Kontrakty terminowe FW20Z10 – wskazania oscylatora kontraktowego

Posted by Marek | Posted in kontrakty terminowe | Posted on 04-10-2010 11:15 pm

4

FW20Z10

FW20Z10

Dziś uchylę rąbka tajemnicy na temat jednego z narzędzi, które jest pochodną większego projektu nad którym pracuję.  Tym narzędziem jest mój autorski oscylator kontraktowy. Jest to dość specyficzny oscylator, gdyż został on tak zaprojektowany by wskazywać potencjalne momenty zwrotne, po których ruch na kontraktach powinien wynosić minimum 200 pkt. Na danych historycznych (rynek kontraktów terminowych na wig20 – ostatnie 10 lat) jego skuteczność wynosi 100%. 🙂 Mógłbym powiedzieć „Łał”, ale niestety nie ma tak dobrze. Oscylator był optymalizowany stricte pod te dane historyczne, zatem zdziwiłbym się gdyby nie miał takiej skuteczności.

Teraz najważniejsze dla jego „być, albo nie być” są testy na rzeczywistym rynku. To one ujawnią czy mój autorski oscylator jest cokolwiek wart. Dla osiągnięcia miarodajnych danych potrzeba będzie zebrać około 100 sygnałów i je ocenić. Niestety dla mnie jest to zbyt długi okres oczekiwania i zacznę brać ten oscylator pod uwagę, gdy wynik z 10 prób będzie na poziomie minimum 90% skuteczności.  Dotychczas oscylator sprawdził się wyśmienicie przechodząc 30 sierpnia w stan wyprzedania rynku, sygnalizując tym samym bliskość potencjalnego punktu zwrotnego 😉 Czyli jeden sygnał uznaję już za trafny, gdyż ruch który po nim nastąpił rzeczywiście wyniósł minimum 200pkt.

Dlaczego wspomniałem w tym miejscu o moim kontraktowym oscylatorze? Ano dlatego, że po dzisiejszej sesji wszedł on minimalnie w stan wykupienia i sugeruje on bliskość potencjalnego punktu zwrotnego. Ja nie będę go brał oczywiście pod uwagę, gdyż tak jak wyżej pisałem, zbyt mało sygnałów można było zweryfikować na rzeczywistym rynku. Jest to jego drugie wskazanie i jestem ciekaw jaki będzie tego wynik.

Abstrahując od wskazań oscylatora, z wykresu możemy także wyciągnąć kilka wniosków.  Obecny wzrost zatrzymał się na 127% zniesieniu zewnętrznym Fibonacciego, które nie jest przypadkowym rejonem. Nie jest to jednak jakiś nadzwyczaj silny tytanowy opór. Silniejszy opór widziałbym 30-40 punktów wyżej.

Chmura jest usytuowana dosyć nisko, czyli w razie czego jest gdzie spadać. Szacunkowy potencjał spadku, wynikający z jej struktury, wynosi ponad 100pkt.

Ja jestem póki co bez pozycji jeśli chodzi o kontrakty terminowe, lecz w czasie trwania sesji, będę w tym tygodniu szukał dobrych miejsc na jej zajęcie.

Komentarze 4 komentarze

A cóź to się stało, że blog przemówił w końcu 😉

Rozumiem, że palec na spuście 🙂

Otóż to 😉 Jak nie dziś, to jutro. Cierpliwie będę czekał na dogodny moment.

jak tam oscylator, bo od czasu sygnalu z 4.10 kontrakty wzrosly jeszcze o 50 pkt?

Dalej jest w rejonie wykupienia. Powoli pełznie do wartości krytycznych. Już jednak widzę kilka optymalizacji, które wprowadzę do niego. Właśnie etap testów ma za zadanie wyłapać niedociągnięcia. Oscylator to też tylko jeden element z większego projektu, dotyczącego automatyzacji tradingu, nad którym pracuję (jest to przy okazji moja praca magisterska). Dopiero całe i kompletne narzędzie powinno sobie już dużo lepiej radzić 😉

Verified by MonsterInsights