Poczuć klimat Soplicowa? Czemu nie?!

Posted by Marek | Posted in Podróże | Posted on 08-08-2013 6:57 pm

8

Jest na naszej pięknej ojczystej ziemi takie miejsce, gdzie odżywają scenerie ujęte przez Mickiewicza w naszej epopei narodowej. Nic więc dziwnego, że właśnie w tym miejscu Andrzej Wajda kręcił sceny do „Pana Tadeusza” a Jerzy Hoffmann do „Ogniem i Mieczem”.

Tym miejscem jest zlokalizowane w Sierpcu Muzeum Wsi Mazowieckiej. Dokładnie tutaj był mój pierwszy dłuższy przystanek podczas „podróżniczego miesiąca” po Polsce. Przepiękne widoki w połączeniu z ciszą i spokojem wywierają niesamowite wrażenie 🙂

sk_07

Wśród wiejskich zabudowań można się kręcić całymi dniami, podziwiając także dworki szlacheckie.

sk_04

Nie lada atrakcją była możliwość spróbowania świeżego masła, tuż po wyrobie tradycyjnym sposobem. Chrupiący wiejski chleb z takim masełkiem to coś wspaniałego.

Muzeum Wsi Mazowieckiej

Na obszernym terenie znajduje się również karczma, gdzie można uraczyć się wiejskimi specjałami. Obowiązkową pozycją jest chleb ze smalcem.

Po sowitym posiłku warto zwiedzić ciekawe ekspozycje powozowni, jak również skorzystać z okazji by przejechać się bryczką.

sk_03

W ostatnią niedzielę odbyły się żniwa i można było załapać się na następujące atrakcje.

sk_05

Na romantyczny spacer idealnie nadają się klimatyczne alejki 😉

sk_06

Gdy pragnienie zaczyna dokuczać można poszukać wody na własną rękę. Choć nie jestem pewien czy mój sposób był w pełni legalny 😛

sk_08b

Na terenie są także niezidentyfikowane przeze mnie obiekty bzykające ..

Muzeum Wsi Mazowieckiej

.. a także niezidentyfikowane obiekty nielatające.

Muzeum Wsi Mazowieckiej

Na horyzoncie prezentuje się wyniośle drewniany młyn.

Muzeum Wsi Mazowieckiej

Wracając do żniw, poniżej mamy kosiarki konne w akcji.

sk_39b

Kilka dni na skansenie w pełni ładuje baterie, szczególnie gdy się ma takie widoki.

sk_02

Siedząc na takim tarasie, dostępnym bezpośrednio z pokoju, popijając herbatkę z miodem z lokalnej pasieki można przenieść się w czasie.

Sk_01

Dodatkowym plusem jest także brak bezprzewodowego internetu w pokojach. Można się dzięki temu całkowicie skupić na błogim lenistwie i cieszeniu się powoli płynącym czasem, który ekstremalnie zwalnia.

Niesamowity efekt jest także podczas obserwacji wschodu słońca siedząc na pięciometrowym kopcu ze słomy. Przetestowane 😉

Muzeum w Sierpcu oceniam bardzo wysoko i z pewnością ponownie tam zawitam. Warto wybrać się tam z dziećmi, zwłaszcza jeśli mieszka się w dużym mieście a wieś zna się jedynie z podań i legend.

Komentarze 8 komentarzy

To prawda. Świetne miejsce na odpoczynek, relaks i to zarówno taki dłuższy jak i krótszy podczas przejazdu przez Polskę. Miejsce obowiązkowe dla wszystkich ceniących spokój, ciszę, ale także i wygodę, ponieważ pomimo starych zabudowań do zwiedzania, na terenie obiektu znajdują się miejsca noclegowe w bardzo dobrym standardzie, z przestronnymi i w pełni wyposażonymi pokojami.
Rewelacja.

Byłem 🙂 Twoje zdjęcia przypomniały wspaniałe chwile – dziękuję. Od pierwszej wizyty minęło już parę lat, ale zawsze gdy przejeżdżam koło Sierpca wpadam na zakupy piekarnicze (obok skansenu) – takiego chleba ze świecą szukać w wielkim mieście.
Jednym z moich hobby jest haft, więc we wszystkich skansenach staram się wypatrzeć ekspozycje związane z tą sztuką rękodzielniczą. Mogę dodać, że podobny klimat ma Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach.

Przy okazji – Gratulacje 🙂

Dzięki 🙂

a jak z noclegami? te widoki z pokoju to jest?…

Jest w pełni wyposażona baza noclegowa.

Piękny krajobraz na wypoczynek i wyciszenie się, a zdjęcie tarasu to po prostu oaza spokoju. Aż chciałoby się tam usiąść i faktycznie wypić dobrą herbate, gorącą czekolade i po prostu cieszyć się chwilą 😀

Ja także lubię skanseny (w różnych krajach). Polecam Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach pod Poznaniem i tuż obok Ostrów Lednicki z Muzeum Pierwszych Piastów. Bywam tam tez z moim kajakiem. Woda czysta-widać kołki mostu z czasów Mieszka…

Super sprawa 🙂 Dzięki za cenne wskazówki 🙂