Koncentracja pozycji (kontrakty terminowe na S&P500)

Posted by Marek | Posted in kontrakty terminowe | Posted on 21-01-2012 6:31 pm

18

koncentracja pozycji na S&P500

koncentracja pozycji na S&P500

Najnowszy raport opublikowany w piątek przez amerykański organ nadzoru finansowego nie zawiera rewolucyjnych zmian. Mali gracze w 58% dalej obstawiają wzrosty. Commercials z kolei zwiększyli liczbę shortów do 173 748 (poprzednio mieli 169 887).  Jednak w sumie bycze nastawienie w tej grupie wynosi 48% (tyle samo co poprzednio). Zatem żadnych sensacji tym w raporcie nie ma 😉

 

Komentarze 18 komentarzy

Witam
Marku mam pytanie dotyczące zarządzania kapitałem.
Powiedzmy ze inwestor dysponuje 10 000 zl i dostrzega na wykresie ichi (akcje) silny sygnał kupna np. przecięcie średnich nad chmurą. Ile wg ciebie powinien „postawić” na ten sygnał ?
Jeśliby przyjąć ze w pojedynczej transakcji możemy stracić 1% całego naszego kapitału czyli 100 zl, to wygląda to mało zachęcająco, gdyż praktycznie mamy pewność, że juz na następnej sesji wywalą nam stopy, bo cofnięcie o 1 ,2 czy nawet 5 % to nic dziwnego.
Jeśliby więc przyjąć , ze ustawiamy stopa 10% ponizej ceny kupna (ochrona przed dziennymi wahaniami kursu) to jesli nadal chcemy tracic tylko 1% kapitału, to niestety możemy postawić na nasz „mega sygnał” tylko 1000zl, bo wtedy przy spełnieniu sie najgorszego wariantu tracimy 100zl. To są podstawy zarządzania portfelem ja wiem, tylko ze nagroda za „racje” w drugim przypadku jest znacznie mniejsza niż w pierwszym.
Bardzo często po silnych sygnalach kurs w kilka sesji idzie w górę o kilkanaście % i od 10 000 to byłby juz przyzwoity zarobek, a od 1000 to chyba nie muszę mówić. Z tego wynika że lepiej dysponować większym kapitałem. Jak ty do tego podchodzisz?
Ps. Pojawiła sie na rynku (znowu) książka Wspomnienia gracza giełdowego – Czytałeś?
Ps2- Co slychać z twoją ksążką o ichi ?

Witam,
Te kwestie szerzej omawiane są na szkoleniu i jest na to bardzo duży nacisk. Zarządzanie kapitałem to podstawa. Może w kolejnej książce uchylę trochę więcej rąbka tajemnicy 🙂
Ps. Książka o Ichi nie doczekała się wydawcy, a zbyt dużo środków zainwestowałem w poprzednią książkę. Dlatego drugiej książki nie chcę już sponsorować, gdyż to skarbonka bez dna. Wydanie pierwszej opłaciłem w całości z własnej kieszeni, by dać coś wartościowego i unikalnego inwestorom. Nie żałuję tej decyzji i mam satysfakcję, że mogłem uzupełnić niszę wydawniczą. Mimo, iż możliwe, że nigdy nie zwróci mi się to co w poprzednią książkę zainwestowałem.

Witam!
Może ja zaproponuję-zakup tam gdzie inwestuje się w jakąś część akcji np: CFD lub na forexie malutką pozycyjkę i sprawa załatwiona.Pierwsze doświadczenia są najlepsze na malusieńkich pozycjach i to nie ma nic wspólnego z zarządzaniem kapitałem tylko z obyciem się.Należy zacząć od malusieńkich pieniędzy i wówczas nauczysz się zarządzać kapitałem w zależności od doświadczenia.Jeśli masz zamiar grać większymi kwotami to w 100% popłyniesz i wtedy będzie dopiero ból.Małymi sumami i kroczkami do większych pieniędzy.

Jeśli są małe szanse na wydanie „papierowe” książki o Ichimoku to może istnieje możliwość umieszczenia tej książki w formie e’book’a – oczywiście płatnego.

