Jest już nowy numer Equity Magazine a w nim m.in. „Piramidy finansowe”.

Posted by Marek | Posted in inne | Posted on 07-07-2010 4:43 pm

0

W nowym numerze  Equity Magazine znalazł się mój artykuł pt. „Piramidy finansowe”. Fragment artykułu znajduje się poniżej.

„W grudniu 2008 roku rynkami finansowymi wstrząsnęła informacja o nadużyciach jakich dokonał amerykański finansista i filantrop Bernard Madoff. W wyniku jego oszustwa straty poniosły między innymi renomowane instytucje finansowe. Z banków, które straciły prowadząc interesy z Madoffem są m.in. brytyjski HSBC, hiszpański Santander, holenderski Fortis, francuski BNP Paribas czy włoski UniCredit. Swój kapitał  straciły także organizacje pozarządowe m.in.Wunderkinder Foundation Stevena Spielberga, fundacja laureata Pokojowej Nagrody Nobla Elie Wiesela, fundacja senatora z New Jersey Franka Lautenberga. Organizacja charytatywna Chais Family Foundation z powodu wielkich strat zakończyła swoją działalność. Do innych osób, które zawierzyły Madoffowi należeli m.in. John Malkovich, Kevin Bacon, Burt Ross (były burmistrz miasteczka Fort Lee pod Nowym Jorkiem), Sharon Lissauer (była modelka z Nowego Jorku), George Nierenberg. Jego klienci wywodzili się jednak nie tylko z grup milionerów, lecz także z klasy średniej. Wielu inwestowało w przedsięwzięcie byłego szefa giełdy Nasdaq całe swoje majątki, gdyż był on uważany za inwestycyjnego guru. Po tym jak afera wyszła na jaw z dnia na dzień zostali oni z niczym.

Jak to się zatem stało, że tyle osób i instytucji uwierzyło Madoffowi? Możliwe, że oprócz wysokich stóp zwrotu, czynnikiem który sprawiał, że ludzie tak tłumnie pragnęli inwestować w jego fundusz, był fakt, że nie przyjmował on wpłat od wszystkich. Miało to znamiona elitarności. Prestiżem była możliwość posiadania pieniędzy u niego w funduszu i każdy do tego dążył. Gdy Bernard Madoff został aresztowany przyznał, że jego fundusz był po prostu wielką piramidą finansową i wszelkie marzenia o bogactwie zostały rozwiane.”

Cały artykuł można przeczytać w aktualnym numerze Equity Magazine: www.EquityMagazine.pl.

Comments are closed.