-7,86% na FW20z11

Posted by Marek | Posted in kontrakty terminowe | Posted on 22-09-2011 7:37 pm

5

Dziś osiągnęliśmy piękny dla niedźwiedzi i koszmarny dla byków wynik sesji wynoszący -7.86%.

Tak silne spadki nie powinny nikogo z moich czytelników dziwić. Już na początku września przedstawiłem „predictor”, który należy obserwować, sugerując dobre shorty na miedzi. Na ten sam plan wpadł wtedy Szach.

Tutaj wpis: http://www.technikaichimoku.pl/2011/09/miedz-cenny-predictor-indeksu-wig20/

Wracając jednak do dzisiejszej sesji, pokazała dobitnie na które rzeczy należy zwracać uwagę.

Po pierwsze należy grać zgodnie z trendem.

Po drugie, trzeba zawsze stosować zlecenia obronne stop loss. Stawia się je po to by chroniły nasz kapitał. Mają wyrzucić nas z rynku by nasze straty się nie pogłębiały. Gra bez stop lossów zawsze kończy się tragicznie dla portfela podczas takich sesji jak dzisiejsza.

Niedawno Szach opowiedział mi historię z życia wziętą. Jego dobry znajomy otrzymał w spadku 400 tys. złotych. Postanowił następnie grać na kontraktach terminowych na wig20. Stwierdził, że nie potrzebuje rad kogoś bardziej doświadczonego i grał własnymi metodami. Pech chciał, że grał longi gdy rynek się załamał. Dzień w dzień obserwował topniejące środki i zamiast ucinać straty dopłacał do depozytu. Wystarczyłby jeden stop loss i strata 10 czy 20 tys. zł choć bolesna, zakończyłaby topnienie kapitału. Finał niestety był tragiczny i z 400 tys. złotych zostało jedynie 10 tys. zł. Niech jego strata nie pójdzie na marne i będzie przestrogą dla wszystkich grających bez SL.

Komentarze 5 komentarzy

Możesz podpowiedzieć gdzie inwestować w short na miedzi?

Chodzi mi o grę bez dźwigni.

Możliwe, że w ofercie Saxo Banku jest taki ETF:
http://uk.finance.yahoo.com/q?s=SCOP.L

Lub mikroloty. Dzisiejsze ponad 7%-towe spadki na 0.01 lota warte były 215zł. Tak więc niezbyt wiele.

Żeby dało się to do czegoś odnieść to porównam to do akcji KGHM bez lewara. Dziś KGHM spadł ponad 13%. Gdyby dało się na krótko na KGHM grać bez lewara, mając krótkie nabyte za 1650zł, po spadku 13% zyskujemy 215zł.

* dzisiejsze ponad 7%-towe spadki NA MIEDZI oczywiście

Verified by MonsterInsights