Z chęcią bym zapłacił i dwa razy więcej niż zapłaciłem za „Sukces na giełdzie” (w wersji papierowej).
Bez obaw zobowiążę się do wypłaty odszkodowania gdyby z mojej winy, sprzedany mi egzemplarz został udostępniony innym.

Jakoś mam złe przeczucia co do tego pomysłu 😉

Trudno …
W takim razie może kiedyś doczekamy się wydania książkowego 🙂
Dziękuję za wydanie książki „Sukcesu na giełdzie” – jak dla mnie to wartościowa książka. Jeśli nie przynosi ona korzyści finansowych to mam nadzieję że przynosi satysfakcję (chociaż nią nie da się opłacić wydania następnej książki 🙁 ).

Może się uda w końcu 🙂 Może także spróbuję na próbę wcześniej z jakimś e-bookiem o ciekawej tematyce i zobaczę jak to w praktyce wygląda 🙂

W takim razie pozostaje tylko czekać i być dobrej myśli 🙂

Panie Marku!
Pan chce uczciwie podejść do sprawy-ale to jest kraj cwaniaków,którzy w 5 minut chcieliby zarobić miliony i właśnie dlatego ciężko się jest przebić z pozycjami książek( notabene książka Pańska jest rewelacyjną pozycją ).A u nas w kraju to potrzebne jest coś w rodzaju disco-polo i to się sprzeda-bo ludzie oczekują na mnóstwa cudów i opowieści ile to można zarobić i jeszcze parę cudownych recept oraz automatycznych systemów w zależności od nastoju grającego-tak aby myślał,że droga do kasy jest bardzo prosta (tzn.mało skomplikowana)-a to niestety jak wszyscy wiemy jest to ogromny wysiłek umysłowy trwający kilka ładnych lat.

Marcel, Rewelacyjne podsumowanie całej esencji o naszych inwestorkach 🙂
Zrobiłam screen i wydrukowałam na pamiątkę. 🙂

Christina dziękuję-postaram się na blogu Pana Marka umieszczać rzetelne własne opinie.

Marku taka prośba moja odnośnie zaobserwowania jakiegoś sygnału na jednym z Twoich oscylatorów nie wiem jak tam rozpatrujesz to ale powiedzmy jakby sygnał się ukazał w granicach 80% to mógłbyś napisać o tym w tych dniach gdzie wypadają zarówno zgrupowania liczb planetarnych (daty Zbyszka) oraz silne aspekty planet 30,31stczeń,1luty ??? Mysle ze wszyscy byśmy wspolnie na tym skorzystali i mogli połączyć nasze siły i mysle ze byłby to bardzo silny sygnał również mechaniczny na te dni Teraz mysle ze moze byc od jutra jakaś lekka korekta po czy dalszy wzrost i w okolicach 31 ten właściwy właśnie spadek Pozdrawiam wszystkich 🙂

Myślę, że to nie jest dobry pomysł. Daje to pole do przekombinowania. Algorytm generuje sygnał, to wtedy można to napisać. Jak nie ma sygnału, to nie ma sensu gdybać.
Jeszcze ktoś opacznie zinterpretuje taką informację i później będzie rozpowiadał jakieś głupoty na temat moich oscylatorów. Dlatego trzymajmy się sztywnych reguł! Celem jest regularne zarabianie, a nie ciągłe zajmowanie pozycji bez względu na to czy są do tego podstawy 😉

Dlatego cierpliwie czekajmy na wskazania oscylatorów, a nie wybiegajmy w gdybanie, co by było gdyby 😉

Pozdrawiam

Ps. Na razie na oscylatorach cisza 😉

Święta racja.Sygnał ma być na 100 % pewności,bo cała reszta to jest kombinowaniem,a może się uda.Może się udać,ale w większości przypadków się nie udaje i zamiast dużej kasy jest duże manko.

Jeśli dzisiejszy dzień zakończymy pinem(spadająca gwiazda) lub świeczką zbliżoną do pina z wymową negatywną to chyba korekcimy na wszystkich innych polach również i na edku i eur/pln, usd/pln itd itp.

dobrze Marku masz racje z pewnością są tak zoptymalizowane ze sie odezwą w najbliższych dniach 😉

@Noone: Hmm sprzedaż e-booka z podpisanym przez kupującego wekslem in blanco ? 😉