocieszyć. Szczere kondolencje Marku.

kondolencje…

Składam szczere kondolencje

DZIADEK TO BARDZO WYJĄTKOWA POSTAĆ…….
BARDZO MI SMUTNO I PRZYKRO

Marku, te najcenniejsze skarby przekazane Ci przez dziadka na zawsze zostaną z Tobą. Jeszcze raz przekazuję wyrazy współczucia.

wyrazy współczucia

Smutna wiadomość przykro mi współczuje.

Przyjmij moje wyrazy współczucia.

Pozdrawiam
Roberto

Wyrazy współczucia. Spieszmy się kochać ludzi , tak szybko odchodzą ……..

szczere kondolencje

Pozdrawiam
Przemek

Sz. Panie Marku pseudoegzystencja na tym padole w ciemnym kosmosie jest śmiercią. Śmierć taką, jak Pan ją postrzega nie istnieje. To tylko przeprowadzka…. taka jedna z poważniejszych. Pozdrawiam serdecznie i proszę wyrzucić smutek ze swego serca.

W sercu zostanie na zawsze.
Szczere kondolencje 🙁

Wyrazy współczucia

Współczucie Marku
Trzymaj się
Najważniejsze to pamiętać o Nich i ich radach gdyż sami napewno czują się lepiej gdy ktoś o nich pamięta gdziekolwiek by teraz nie byli.
Sam w tamtym roku straciłem kogoś bliskiego
Pozdrawiam
Kuba

Marku,
w tych bolesnych chwilach jesteśmy z Tobą. Przyjmij wyrazy współczucia.

Sławomir

Moje kondolencje marku.

Marku,
Szczere wyrazy współczucia 🙁

Wyrazy współczucia Marku, trzymaj się mocno!

rest in peace..

Wyrazy współczucia Marku.

Najszczersze wyrazy współczucia.

Proszę przyjąć moje najszczersze kondolencje!

wyraz współczucia

Marek, jesteśmy z Tobą. Otaczam modlitwą Dziadka, Ciebie i całą Twoją rodzinę.

Dużo siły Marku dla Ciebie.

Składam Ci szczere kondolencje Marku…
Ja od ponad roku od schowania się w swojej jaskini i odsunięcia wszystkiego, min. giełdy i fx „dochodzę do siebie”… po śmierci mojej ukochanej Mamy… 3maj się.

Marku
Szczere kondolencje.

Doskonale wiem jak to jest stracic tak bliską osobe..
Wszyscy tutaj współczujemy

Moje kondolencje Marku.
Moi dziadkowie tez sporo przeżyli ze strony Sowietów i komunistów – ja sam „zalapalem” sie w szkole podstawowej na pania rusycystke i swoje przezylem wiec wiem jak to jest. Pomyśl ze Dziadek na pewno jest z Ciebie dumny za to jakim jestes czlowiekiem.
Jeszcze raz wyrazy współczucia.

Wyrazy współczucia Marku.
Niestety w takich chwilach zawsze wydaje się nam, że za mało czasu spędzamy z bliskimi. Trzymaj się, myślami jesteśmy z Tobą.

Najszczersze kondolencje

Bardzo szczere wyrazy współczucia.

Dziadkowie i rodzice są osobami którym najbardziej na nas zależy. Najlepiej to można zrozumieć w momencie kiedy mamy już własne dzieci. Wtedy widzimy jak bardzo naszym rodzicom, dziadkom zależało na swoich dzieciach wnuczkach.

Zostaw komentarz